תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רוצה לקבל רישיון לעסק? התאם אותו לאנשים עם מוגבלויות

עד ה- 25.4 יש חובה לבצע בדיקת נגישות; תקנות חדשות נועדו לאפשר לאנשים עם מוגבלות לקבל שירותים באמצעות גישה קלה ועצמאית למוסדות ולעסקים.

אורי (שם בדוי), בן כ-50, ניסה לעבור דרך 'הקרוסלה', המעבר החד כיווני המסתובב בכניסה לאחד מסניפי רשתות הפארמה. עם כלב הנחיה שלו זו הייתה עבורו משימה כמעט בלתי אפשרית. "תעבור מהכניסה השנייה", אמרה לו הקופאית. "אני מסתדר", זעק לה אורי וניסה לדחוף את המעבר המסתובב, לא לפני שעורר מיני- מהומה בכניסה. בסופו של דבר מישהו סייע לאורי להזיז את הקרוסלה הצידה והוא וכלבו הצליחו להיכנס.

אם בחנויות וברשתות היו חושבים על אנשים עם מוגבלות כאשר פיתחו את הפתרון לפיקוח על היוצאים מהחנות ואת הנהלים להפעלתו, כמו גם את רוחב המעברים הפנויים בחנות, סביר להניח שאורי היה חש פחות אי נעימות. אורי הוא רק אחד מציבור האנשים עם מוגבלות בישראל שמהווה כמעט חמישית מהאוכלוסייה. חייהם מאותגרים גם כך אבל כאשר הם מגיעים לבתי עסק או מוסדות ציבור ומבקשים שירות כלשהו, חייהם הופכים לקשים הרבה יותר. רוב העסקים והשירותים הניתנים היום לציבור אינם נגישים לאנשים עם מוגבלות.

תקנות הנגישות החדשות של חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות שנכנסו לתוקף לפני כחודשיים מחייבות שכל עסק שבו ניתן שירות לציבור, יהיה נגיש לאנשים עם מוגבלות. בשלב ראשון על כל עסק לבצע בדיקה של הנגישות עד ה-25.4 השנה, ולאחר מכן יש לבצע את התאמות הנגישות בהדרגה עד 1.11.2017. האכיפה בנושא תעשה בשלבים בשנים הקרובות על ידי מפקחי נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים על מנת להבטיח את ישומו.
אכיפה זו מצטרפת לעובדה כי כל הוצאת רישיון עסק או חידושו תכלול מעתה גם בדיקה של איש מקצוע בתחום הנגישות, וכדי שבית העסק יקבל רישיון יהיה עליו להתאים את המרחב והשירות שלו ליכולת התפקודית של אנשים עם מוגבלות. כדי לעורר את המודעות לגבי העניין יוצאת החודש נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות במשרד המשפטים בקמפיין פרסומי.

מוגבלות יכולה להיגרם כתוצאה מגיל, לקות מולדת או מחלה. היא יכולה להיות מוגבלות בהליכה ובתנועה, בשמיעה, בראיה וגם שכלית או נפשית. עם העלייה בגיל עולה גם שיעור האנשים עם מוגבלות בקרב האוכלוסייה מכיוון שחלק ניכר מהאנשים המבוגרים הופכים לאנשים עם מוגבלות במהלך הזמן. הפיכת העסק או המוסד לנגיש מתחילה בדברים פשוטים כמו שילוט ברור ומערכות כריזה, פינוי הכניסה ממכשולים פיזיים או רמפה בכניסה. אפילו לרוחב של פתח הכניסה יש משמעות.

אבל לא רק. חישבו שוב על אורי, אדם עיוור, שצריך לעלות למשרד עורכי דין בקומה ה-8, ויתקשה לצאת מהמעלית בקומה הנכונה אם במעלית אין כריזה שמציינת מה מספר הקומה. אחרים לא יוכלו להיכנס לתא המדידה בחנות הלבשה בגלל שהוא צר מכדי להכיל את כסא הגלגלים שלהם. המכשולים יכולים להיות לא רק פיזיים, אלא גם חברתיים או תרבותיים.

שילוב של אנשים עם מוגבלות בחברה והקלה על חייהם היא מחויבות ערכית ומוסרית, אולם העסקים צריכים לזכור עוד דבר. כשהעסק נגיש לאנשים עם מוגבלות יש לכך גם פוטנציאל לרווח עסקי. בישראל לדוגמא רק 22% מהמסעדות נגישות לאנשים עם מוגבלות (כאלה עם תפריטים בכתב מוגדל או בכתב ברייל, אקוסטיקה טובה, שירותי נכים או מעבר נוח מהחנייה למסעדה). כתוצאה מכך הן מפספסות כוח צרכני גדול– האנשים עם מוגבלות ובני משפחותיהם.

הדבר בא לידי ביטוי גם בתחום התיירות. כך סקר של הלמ"ס חשף כי כ-50 אלף אנשים עם מוגבלות ובני משפחותיהם יכלו לצאת לנופש על בסיס יכולתם הכלכלית, אך לא עשו כן כשחלק מכך מוסבר בחוסר הנוחות המתלווה לכך עבורם. בשורה התחתונה, התאמת המרחב והשירות במוסדות ועסקים יכולה לסלול את הדרך לשילובם של אנשים עם מוגבלות בחברה, אבל גם לייצר פוטנציאל לעסקים.
 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#