תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

זאת המהירות, טמבלים

מהירות הביצוע של מהלכים אסטרטגיים הינו אחד ממשתני המפתח המשפיעים על הצלחת חברות. דר' עומרי מורג מסביר מדוע מנהלים חייבים להסתכל מחדש על תפיסת הזמן.

אנו פועלים בעולם שלא נח לרגע: לא מעט חברות פועלות כיום "מסביב לשעון" כל השנה, במספר רב של אזורי זמן ברחבי הגלובוס. בעולם עסקי כל כך דינאמי ותזזיתי ניהול עסקי מחייב ביצוע מהיר של החלטות אסטרטגיות. אנדי גרוב, המנכ"ל האגדי של חברת אינטל לייצור שבבי מחשבים אמר כי "מהירות הופכת להיות חזות הכל בעולם העסקים הגלובלי ומי שלא נע מהר לא ישרוד". אמירה לחוד ומציאות לחוד: אינטל איחרה איחור משמעותי בזיהוי הצורך לפתח שבבים לעולם מכשירי הסלולר וכיום מנסה להדביק את הפער בתחום זה. לעומתו, ג'ף בזוס, המייסד והמנכ"ל של חברת אמזון, שהפנימה את משמעות הזמן, כינה את המציאות החדשה בעולם העסקי:  "עסקים במהירות המחשבה".

לא פלא אם כן שביטויים כמו אסטרטגיה מבוססת זמן (Time-Based Strategy), ארגון מבוסס זמן (Time-Based Organization), פעילות בדיוק בזמן ((Just in Time, זמן תגובה קצר  (Short Response Time) וכדומה, הפכו לחלק בלתי נפרד מהמינוחים של העולם העסקי.

מהירות הביצוע משפיעה על הצלחת חברות

התפתחות מערכות המידע והתקשורת מאפשרים לנו לחיות בקצב חיים הולך וגדל שדוחף אותנו לביצוע של יותר פעילויות בפרק זמן נתון ובמהירות גבוהה יותר. הציפייה שלנו מעצמנו ומאחרים היא למהירות תגובה הולכת וקצרה יותר וכך גם פועלות חברות ביחס לשינויים בשוק: שינויים הקשורים לרגולציה, לפעילות המתחרים, לצרכי הלקוחות וכדומה.

דור המנהלים החדש גם הוא תורם לכך. המנהלים הצעירים של היום נולדו והסתגלו לחיות בעולם מהיר ותזזיתי המשתנה ללא הרף. הציפיות שלהם הם לביצוע מהלכים מהירים שלא לומר מהלכי אינסטנט.  הם לעיתים חסר סבלנות למהלכים ארוכי טווח שלא רואים את פירותיהם בטווח הקצר. גם האינטנסיביות של עבודת הניהול הולכת וגדלה והתפתחויות אלו מסבירות את הגידול בתשומת הלב הניתנת כיום לנושא מהירות הביצוע של מהלכים אסטרטגיים.

ואכן, מהירות הביצוע של מהלכים אסטרטגיים הינו אחד ממשתני המפתח המשפיעים על הצלחת חברות כיום. היתרונות התחרותיים המובהקים של היוזם ראשון, החברה שיוצאת ראשונה לשוק עם מיזם חדש, מודל עסקי חדש, מוצר או שירות חדש, מתבטאים בגידול במכירות וברווחים וגם בשיפור בתדמית בעיני הלקוחות. יתרונות אלו מפתים מנהלים רבים להיות הראשונים לבצע במהלכים אסטרטגיים משמעותיים, אך הדבר דורש מהירות גבוהה בכל תחומי הפעילות של החברה.

המהירות שבה חברה מבצעת מהלכים אסטרטגים מורכבת ממהירות קבלת ההחלטה - הזמן שעובר מתחילת בחינת החלופות להחלטה ועד המועד שבו מוצהרת המחויבות לביצוע ההחלטה, וממהירות הביצוע של ההחלטה, כלומר פרק הזמן שעובר עד שההחלטה מיושמת בפועל במלואה.

אם נפרוט זאת לחלקים אזי המדדים המרכזיים לזמן בעסקים קשורים לארבעה תחומים של ביצועי החברה: זמן תהליכי הפיתוח של מוצרים או שירותים חדשים,  זמן תהליכי קבלת ההחלטות האסטרטגיות, זמן תהליכי הייצור, וזמן תהליכי שרות הלקוחות. בכל אחד מתחומים אלו נערכו מחקרים רבים שנועדו לבחון את השפעת הגברת המהירות על הביצועיםולדעת חוקריםרבים בתחום הניהול, רכיב הזמן ההוצאות ואיכות קשורים זה בזה קשר בל יינתק.

יתרה מכך, חלק מהחוקרים סבורים כי לניתוח מימד הזמן בארגון יש חשיבות גדולה יותר מאשר לניתוח מבנה ההוצאות, מאחר ולשאול את השאלות הנכונות הקשורות לזמן (כגון: למה אנו חוזרים פעמיים על אותו שלב או תהליך? למה אנו מבצעים פעילות מסוימת בטור ולא במקביל? למה תהליך מסוים מתרחש רק בחצי מהזמן? וכדומה)  מאפשרים מלבד קיצור זמן גם הקטנת ההוצאות  ושיפור האיכות.

המסקנה שזמן וביצועים קשורים זה לזה הוכחה מניסיונן של מספר הולך וגדל של חברות. רוב המנהלים מכירים בעובדה שהמהירות משפיעה:  אסטרטגיה איטית אינה אפקטיבית בדיוק כמו אסטרטגיה שגויה. אחד המנהלים הבכירים סיכם את חשיבות המהירות באופן הבא: "אף יתרון תחרותי אינו מחזיק מעמד בטווח הארוך מאחר והענף אינו סטטי, היתרון התחרותי היחיד הוא לנוע במהירות ע"י קיצור זמנים".

"זמישות": שילוב  של זריזות וגמישות

כאשר חברה מאחרת בהוצאת מוצר חדש לשוק היא יכולה לשלם על כך "קנסות" כבדים ביותר, לדוגמא, חברת איירבס, קונצרן התעופה האירופאי לייצור מטוסים אזרחיים דחה מספר פעמים את מועד ההשקה של מטוס הסופר ג'מבו A-380דבר שאילץ אותה לשלם קנסות כבדים לחברות תעופה שהזמינו ממנה מטוסים ולספוג ביטולי הזמנות של חברות שלא יכלו יותר לחכות למטוסים החדשים. כמובן שאיחורים כאלה דחפו גם חלק מהלקוחות לזרועותיהם המחבקות של המתחרה המרכזית של החברה, חברת בואינג האמריקאית, שגם לה היה עיכוב משמעותי בפיתוח ה"דרימליינר", המטוס החדשני שלה.

כשבודקים את תוחלת החיים הממוצעת של החברות הנמצאות ברשימה היוקרתית "Fortune 500" מגלים כי היא עומדת על 40-50 שנה בלבד וגם זמן זה הולך ומתקצר כחלוף השנים, כיום תוחלת החיים של חברה חדשה צפויה להיות 15 שנים בלבד. לכן רק חברות שישכילו לפתח יכולת תגובה מהירה לדרישות המשתנות של הלקוחות יוכלו לשרוד. המונח שמתאר זאת היטב הוא ה-"באזוורד" החדש בטרמינולוגיה העסקית:  "זמישות" (Agility) שזה שילוב של זריזות וגמישות ליישום מהיר של שינויים הנדרשים מהחברה.

נושא הזמן או המהירות מקבל משנה חשיבות ככל שמדובר בענפים עתירי טכנולוגיה. חוקרים שונים שבדקו את השפעת אסטרטגיות מבוססות זמן על היתרון התחרותי של חברות טכנולוגיות גילו שהאופן שבו חברות מובילות מנהלות את הזמן שלהן מהווה מקור ליתרון תחרותי.

בענף אחרי ענף, חברות בעלי מחזור חדשנות מהיר של מוצרים ושירותים מסוגלים לנוע ממצב של חברה עוקבת ("Follower") אחר החברה המובילה בענף, למצב של חברה מובילה ( "Leader") בענף, בתוך 10 שנים בלבד. חברות אלו אינן מחכות ל"חדשנות הגדולה הבאה" אלא באופן רציף ואינקרמנטלי מחדשות את המוצרים שלהן כל פעם בצעד אחד קטן קדימה, דבר שמאפשר ללקוחות ליהנות כל פעם משיפורים בטווחי זמן קצרים יחסית.

כך הביסו היפנים את האמריקאים

במחקר שבוצע על ענף הרכב ביפן גילו החוקרים גילו גם כי חברות יפניות יצרו יתרון תחרותי משמעותי אודות לקיצור מחזורי הפיתוח של הדור הבא של רכביהן ביחס לחברות מתחרות אמריקאיות, עד לרמה של זמן פיתוח הקטן ממחצית מזמן הפיתוח שלוקח למתחרים האמריקאים. לחברות הרכב היפניות שנחקרו לא היה יתרון מיוחד בכל אחד משלבי הפיתוח של המוצרים אלא יתרון ביכולת לשלב בניהם באופן שסך הזמן של כל התהליך יתקצר. בחברות אלו משתני הביצועים החשובים הם העלות והאיכות אך לוח השנה הוא "המלך" ויעדי הזמן נקבעים מראש כקצרים יותר מאלו של המתחרים.

חברות "מבוססות זמן" קובעות מדדי זמן לכל פעילות ובונות את היעדים התפעוליים שלהן סביב מימד הזמן. חברות אלו משוות כל הזמן את "ביצועי הזמן" שלהם לאלו של המתחרים הטובים ביותר או לאלו של חברות מובילות בענפים אחרים. לחברות מבוססי זמן דרושים "מנהלים מבוססי זמן" שעל דרך המליצה לא מפסיקים להביט בשעון ככלי ניהולי מרכזי. מנהלים אלו מטמיעים את נושא מהירות הביצוע כאחד הערכים המרכזיים בתרבות הארגונית של החברה.

בענפים מסוימים בהם הלקוחות מאוד רגישים לזמן ונותנים למהירות הייצור או למהירות האספקה משקל משמעותי בקבלת החלטות הרכישה (לדוגמא בענף השילוח הבינלאומי) מתפתחת "תחרות מבוססת זמן". בענפים מסוימים אפילו מתפתחים "מלחמות זמן" בין החברות ואחת הדוגמאות הטובות היא בענף האופנועים כשחברת Honda  היפנית השתמשה בזמן כנשק אסטרטגי מול המתחרה המרכזית שלה בענף חברת Yamaha.

חברת Honda  קיצרה את לוחות הזמנים שלה לפיתוח הדגמים החדשים והצליחה עקב כך לשלש, תוך 18 חודשים בלבד, את כמות הדגמים החדשים שלה בשוק. יתרון זה של כמות הדגמים החדשים תורגם בסופו של יום לכבוש נתחי שוק משמעותיים מהמתחרה. מצד שני בתחומים רבים המילה "מהירות גבוהה" מעוררת בנו אסוציאציה של סיכון גבוה ופוטנציאל לפגיעה או לנזק, אך באווירה העסקית כיום אף אחד לא מוכן לחכות זמן רב לפתרון בעיות של לקוח, למהלך התקפה של מתחרה וכדומה.

אסטרטגיית מיזוגים ורכישות

המהירות חשובה יותר בענפים בהם הצמיחה גבוהה, בענפים בהם השינויים הטכנולוגיים מהירים (כמו בענפי היי-טק) ובענפים בהם צרכי הלקוחות משתנים בקצב מהיר, מאחר ואז לראשוניות ולמהירות התגובה ישנה השפעה קריטית על המיצוב של החברה בשוק. 

אחת הסיבות לפופולאריות של אסטרטגית המיזוגים והרכישות של חברות היא המהירות הגבוהה יחסית, ביחס לחלופות אסטרטגיות אחרות, בה ניתן להשיג מטרות כמו חדירה לשווקים חדשים, פיתוח טכנולוגיות חדשות, הגדלת נתח שוק ועוד. תופעה לא נדירה כיום היא של חברות שמצליחות להכפיל את גודלן ושווין אחת שלוש שנים ע"י אסטרטגיה עקבית של מיזוגים ורכישות. לדוגמא, חברת HP ביצעה מעל 60  רכישות בשנים 2005-2013.

ואחרי שתיארנו את חשיבותה של המהירות, צריך לזכור כי ישנה גם טענה הפוכה: שמהירות יתר יכולה להכניס את הארגון ל"מלכודת זמן" שתפגע בסופו של דבר בביצועים. ארגונים ש"מקדשים" את הזמן עשויים לקבל החלטות פזיזות ולא נכונות, רק כדי לעמוד בלוח הזמנים הלחוץ שקבעו לעצמם.

לבצע מהלכים אסטרטגיים

כפי שצוין קודם, מהירות הביצוע של מהלכים אסטרטגיים מורכבת מהזמן המוקדש לתהליך קבלת ההחלטות האסטרטגיות ומהזמן שמוקדש לביצוען. רוב החוקרים מתמקדים בתהליכי קבלת ההחלטות ובהשפעת מימד הזמן והמהירות על הביצועים.  ריכזנו מספר משתנים המשפיעים על מהירות הביצוע של מהלכים אסטרטגיים:

א.      מידת הדחיפות של המהלך המושפעת מהצורך התחרותי של החברה.

ב.      מאפייני התרבות הארגונית של החברה והתייחסותה לזמן ולמהירות הביצוע, לבקרה ולמדידות רציפות של זמן ביצוע משימות, לעמידה באבני הדרך ובלוחות הזמנים.

ג.       מאפייני האישיות של המנהלים ויחסם לזמן, לדוגמא, מחקרים מראים כי מנהלים מבוגרים יותר מקבלים מהר יותר החלטות אסטרטגיות. ניסיונם הרב מאפשר להם כנראה להסס פחות ולהיות בעלי ביטחון עצמי גבוה יותר.

ד.      תהליכי התכנון ואיסוף המידע בזמן אמיתי. יותר מידע מסייע להאצת הביצוע מאשר חוסר במידע. הסיבה הראשונה לכך היא כי מידע בזמן אמיתי מאפשר לזהות ולהגדיר מהר יותר בעיות והזדמנויות, הסיבה השנייה היא כי מידע בזמן אמיתי יוצר צורך אינטואיטיבי אצל המנהלים להגיב מהר יותר וסיבה שלישית היא שמידע בזמן אמיתי יותר דפוסי עבודה בארגון של תגובה מהירה.

ה.     מספר החלופות העומדות בפני מקבלי ההחלטות - ריבוי חלופות מאיץ את קבלת ההחלטות. כאשר יש למנהלים מספר רב של חלופות הם מרגישים מוכנים יותר לקבל החלטה מהר יותר ולבצע אותה. ריבוי חלופות גם מאפשר להחליף מהר לחלופה אחרת אם החלופה שנבחרה אינה מצליחה כפי שתוכנן.

ו.        המשאבים המוקצים למהלך (כ"א, הון, אמצעי ייצור וכדומה).

ז.       שימוש ביועצים/מומחים לנושא.

ח.     רמת הריכוזיות בארגון - בארגון ריכוזי ההחלטות מתקבלות ומבוצעות מהר יותר מאשר בארגון מאוד פורמאלי.

ט.     מידת הסובלנות לסיכון: הנהגה של ארגון שהנה סובלנית יותר לסיכון תהיה בעלת נטייה להחליט ולבצע מהר יותר את ההחלטות האסטרטגיות ותהיה פחות הססנית.

לסיכום: פרט ליתרון לגודל וליתרון למגוון נוצר גורם חדש ומשמעותי ליצירת יתרון תחרותי והוא "היתרון לזמן"  (Economy of time) ועל המנהלים לקחת בחשבון את האמרה הידועה Time is money ולהפכה לחלק משמעותי מהאסטרטגיה העסקית.

הכותב: דר' עומרי מורג, המנהל האקדמי של הקורס "ניהול אסטרטגי" בלהב ומחבר הספר "הכול זמני" בהוצאת רימונים והספר "מיזוגים ורכישות" בהוצאת ספריית גלובס.

 

בחזרה למדור להב פיתוח מנהלים

לפרטים על קורסים ותכניות ניהול ולמידע כללי הקליקו כאן וניצור עמכם קשר בהקדם
 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#