רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

להחליף את הדכדוך בעשייה

"הבורסה הישראלית צריכה להתאים את עצמה לשינויים המהירים בעולם המסחר". אומר פרופ' משה בן חורין לקראת כנס אונו שיעסוק במגמות בשוק ההון וברגולציה בישראל.

בעוד מספר ימים ייכנס יוסי ביינארט ללשכת מנכ"ל הבורסה ברחוב אחד העם בתל אביב ויחליף את
אסתר לבנון שכיהנה בתפקיד שבע שנים. דירקטוריון הבורסה שבחר בביינראט הניח על כתפיו משימה מורכבת: לחלץ את הבורסה הישראלית מהמשבר שהיא חווה. ואכן, בניגוד לשוק ההון התוסס מעבר לים, הבורסה הישראלית סובלת מזה תקופה ארוכה מהתדלדלות היקפי המסחר, מהכבדה ברגולציה ומתופעה של מחיקת חברות.

ביינארט, בוגר מדעי המחשב, הוא מינוי מפתיע, לא רק כיוון שאינו שחקן פעיל בשוק ההון הישראלי ועבד שנים ארוכות בחו"ל אלא במיוחד כיוון שהוא מומחה למסחר ממוחשב המכונה אלגו-טריידינג והקים וניהל חברות בתחום האופציות הבינאריות, תחומים שמפותחים בעולם יותר מאשר בישראל.

ואולי המינוי אינו כה מפתיע: השינויים הטכנולוגיים המהירים שחלו בשנים האחרונות והתחרות העזה בין בורסות העולם לזירות מסחר חיצוניות ובין הבורסות לבין עצמן הביאה לשינויים עמוקים באופן שבו מתבצע המסחר בניירות ערך והובילה לתחרות עזה בין הפעילים במסחר על קיצור הזמן לביצוע עסקות. חלק הולך וגובר מהמסחר מתבצע בידי מחשבים מהירים ביותר בתדירות של מיקרו-שניות.

התפתחויות אלו כמו גם האתגרים שעומדים בפני הבורסה בישראל יעמדו במרכזו של כנס שוק הון ורגולציה שייערך ב -26.11 בקריה האקדמית אונו בהשתתפות בכירי שוק ההון הישראלי: " אנחנו צריכים להבין היכן אנחנו עומדים ביחס לעולם: האם יש רגולציה עודפת? האם אפשר להקל ברגולציה? כיצד מעודדים הנפקות בישראל? כיצד דואגים לכך שמניות המיעוט יזכו בשווי היחסי שלהן? איך מונעים כשלים וחסמים בשוק ההון?" אומר פרופ' משה בן חורין ראש הקרה האקדמית אונו ויו"ר הוועדה לשכלול המסחר ועידוד הנזילות בבורסה.

שאלה נוספת בה יעסוק הכנס הוא כיצד מתמודדים עם טכנולוגיות מתפתחות: "מסחר אלגוריתמי אחראי לכ-50 אחוז מהיקף המסחר בארצות הברית, ולכ-40 אחוזים מהמסחר באירופה. בישראל מעריכים את חלקו של המסחר האלגוריתמי בכ-25 אחוז מהמסחר אבל הכיוון הוא כלפי מעלה. זה מסחר מהיר ביותר, שמתחולל בפרקי זמן של חלקיקי שניות והוא מעורר חששות בקרב העוסקים בתחום. צריך להפריך את המיתוס ולפוגג את החששות. עלינו ליצור בורסה שמתפקדת בביצועים מהירים בשורה אחת עם הבורסות בעולם".

לשינויים בשיטות המסחר יש השפעה על הסיכונים ועל הצורך בבקרות הסיכונים וברגולציה. קיים צורך דחוף להבין את הסיכונים החדשים ולהתאים להם את הרגולציה הנכונה, שמצד אחד לא תכביד על הגופים הפעילים בשוק ההון ומצד שני תשמור על כספם של המשקיעים. אחד המשתתפים בכנס הוא לארי האריס לשעבר הכלכלן ראשי ברשות לניירות ערך האמריקאית ובין המומחים הגדולים בעולם להתפתחויות המסחר בבורסות כולל תופעת המסחר האלקטרוני בתדירות גבוהה. בעזרתו, ובעזרת משתתפים נוספים הכנס ידון גם בסוגיית הירידה בעלויות המסחר, והאם היא נובעת בשל תחרות עזה שנובעת גם בגלל הטכנולוגיה החדשה: "לפני עשר שנים המסחר בבורסה בניו יורק ובנאסד"ק היה שונה מאוד ואילו היום קיימת הומוגניות גדולה.באופן שבו מתקיים המסחר בניירות הערך בבורסות אלה ואחרות. פרופ' לארי האריס יציג נתונים אמפיריים וינתח את התופעה הזו. צריך לזכור שהבורסה בתל-אביב אינה מונופול והיא נתונה לתחרות גלובלית עזה שעמה עלינו להתמודד ביעילות, בהקדם האפשרי" אומר בן חורין.

בין הדוברים בכנס אלי יונס, יורם גבאי, אהרון פוגל, פרופ' ירון זליכה, דרור שטרום, גלעד אלטשולר, יוסי ביינארט, פרופ' יורם קרול, פרופ' שמואל האוזר, פרופ' לארי האריס ופרופ' משה בן חורין. הם ידונו בשאלות כגון כיצד ניתן להגביר את הסחירות בבורסה, להוזיל את עלות ההון לחברות המגייסות הון וכציד לגרום לחברות לרשום את מניותיהן למסחר בבורסה בתל-אביב.

הכנס יערך ב: 26 בנובמבר 2013 בשעה 9:00.

http://www.ono.ac.il/wp-content/uploads/2013/10/כנס-אונו-לשוק-ההון_הזמנה.pdf

רוצים להבטיח את מקומכם בכנס? מלאו את הפרטים לקבלת אישור השתתפות. מספר המקומות מוגבל. הכנס ללא תשלום אך כרוך בהרשמה מראש. 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#