תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בונים חזון לארגון? התחילו מזיהוי "הנקודה המתוקה" בזירה התחרותית

ארגונים המעוניינים לשרוד צריכים לזהות מגמות בהקדם ולייצר חזון הבנוי על האופן בו יפיק הארגון את מירב הערך מה-Sweet Spot - אזור בעל פוטנציאל ליצירת ערך בזירה התחרותית. את החזון יש לתרגם למעשים במהירות הבזק.

שאלה שוודאי עולה בראשו של כל מנהל היא - כיצד יכול הארגון שלי לייצר ערך? התשובה היא על ידי זיהוי ה-Sweet Spot - אזור עם פוטנציאל ליצירת ערך בזירה התחרותית (ה-Arena). לאחר שזוהה ה-Sweet Spot על הארגון למנף את היכולות שלו על מנת ליצור שליטה באזור זה.

בזירות תחרותיות חלים שינויים תדירים ברווחיות פעילויות עסקיות שונות. לדוגמא, ייצור מחשבי PC שהיה רווחי מאוד בעבר, מעניין כיום אך ורק חברות במזרח הרחוק. כוחות חזקים גורמים לתופעה של MegaTrends: שינוי בנקודות הערך ב-Arena. כוחות אלה באים מהתחומים הבאים המכונים PEST:
Political, Economical, Social, Technological.

דוגמאות לשינוי בנקודות הערך ב-Arena בתחום הפוליטי הן המשבר עם טורקיה, אבדן יכולת ייצור במצרים וירדן, וניתוק הגז המיצרי. בתחום הכלכלי משברים בשוקי ההון כגון העלמות האשראי הבנקאי ב-2008, קריסת הבורסות ונפילת מטבעות הם דוגמאות לשינוי בנקודות הערך. בתחום החברתי דוגמאות לשינוי זה אפשר לראות בדאגה למוצרים ירוקים, מיחזור וניצול עבודת ילדים. בתחום הטכנולוגי - הורדת סרטים באינטרנט, עבודה מרחוק, השתלת תאי גזע - הם דוגמאות לשינוי כזה.

ארגונים יצירתיים מסוגלים לזהות הזדמנויות ואיומים בשלב מוקדם יותר מארגונים רדומים. תהליך של Creative Destruction מאפשר לארגונים קטנים וחדשנים להשמיד ארגונים גדולים ומסויידים בדומה להכחדת הדינוזאורים על ידי היונקים הקטנים. כיום קצב ועוצמת השינוי חזקים משמעותית מבעבר. כתוצאה מכך יורדת תוחלת החיים של ארגונים. גם ארגונים יוקרתיים כגון מריל לינץ', להמן ברדרס, בלוקבאסטר, נורטל, TWA ופאנאמריקן מגיעים לפשיטת רגל. השורדים הם רק ארגונים אגרסיביים, דינאמיים ואמיצים.

דוגמא קלאסית לשורדים מסוג זה הוא ניצחונן של אפל וגוגל את מיקרוסופט. מיקרוסופט שהיתה הראשונה להבין את משמעות הטלפונים הסלולריים ל-ב-Arena (מערכת הערך) של המחשוב כשלה בתרגום החזון למעשה ולכן פלח השוק שלה בתחום הסלולר הוא חד ספרתי נמוך. סוד המנהיגות טמון בשילוב של חזון: ראיית עתיד שונה מההווה ומיצוב הארגון בו באופן אופטימלי, יחד עם יכולת ביצוע - תרגום החזון לפרויקטים שיפתחו יכולות חדשות חיוניות בזירת העתיד.

בהתאם לכך, יש לפרוש את החזון למנהלי דרגי הביניים במתודולוגיה היפנית שלHoshin Kanri: ניהול באמצעות מצפן. דרגים גבוהים מתארים את החזון לדרגי הביניים, שאמונים על יוזמות שיתרגמו את החזון לשפת המעשה. על החזון להיות ממוקד באופק זמן סביר למימוש. לכן חזון שמתאר את ההווה: "אנו הטובים ביותר בתחומנו", הינו חסר ערך כמו חזון שמתייחס לעתיד לא רלוונטי לעובדים כיום כגון: ארגון תיירות חלל שכוללת נחיתה על הירח. החזון חייב להתעדכן בתדירות של כל שלוש שנים בהתאם לאירועים דרמטיים ב-Arena.

כיוון שחלון ההזדמנות צר כיום יותר מבעבר, סוד ההצלחה במימוש טמון ביישום זריז ביותר. חברות שהתמהמהו בכניסה לארנת רכבי ה-4X4 כגון אאודי וסובארו הפסידו פוטנציאל הכנסה עצום עם קריסת שוק זה בעקבות מגה-טרנדס כלכליים, חברתיים ופוליטיים. חשוב לפיכך לזהות מגמות בהקדם, ליצר חזון הבנוי על האופן בו יפיק הארגון את מירב הערך מה-Sweet Spot, ולתרגם חזון זה לשפת המעשה במהירות הבזק.

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#