תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

להפוך שעה אבודה לשעת עבודה

קובץ קטנטן שמתקינה חברת טומגי מנטר את פעילות העובדים ומגלה מי באמת בא לעבוד ומי רק בא לעבודה:"מה שלא רואים ולא מודדים לא ניתן לנהל" מסביר גיורא רוזנצוויג מייסד טומגי.

רואה החשבון שהתקשר לפני שבועיים למשרדי הסטארט-אפ טומגי בכפר סבא נשמע מתוסכל ועל סף ייאוש: "המשרד שלי מטפל בלקוחות בכל אזור הצפון ואנחנו נמצאים בצמיחה מרשימה" הוא סיפר, "אבל משום מה אני כל הזמן צריך לגייס עוד ועוד עובדים כי העובדים הקיימים לא מצליחים לטפל בכל עומס העבודה. כשאני מבקש מהם לטפל בזריזות בלקוחות החדשים הם מתלוננים  שמוטל עליהם עומס כבד. זה נשמע לי לא הגיוני, אני יודע כמה זמן לוקח לטפל בכל תיק, אבל מצד שני אני רואה אותם יושבים מול המחשב כל היום, אז אני מניח שהם פשוט עובדים לאט. אולי הייתי צריך להחליף אותם, אבל קשה לגייס עובדים מיומנים באזור שלי. אני כבר מיואש: אם אני לא אשפר את התפוקה לקוחות יעזבו אותי " הוא סיים את דבריו באנחה קורעת לב.

לקריאה נוספת: בעל עסק: לא תאמין מי גונב מהעסק שלך

מי שענה לשיחה היה גיורא רוזנצוויג, מייסד הסטארטפ טומגי, שפיתח תוכנה לניטור עבודת עובדים על גבי המחשב. בעזרת התוכנה, קובץ קטן שמותקן במחשבי החברה, הנתונים זורמים למחשב של בעל העסק ומציגים בגרפים וטבלאות קלות לעיכול את האמת הבלתי ניתנת לערעור של תפוקת המשרד: כמה שעות העובדים מקדישים לכל תוכנה ותוכנה, באילו אתרים הם גולשים ובמלים אחרות: מי עובד ומי לא: "מה שלא רואים ולא מודדים לא ניתן לנהל" מסביר רוזנצוויג בשטף דיבורו המהיר. "המון בעלי עסקים אומרים לעצמם לו רק ידעתי, הכל היה נראה אחרת. התוכנה שפיתחנו בחברת טומגי מראה לבעל העסק מי באמת בא לעבוד ומי רק מגיע לעבודה. מעין מכונת אמת לעסק. כל מי שמנהל עסק נמצא בחרדה תמידית כי הוא יודע שאם חס וחלילה העסק קורס הוא והמשפחה שלו יכולים למצוא את עצמם ברחוב. התוכנה שלנו מעניקה להם שקט שלא יתואר, כי לראשונה הם מחזירים לעצמם את השליטה על מה שבאמת קורה בעסק".

במקרה עמו פתחנו את הכתבה התוצאות היו מעניינות במיוחד. רואה החשבון שפשף את עיניו ולא האמין: במהלך יום עבודה של שמונה שעות, שלושה עובדים מתוך עשרה הקדישו לעבודת המשרד בין שעתיים לשלוש שעות בלבד. מה הם עשו בשאר הזמן? אחת העובדות התגלה כפעילה במיוחד באתר שמסייע לה לארגן את החתונה שלה (שתתקיים אגב בעוד שלושה חודשים), ועובד נוסף התגלה כגולש נלהב באתר שעוסק במכירות יד שניה, שם בילה כמעט את כל היום בארגון חופשות ובריהוט הדירה החדשה. עובדת שלישית נהנתה ממיטב הסרטים בצפייה ישירה שהרשת יכולה להציע, אוכל פעם שרואה החשבון עבר בסביבה דאגה לעבור מיד לתוכנת החשבשבת . שאר עובדי המשרד עבדו בממוצע כשש שעות עבודה ביום. בשאר הזמן גלשו בפייסבוק ובאתרי תוכן אחרים, קראו מיילים פרטיים ועוד.

רוזנצוייג נזכר כי החלק הקומי באירוע המטריד היה כאשר רואה החשבון הציץ בנתונים שזרמו למחשב שלו והתחיל לחשב כמה שעות עבודה הוא מאבד בחודש:" אחרי שהוא הגיע למשרה וחצי הוא הפסיק לספור, כי היה ברור לו שאם הוא ינהל טוב יותר את העובדים הוא יוכל להמשיך ולצמוח בלי לגייס ולו עובד אחד נוסף".

שמונים אחוז תפוקה לפחות

ואכן ניהול היא מלת המפתח. עדי זוגלובק, מנכ"ל חברת 'עוצמה עסקית' אשר מתמחה בשיפור יעילות ארגונית עבד כבר בעשרות ארגונים שהתקינו את 'טומגי', ביניהם חברות תוכנה, משרדי עורכי דין, מפעלים, סוכנויות נסיעות ועוד. הוא מתאר את השינוי שהארגון עובר בעקבותיה: "בדרך כלל הסוגיה שמטרידה את בעל העסק היא מה קורה בארגון שלי. הזרז לכך הוא דברים שמתרחשים בחיים העסקיים. במקרה הרע מתחרים מקבלים מידע על הצעות מחיר שהוא הגיש, ומגישים הצעה מתחרה שנמוכה בחצי אחוז. היו מקרים שעובד הזרים החוצה נתונים רגישים למתחרה בדרך לעבוד שם. במקרים הפחות מטרידים, התפוקה של העסק נמצאת מתחת לציפיות או בניגוד להיגיון. בעל העסק חש שהתוצאה הסופית לא מספיק טובה או שהוא רוצה לשפר אותה. בטלפון אחד הם מזמינים התקנה של המערכת. אחרי זה מתחילה המהומה" צוחק זוגלובק.

לדברי זוגלובק בארגון יש צמתים רבים שבהם הוא לא יעיל: "המרכיב האנושי הוא הדבר שהכי קל לשים עליו את האצבע. בסוף היום המנהל קונה שעות עבודה מעובדיו השכירים. כלל אצבע הוא ששלושים אחוז מההוצאות של העסק הן על כוח אדם, ואפשר לחשב את פוטנציאל ההתייעלות: משרה מלאה היא 186 שעות עבודה. צריך להכפיל אותה במספר העובדים, ולהכפיל בהיקף ההתייעלות האפשרי. התוצאה היא הכסף שנשאר על הרצפה בסוף החודש, שבניהול נכון יותר בעל העסק היה לוקח הביתה. במזומן".

זוגלובק מסביר כי ברור שעובד לא יכול לעבוד ביעילות של 100 אחוז כל הזמן, וזה גם לא רצוי: "אז נגיד שיום אחד הוא טרוד ולא יעיל, לא נורא, הוא גם בן אדם. בשאר הזמן, יום עבודה רגיל בניכוי הפסקות כולל בערך שמונה שעות עבודה. אנחנו יודעים שגם בשעות הללו העובדים הם לא במאה אחוז תפוקה, אבל אם העובד לא מצליח להיות יעיל לפחות שמונים אחוז מזמן העבודה האמיתי שלו המשמעות היא שיש בעיה. במציאות , המערכת של טומגי מגלה שהמספרים הרבה יותר נמוכים מזה. זה יוצר משבר מבחינת בעל העסק. הוא מיד מתחיל לעשות חשבון: כמה אחוזים מהמחזור הוא זורק לפח. זה הון עתק שיוצר תסכול. כולם מפסידים כי אם הכסף היה בקופה הוא היה מתורגם בחלקו גם לשיפור המשכורת של העובדים".

להחזיר את הניהול לידי בעל העסק

רוזנצוויג כבר התרגל לקבל טלפונים מבעלי עסקים מבוהלים, אבל לדבריו גם בעסק שמתנהל בצורה תקינה לכאורה קיים פער אדיר בין מה שבעל העסק חושב על העסק לבין מה שקורה בפועל: "בעלי עסקים אומרים נו טוב אז העובדים גולשים בפייסבוק שעה. אז יש לי בשורות עבורם: זה לא באמת שעה. גם העובדים שנחשבים יעילים יכולים להיות יעילים יותר. הרי אף עובד לא ניגש לבוס ואומר לו סיימתי את המשימות שלי אפשר לקבל עוד?

"מדובר בתוכנה שמחזירה את ההשקעה במהירות שיא כי בעל העסק מתחיל לחלק נכון את העבודה ולמצות את הפוטנציאל האמיתי של העובדים שלו. אם זה איש מכירות הוא לומד איך העובד משיג לקוחות ואם הוא מתכנת עם איזה פרוצדורות הוא מתעסק ויכול להדריך אותם טוב יותר".

התוכנה גם יודעת להציג דירוג נתונים, למשל שעות העבודה בפועל של כלל העובדים או של עובד בודד, רשימת אתרי האינטרנט הפופולאריים ביותר, או כמה זמן העובד התחבר מהבית : "פתאום בעל העסק מגלה כי הטכנאי שדיווח שעבד מהבית על תקלה במשך שעתיים בעצם התחבר רק לעשר דקות. אפשר להשתמש בנתונים למעקב, אבל גם לניטור ותמחור נכון יותר של פרויקטים כי יודעים בדיוק כמה זמן נדרש באמת לכל משימה".

זוגלובק מדגיש כי השגת שיפור בארגון הוא אתגר שמונח על כתפי המנהלים: "מנהל חייב להסביר לעובדים שלו מה הערך שהעסק מעניק ללקוחות שלו, או במלים אחרות עבור מה הלקוחות משלמים. אחרת עובדים יכולים לחשוב שהם באים לעבודה משמונה עד חמש כדי להזיז ניירות מצד לצד או לכתוב קצת קוד כשבא להם. בנוסף, חשוב שכל עובד יבין מה החלק שלו במוצר או בשירות של החברה. למשל איש מכירות בחברת נסיעות חייב להבין שהלקוח לא רוצה רק להזמין טיסה אלא רוצה חוויה של הנאה. הצעד השלישי הוא חשוב במיוחד: הגדרה מדויקת של תהליכי עבודה , והצעד האחרון הוא קביעת מדדי ביניים כמותיים למעקב אחר הביצוע".

כחלק מהתהליך, ולאחר שהוסבר לעובדים, זוגלובק מציע לתלות במקום מרכזי בארגון את נתוני התפוקה השונים של העובדים כדי לעודד יעילות: " אם עשית את כל הצעדים הללו יקרה בארגון משהו מאוד מעניין: העצלנים והרמאים לא יישארו בחברה. אותם לא מעניינות הציפיות של הבעלים ובטח הם לא רוצים לעבוד שבע שעות ביום ולתת תפוקות משמעותיות. הם עסוקים עם הראש שלהם במקום אחר ולא יכולים לתפקד בצורה יעילה. לעומת זאת מי שיהיה הכי מרוצה הם העובדים הטובים שבאו לעבוד. פתאום בעל העסק ישים לב אליהם ותיווצר סביבה עבודה שמעודדת תפוקות".

רוזנצוויג מסכם: "בארגונים שהתקינו את זה ראיתי דברים מאוד יפים, כיצד הם הצליחו לשפר את התפוקה של הארגון. אבל בסופו של דבר האינטרס הוא רק של בעל העסק, לא של המנהלים השכירים. אף אחד לא רוצה שימדדו אותו, אבל כאשר מכניסים את המערכת הארגון משתנה לעד. אין חברה שאי אפשר להגדיל את התפוקה שלה בשלושים אחוז. זה הכלי העיקרי היום לבעלי עסקים לשרוד בעולם כל כך תחרותי, ואנחנו שמחים לעזור להם בכך".

חברת Tomagi:  תעודת זהות

שנת הקמה: 2005

בעלים: גיורא רוזנצוויג

מס' עובדים: 12

המוצר: IsTomagi- כלי ניהולי המאפשר פתרונות זמן אמת בכל הקשור לניטור, אבחון ומידע פנים ארגוני.  המערכת יודעת למדוד תפוקות ותהליכים, לאבחן רמות יעילות שונות בקרב עובדי העסק ולתת מענה מושלם בכל הקשור לתמחור פרויקטים, זיהוי מעילות והדלפות, צמצום עלויות ועוד.

התקנה: קובץ של 700 קילובייט שמותקן במחשב.

מחיר: כמה אלפי שקלים בודדים להתקנה.

רוצה להגדיל את התפוקה של העובדים ולדעת מה באמת קורה בעסק שלך? מלאו את הפרטים ותראו איך ההכנסות מזנקות

 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#