תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

על אנטארקטיקה על חוויה ועל עניינים שבשוליה

מאת ספי בן יוסף- מדריך טיולים בחברת אקספלור טיולים בעולם

אין כבר "טרה אינקוגניטה" (ארץ לא נודעת), אין עוד מקצוע רשום – "מגלה ארצות".
אפילו אין כבר תחביב כזה ....

נכון, רבות מספור הן הפרסומות, של מיטב חברות הטיולים, להצטרף אל "משלחת"
ל"ארץ לא נודעת" ואל מקומות ש"הזמן עצר שם מלכת" ועוד כהנה וכהנה קלישאות, קצת מביכות וקצת שמות ללעג את האינטליגנציה של המטייל; שהרי אם האמירות נכונות, איך זה שבדיוק במקומות האלה נמצאים "המלונות המיוחדים והמסעירים שחוויתם מעודכם" ?
אז עם מה נשארנו? הנה, עם זה שככל שהסביבה מתבגרת בעולמנו שבע הריגושים, מחיר הבתוליות עולה.

וזה מה ששקע בתובנתנו המתרחבת, שעולמנו עמוס הפיתויים מתרחק מעצמו והופך ממראה עיניים לחוויה נפשית מרגשת רק במקרים ספורים.

שלכת אדומה בהרים - זו חוויה נפשית. טקס וודו בחשכת בקתה אפופת עשן - זו חוויה נפשית. התפרצות וולקנית - זו חוויה נפשית (בתנאי שאתה בצד הנכון של הארוע....) ברדלס דולק אחר אנטילופה וחובט אותה אל מותה - זו חוויה. ובסדרת העוצמה המופגנת הזו, בקצה הדרומי של הפלנטה משתרעת חוויה, שלמען הגילוי הנאות, אין ממש דרך להכיל אותה במילים וזו אנטארקטיקה.

האמת לומר ? לא רק היבשת קשת הפנים הזו, שנחשפה לעין האנושות רק לפני כמאה שנה, אלא גם הדרך אליה. גם תולדות האסונות שהמיטה על רדופי התשוקה לחשוף את מסתריה, גם עולם החי הסוער שהגדרתו כ"עשיר" מחוירה את האמת, גם תנודת הקרח הכחול ירוק שחג סביבה על תהומות האוקיאנוס, מסך עופות הים המרחף מעל הגלים, מעל האניה, מול העין ובינך לבין השמים.

החוויה הנפשית של אנטארקטיקה נוצקת כבר באיי "המבוא" ליבשת; בפוקלנד (או המלאוינאס, אם מי מהקוראים שייך לנבחרת ארגנטינה….) ובג'ורג'יה הדרומית, שהם מוזיאון החי הפתוח, הגדול בעולם לענייני היבשת הדרומית.

פוקלנד היא גם הנגיעה האנושית האחרונה על פני כדור הארץ, לפני שהיא נרתעת ומסירה את מגבעתה בהכנעה בפני העצמה הבלתי מתורבתת של אנטארקטיקה. כמו שג'ורג'יה – לבד משפע העופות והיונקים הימיים שלה – היא גם המצבה הדרומית ביותר למפלת האדם בניסיונו להדביר את אנטארקטיקה. הסיפור הוא כמובן סיפורו של סר ארנסט שקלטון, שזכה לתהילת עולם בכישלונו, כשם שאירע עוד קודם, בסר רוברט פ' סקוט, ששילם בחייו על הכישלון.

את דממת החוויה קורעות בכל שעות האור – והן כמעט כל שעות היממה – צווחות היסעורים והשחפים, נחרות פילי הים, אריות הים ודובי הים, חריקת הקרח המתחכך בקרח, אוושתם האין סופית של כרבולות המים, קרקוריהם של הפינגווינים, שבהידוסם המשעשע מכסים את מדפי היבשת ומפתני הקרח ומופעי הראווה החמקמקים של הלויתנים.

אנו, האורחים לרגע בהיכל היופי האדיר הזה, שמתנדנדים על הגלים אל מול קירות הקרח הירוק ובין מאות אלפי הפינגווינים, יכולים לשגר אל חלל החוויה הזו רק את קריאותינו, את הלמות הלב, את ההכרה שקטונו כל כך מול העצמה האין סופית ואת הכרת התודה, על שבחיינו זכינו לגעת בחוויה נפשית אמיתית וטהורה, עוצמתית וחד פעמית בחיי אדם, שכל קלישאה מאלו שלעגנו להן בראשית הדברים, אינה מסוגלת לגעת בה, בחווית אנטארקטיקה.

הכותב הוא מדריך טיולים בחברת אקספלור טיולים בעולם .

לפרטים נוספים על הפלגות לאנטארקטיקה והרשמה לחצו כאן >>>

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#