תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כל הדרכים הקלות לשלב אקדמאים ערבים בעסק

שילוב אקדמאים ערבים בשוק העבודה מפחית דעות קדומות ועוזר ליצור חברה הומוגנית יותר; קו משווה יצרה מספר דרכים לקלוט אקדמאים ערבים בדרך הנכונה

הערבים מהווים כחמישית מאוכלוסיית ישראל. אולם, סקר של משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה מ-2011 מצא כי רק 3.7% מתוך כלל השכירים העובדים בעסקים בבעלות יהודית הם ערבים. מרביתם הם לא אקדמאים ומגיעים לתחומים כמו אירוח ואוכל, תעשייה או חקלאות –המקצועות החביבים פחות על היהודים. אין ויכוח כי אם הערבים ישתלבו במקומות עבודה יהודיים, הדבר יוביל לחברה הומוגנית ובריאה יותר, ישפר את הכלכלה תוך שהוא מרחיב את מעגל הגיוס לעסקים. אז איפה תקועים הישראלים בשילוב אקדמאים ערבים?

עמותת קו משווה שדוגלת בשילוב אקדמאים ערבים בשוק העבודה היהודי טוענת כי עסקים יהודים מעדיפים שלא להעסיק אקדמאים ערבים גם על רקע פער תרבותי. "מעסיקים יהודים מפספסים עובדים ערבים מוכשרים רק בגלל גישות שונות", אומרת יעל קאהן–שרון, מנכ"לית עמותת קו משווה. "המעסיקים היהודים למשל, שוקלים את השתלבות הערבים בעסק ב'עיניים מערביות' שבה התחרותיות וההתקדמות האישית באה לפני הכל. מנגד, אצל החברה הערבית ישנו דגש על הלכידות המשפחתית והמשפחה היא גורם משמעותי אשר ניתן לו משקל רב.

בעמותה פיתחו מספר סדנאות למעסיקים וכלים נוספים שאמורים לגשר בדיוק על הפער הזה. סדנא אחת מיועדת לאלה שעומדים בקו הראשון של הגיוס, כלומר המנהלים המקצועיים ומנהלי הגיוס. הסדנא עוסקת בתרבות והמנהגים של החברה הערבית, מתוך הנחה כי הכרת הצד השני היא הדרך הראשונה לגישור.

סדנא אחרת שנקראת "ראיון רב תרבותי", מייחסת חשיבות לשאלות שישאלו בראיון העבודה. מטרת הסדנא להפוך את הראיון העבודה ל'עדכני' עבור המועמד הערבי. "לעיתים השאלות בראיון מכשילות מועמדים ערבים", אומרת קאהן-שרון. "כך למשל, השאלה איפה אתה רואה את עצמך בעוד 5 שנים. סביר להניח כי המעסיק יצפה לתשובה שתעסוק בקריירה שמתפתחת או ברצון לנהל. אולם, עבור החברה הערבית העבודה עדיין נחשבת לפרנסה, ופיתוח הקריירה הוא לא דבר שגדלים עליו כמו בחברה המערבית. בפועל המעסיק יקבל תשובה מעורפלת שתגרום לו לפסול את המועמד".

סדנה נוספת למעסיקים עוסקת בתחום הקליטה והקידום של העובד הערבי. "הסדנא נועדה לעזור לארגון לקלוט את האקדמאי הערבי בצורה המיטיבה עבור העובד ועבור הארגון על מנת שהעובד יוכל להשתלב מהר בארגון ולהתקדם. חשוב למשל, להצמיד לעובד הערבי חונך שמקובל חברתית בארגון", אומרת קאהן- שרון. "מבחינה מקצועית העובד הערבי החדש לא נתקל בקשיים, אבל הוא מתקשה בפן החברתי. אם העובד הערבי הוא העובד הערבי הראשון בחברה, ההשתלבות עבורו קשה אף יותר.".

פרט לכך עורכת קו משווה גם יעוץ שוטף לחברות ועסקים בתחום קליטת העובדים האקדמאים הערביים. "מעסיקים מתקשים כיצד לעדכן את העובדים בכוונת החברה לקלוט ערבים לארגון, ובכלל אם צריך להסביר זאת", אומרת קאהן-שרון. קאהן-שרון מתארת סוגיות שלעיתים המעסיקים מתחבטים בהן גם לאחר הקליטה, כמו כיצד להתנהג בחגים השונים, האם לדבר על פוליטיקה בארגון,וכיצד יש לנהוג ביום העצמאות, וכיצד יגיבו העובדים.

אחת הזירות שיכולות להיות בעיתית עבור עובד ערבי שנקלט בארגון הוא חדר האוכל או ב'שיחות המסדרון'. "שיחות ארוכה וממושכת על חוויות מהצבא בין חברים יהודים, היא שיחה שערבי לא יוכל להשתלב בה. זה לא אומר שצריך לחשוב על כל מילה אבל צריך גם כאן להפגין רגישות. ובכלל, חייבת להיות דינמיקה בין העובדים. אפשר לדבר על הכל ולהתווכח, אבל צריך לכבד כל אדם ואת הדיעה בה הוא מחזיק ולא לנסות לשנותה או לנסות לכפות דעה אחרת".

נשיא ארה"ב לשעבר וודרו וילסון אמר פעם: רק שלום בין שווים יכול להתמיד. סקר בקרב עסקים שהעסיקו ערבים אשר ערכה עמותת קו משווה בסוף השנה שעברה, מצא כי אחת התועלת המרכזיות מהעסקת אקדמאים ערבים הייתה יצירת פתיחות בארגון ויכולת קבלת השונה. הרעיון של ווילסון יכול להתחיל אפילו בעסק קטן נוסף שמעסיק ערבים.
 

כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך:

אתגרים והצלחות:  שני סיפורי הצלחה של השתלבות אקדמאים ערבים בעבודה

מחצית מהאקדמאים הערבים בתחום ההייטק עוסקים בהוראה – זה פספוס אדיר 

איך מתמחים ערבים יכולים להשתלב במשרדי עו"ד הגדולים? 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#