תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

6 צעדים להפיכת העסק לנגיש לאנשים עם מוגבלות.

צעדים פשוטים וקלים יכולים לשפר את חייהם של אנשים עם מוגבלות ולהכניס לעסק קהל חדש.

כחצי מיליון איש בישראל לא מצליחים ללכת לבד ללא תמיכת אדם, כסא גלגלים או הליכון. כ-125 אלף איש מוגדרים כאנשים עם מוגבלות ראייה חמורה, כ – 700 אלף איש מתקשים בשמיעה, ואחרים הם אנשים עם מוגבלות נפשית או שכלית. עכשיו, חשבו על כל אלה שמנסים להגיע לחנות או למשרד שלכם אבל לא יכולים לעשות זאת בגלל בעיות נגישות בעסק. אל חשש. גם עכשיו אחרי שהעסק פועל כבר כמה שנים אפשר כהתחלה לבצע מספר צעדים קלים על מנת להתאימו במהירות לנגישות לאדם בעל מוגבלות. הכינו סרט מדידה ומספר דקות פנויות.לפניכם המדריך הפשוט להפיכת עסק קטן לנגיש.

השאירו רחבה פנויה בכניסה: אף אחד לא אוהב שחוסמים לו את הדרך. אולם, אנשים מבוגרים, או אנשים עם מוגבלות מתקשים עוד יותר אם בסביבתם נמצאים חפצים שעלולים להכשילם.הכינו רחבה פנויה בכניסה בגודל של 1.3X1.7 מטר, או 1.5X1.5 מטר. פנו את הרחבה מחפצים כמו פחי אשפה, מעמדים, ארגזים עציצים ורהיטים. דאגו גם שהרצפה תהיה מחומר קשיח שאין בה בליטות או שקעים ושהמשטח ישר ואופקי עד כמה שניתן.

לרוחב פתח הכניסה יש חשיבות: עבור ציבור המתניידים בעלי כסא הגלגלים, הקפידו שפתח הדלת יהיה לפחות 75 ס"מ.הזיזו חפצים שמפריעים לדלת להיפתח עד הסוף. אם צריך להרחיב את הפתח, בדקו אולי ניתן להחליף את המשקוף העבה למשקוף דק. בנוסף, וודאו שהמעבר בין הדלת הפתוחה לחפצים או רהיטים שמולה הוא באורך של 90 ס"מ לפחות.

הקפידו שהכניסה לעסק היא בגובה המדרכה: גישה קלה וחלקה לאנשים עם מוגבלות תאפשר להם להיכנס פנימה. ובכלל, הפרשי הגובה בין המדרכה לכניסה לעסק עלולים להיות מכשול לכולנו.אם הפרש בין הכניסה לעסק לבין המדרכה גדול מס"מ התקינו רמפה מעץ, מתכת או בטון. כדאי להיעזר באתר מרכז המידע לנגישות של נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות לגבי ההתקנה.

האם אפשר לפתוח את הדלת בקלות: הדרך הפשוטה לבדוק אם קל לפתוח את הדלת היא לבקש מילדים עד גיל 5 לפתוח אותה בכוחות עצמם. אם הם עברו את המבחן בהצלחה העסק שלכם פתוח גם עבור אלה שאין להם הרבה כוח בידיים. וודאו כי אין שום חפץ שמקשה על פתיחת הדלת כמו שטיח, מרצפת בולטת או רהיט. אם קיים התקן שאחראי על סגירת הדלת כוונו את מידת ההתנגדות לפתיחה או החליפו אותו בכזה שלא דורש כוח רב. אפשר גם לשחרר את ההתקן לגמרי.

בדקו שדלפק השירות נמוך: אף אחד לא אוהב לקבל שירות כאשר הוא לא מצליח לראות את המוכר. הקפידו שגובה דלפק השירות או לפחות חלק ממנו יהיה נמוך מ-1.1 מטר ושאין עליו סחורה או ציוד.פנו חפצים המסתירים את הפנים של נותן השירות, ודאגו לתאורה מתאימה כך שליקויי שמיעה יצליחו לקרוא את שפתיו.

שמרו על מעברים נוחים ורחבה פנויה ליד הדלפק: הרחיבו את המעברים לרוחב של 90 ס"מ לפחות. הסירו מהדרך כל מה שעלול להפריע לתנועה כמו מעמדים, ארגזים, ריהוט ודברים נוספים. ליד דלפק השירות ובפניות אחרי המעברים, פנו מקום המאפשר סבוב עם כסא הגלגלים. אם אין ברירה שנו את מיקום הדלפק כך שיהיה אפשר להגיע אליו בנוחות גם עם קביים, הליכון או כסא גלגלים. על דלתות, חלונות וקירות זכוכית שימו מדבקות גדולות בשני צבעים מנוגדים זה לזה על מנת שאנשים לא ייתקלו בהם, דאגו שהשלטים בעסק יהיו מנוסחים באופן פשוט וברור, בצבעים בולטים וכתובים באותיות ברורות.

ועוד כמה דברים על שירות נגיש שכדאי שכל צוות העובדים יכיר : היו קשובים לבקשת סיוע של אדם עם מוגבלות, או אם תרצו, הציעו סיוע בעצמכם כמו הורדת מוצרים ממדפים, אריזה ודברים נוספים. אם אדם עם מוגבלות מסרב להצעת הסיוע יש לכבד זאת. פנו אל אדם עם מוגבלות בגובה העיניים. לפני שאתם נוגעים באדם עם מוגבלות או באביזרי העזר שלו בקשו את רשותו, ולאדם המתקשה להבין דברו בשפה פשוטה ברורה, בקצב איטי ואם יש צורך חזרו על הדברים בניסוח אחר. דברו אל האדם עצמו ולא אל המלווה שלו.

זכרו, תקנות הנגישות החדשות של חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות שנכנסו לתוקף לפני כחודשיים מחייבות שכל עסק שבו ניתן שירות לציבור, יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות. בשלב ראשון על כל עסק לבצע בדיקה של הנגישות עד ה-25.4 השנה, ולאחר מכן יש לבצע את התאמות הנגישות בהדרגה עד 2017.

עוד בנושא:  בעל עסק, מחובתך לאפשר נגישות לאנשים עם מוגבלויות 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#