תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פנטסיה קולית בירושלים

סוף שבוע עשיר בקונצרטים מהשורה הראשונה בירושלים

נדב נעמה

היום אפשר כבר להגיד שחודש אוקטובר יהיה חודש הווקאלי בירושלים. בתחילת החודש תעלה האופרה דון ג'ובאני במגדל דוד על ידי האופרה הירושלמית ולקראת סוף החודש תתחדש המסורת שהחלה בשנה שעברה בדמות הפסטיבל למוסיקה ווקאלית בירושלים שכבר בשנה הראשונה לקיומה משכה אלפי מאזינים.
פסטיבל פנטסיה קולית בירושלים היא עוד ביטוי לתחושה של תושבי ירושלים הרוצים להחלץ מהלחץ החרדי הכופה על העיר שיתוק תרבותי בסוף השבוע. הפסטיבל שהחל לפני שנה הוא יוזמה של תושב העיר, שמעון ביגלמן, שהחליט כי יש לעצור את תחושת המצור התרבותי. החליט והחל למשוך בחוטים. התוצאה הייתה 12 קונצרטים ווקאלים שנערכו באולם ההיסטורי של ימקא בירושלים, אולם יפהפה הנותן תחושה אירופאית ושהוא גם אכסניה מתאימה לקונצרטים ווקאלים, בין באם המקהלות שרות א-קאפלה ובין באם יש ליווי תזמורתי.
בשנת 2012 הגיעו לקונצרטים כ-4,000 איש והראו שוב כי יש בירושלים קהל שוחר תרבות המחפש את סיפוקו גם בימי סוף השבוע. התגובות היו חמות ובין השאר נאמרו דברים כמו: הקונצרטים האלה אולי ישכנעו אותי לא לעזוב את העיר. בקהל שגדש את מסדרונות ימקא נראו בצד קהל קונצרטים מסורתי גם מאזינים צעירים שהגיעו גם בשל העובדה שמארגני הפסטיבל החליטו כי הם מחזירים לקהילה על תמיכתה הכספית בדרך של מתן כניסה חופשית לתלמידי תיכון, חיילים וסטודנטים.
השנה יערך ביום חמישי 31 לאוקטובר וימי שישי ושבת 1-2 לנובמבר ובמסגרתו יופיעו מיטב המקהלות והאנסמבלים הישראליים. בצד מקהלות והרכבים מקצועיים יופיעו בפסטיבל גם מקהלות חובבים ותיקות ברמה גבוהה.
הפסטיבל יפתח במה שהמארגנים מכנים "חשיפה ראשונה" קונצרט של מקהלות ילדים מבתי הספר בירושלים שיחשפו לראשונה לבמה מקצועית. גולת הכותרת של קונצרט זה תהיה הופעתה של מקהלת העפרוני ש"תראה" לזמרים הצעירים את ההמשך האפשרי. בסוף הקונצרט תופיע מקהלת העפרוני באכסדרה כשהיא מלווה על ידי גבי שפלר שינגן בפעמוני המגדל. יום חמישי יחתם על ידי סולני תל אביב וזמרי קולגיום בניצוחו של ברק טל שישירו בין השאר את המיסה מספר 4 של שוברט.
בבוקרו של היום שלמחרת תופיע מקהלת אורטוריו ירושלים בקונצרט המוקדש למשפחת מנדלסון, ברטולד מנדלסון ואחותו פאני. פסגת הקונצרט היא שירת תהילים מ"ב כאייל תערוג על פלגי מים.... קונצרט המטינה ביום שישי יערך על ידי סולני האופרה הירושלמית שיופינעו בפניני אופרה איטלקית. אל תחמיצו את זמר הבאס יעקב סטריצקר שקולו הענק ירעיד את קירות האולם. אחר הצהרים תופיע מקהלת כפר סבא בניצוח של אהרון חרל"פ שינצח, בין השאר, על יצירתו "צלם אלוהים" וכן על המגניפקט פרי עטו של המלחין האנגלי בן זמננו ג'והן ראטר שמראה כי מוסיקה עכשווית לא חייבת להיות מרתיעה. המגניפקט של ראטר היא יצירה מרתקת במבנה המוסיקלי שלה ובעושר המלודי. ארועי יום שישי יחתמו בערב עם המקהלה ע"ש גארי ברתיני בניצוחו של רונן בורשבסקי שתתמקד במוסיקה פרי עטם של מלחינים גרמנים כאשר פיסגת הקונצרט תהיה מחזור שירי אהבה אופוס 52 של ברהמס.
בבוקרו של שבת יופיעו זמרי האנסמבל הקולי החדש בניצוחו של יובל בן עוזר בקונצרט המוקדש לזמר הישראלי בלבוש אמנותי. בקונצרט יושרו שירים כמו: שיר העמק, שדות שבעמק, שדות שבעמק בצד שירי לדינו שירים ביידיש ושירים חדשים יותר כמו קילפתי תמוז (יוני רכטר) ועוד רבים אחרים. הנאה מובטחת. קומצרטו הצהרים יפגכיש את רביעית תלמוס בקונצרט של מדריגלים. המקהלה הקמארית ש/ל האקדמיה למוסיקה בירולשים בניתצוחו של סטנלי ספרבר תופעי בערב שבת כאשר בצד הרפרוטאר שלהם הם ישירו בצוותא עם הקהל שני פרקים מהרקואים של מוצתרט. ישתתפו בקונצרט זמרים מכל רחבי הארץ. קונצרט הסיום של הפסטילב יפגיש את תזמורת הבארו ירושלים במיצוחו של דוד שמר עם האופרה האנגלית הראשונה דידו ואניאס מאת הנרי פרסלץ. סיום ראוי לסוף שבוע שבו כל אחד יוכל למלואתצ הקונצרטים המתאים לו.

לפרטים נוספים ראו Ymca-fantasy.com

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#