תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

Intel Xeon E5-2600 V2: הסיליקון שירים את ה-Datacenter שלכם לעננים

שידרוג השרתים יכול לחסוך מכם את הצורך בשדרוג תשתיות ה-IT, להקטין עלויות תפעול שוטפות ו-TCO וגמישות בבחירת תצורת המערכת וענן הפרטי שלכם. הדור השני של מעבדי Xeon E5 יוסיף 30 לתפוקת ה-IT בלי להוסיף משאבי נדל"ן, חשמל, מיזוג אוויר וקירור. כך מנצלת אינטל את טכנולוגיית היצור Tri-Gate 3D/22nm כדי לקדם את ה-Datacenter שלכם לעידן הענן.

מאת יהודה אלידע

מחשוב ענן הוא המוטיב העיקרי בהתפתחות מערכות המידע הארגוניות בעשור השני של המאה ה-21. חברות קטנות וגדולות, גופים פרטיים וציבוריים, יעברו בשנים הקרובות טרנספורמציה חסרת תקדים בדרכי המענה לאתגר המתעצם - איך לספק יותר שירותי מידע חיוניים להשרדות עסקית, בזמן אמת ובנגישות מכל מקום בעולם, במחיר כלכלי שמאפשר תחרותיות והצלחה בשווקים הגלובליים. מחשוב ענן נתפס היום כמודל ה-IT הארגוני שמיצר את התנאים הדרושים להצלחה, בכל הוורטיקלים ובכל קנה מידה - מ-SMB ועד Enterprise חובק עולם. הענן משחרר את המעצורים המסורתיים ומאפשר העמדת משאבי IT הדרושים לניצול הזדמנויות עסקיות ולתחדשות ארגונית תוך שעות, ללא השקעה הונית, גם כשלא קיימות יכולות מתקדמות בתוך הארגון.

לספק יותר בלי להזדקק ליותר

נקודה שפחות מודעים לה היא הצורך בשידוד מערכות ב-Datacenter, בין אם זה משמש לאירוח "ענן פרטי" בין כותלי הארגון ובין אם מדובר במתקן אירוח מרוחק לענן ציבורי המופעל ע"י חברה מתמחה בשירותי IT. כדי לממש את כל יתרונות הענן אופטימלית כדי לחדש בסיס החומרה – השרתים, במיוחד. "הניסיון שנצבר אצל חלוצי מחשוב הענן, כמו אמזון ו-Google, מצביע על תצורת חומרה מועדפת", אומר מוטי סימן-טוב, מנהל לקוחות ארגוניים באינטל ישראל. "החברות האלה בנו את העננים שלהן בתצורת שריג בעל מספר גדול מאוד של צמתים (Nodes), לתוכו ניתן להוסיף וממנו ניתן לגרוע שרתים סטנדרטיים בקלות, לפי הצורך, ולאזן את עומסי העבודה בצורה דינמית, למעשה אוטומטית. הם בחרו בארכיטקטורת אינטל כי זו מספקת יחס עלות-תועלת עדיף ללא השוואה עם גישות קנייניות כמו Mainframe או פלטפורמות RISC. בנוסף לגמישות מכסימלית בהקצאה "רזה" של משאבים ותמיכה בגידול הולם לצורך העסקי, משרת יחיד עד אשכול (Cluster) של מאות אלפי מעבדים, מעבדי Intel Xeon גם נותנים מענה כלכלי לאחת הדילמות הקשות ביותר בניהול Datacenter: איך להמשיך את הגידול בעוצמת המערכות, הנדרש כדי להתמודד עם נפחי נתונים הולכים וגדלים וחלונות הזדמנות הולכים ומצטמצמים, בלי לחרוג ממגבלות המקום, ההספק החשמלי ותפוקת הקירור של המתקנים הקיימים?

לשדרג את השרתים, לא את התשתיות

ב-10 לספטמבר הכריזה אינטל על עוד צעד משמעותי במפת הדרכים שלה למחשוב ארגוני. משפחת מעבדי Xeon עברה שדרוג המקיף לא פחות מ-15 דגמים בסדרת E5-2600. בסדרה החדשה, שמסומנת ב-V2, מעבדים בעלי 4, 6, 8, 10 ו-12 ליבות, 10 עד 30 מגה-בייט מטמון L3 ומהירות שעון בין 1.8 ל-3.5 ג'יגהרץ. בהשוואה לסדרת E5-2600 המוחלפת מדובר בשיפור ביצועים דרמטי, הן בתפוקת העיבוד (MIPS ו-MFLOPS) והן ביחס תפוקה לוואט הספק חשמלי נצרך. "מנקודת ההשקפה של לקוח עסקי אופייני, הנתון המעניין ביותר הוא, בכמה אפשר לשפר ביצועים של יישומים מרכזיים בלי לבנות תשתיות Datacenter חדשות", אומר מוטי. "התשובה של אינטל היא, שלא חייבים להתחיל שוב על דף לבן ולמחוק את ההשקעות הקיימות. על ידי החלפת השרתים הישנים בחדשים תוכלו לחסוך לא רק את עלות בניית תשתיות חדשות ואת השיבוש המסיבי לעבודה השוטפת שיגרם מהגירה פיזית ל-Datacenter חדש, אלא גם לחסוך משמעותית בעלויות השוטפות - ממש מהיום למחר."

לדוגמה, כמעט כל ארגון מחזיק במערכת Exchange שמשמשת "מרכזית דואר" ומנגנון ניהול משתמשים והרשאות קריטי. כמעט כל ארגון נתקל בצורך לשדרג את שרתי Exchange מדי שנתיים-שלוש. "במבחן ביצועים בו נבדק השיפור כתוצאה מהחלפת שרתי Xeon 5500 בני 3 שנים בשרתי Xeon E5-2600 V2 נמדדה האצת ביצועים ממוצעת פי 5! זאת בלי להוסיף אפילו ארון שרתים אחד או קילוואט נוסף להספקת הכוח ל-Datacenter! במילים אחרות, הודות לשדרוג השרתים, הצורך בשדרוג תשתיות נדחה ב-4 שנים לפחות!"

חדשות ארכיטקטונית משולבת בטכנולוגיית ייצור בלבדית

המעבדים החדשים זמינים הן בגרסאות הספק נמוך (החל ב-7 וואט לליבה) והן בגרסאות אנרגטיות למהירות מכסימלית (עד 12.5 וואט לליבה). לכל ליבה צמוד מטמון (L3) בגודל 2.5 מגהבייט, כך שבדגמים בעלי 12 ליבות הנפח הכולל של מטמון מגיע ל-30MB. מעבדי Xeon E5-2600 V2 בנויים בארכיטקטורת Ivy Bridge, הכוללת טכנולוגיית Hyper Threading, תמיכת חומרה בווירטואליזציה, 4 ערוצי זיכרון DDR, ממשק PCI Express 3.0 וטכנולוגית האצת שעון Turbo Boost 2.0.

"הביצועים המצוינים וצריכת ההספק הנמוכה הם במידה רבה תוצאה של תהליך יצור מתקדם ביותר, באבחנה של 22 ננומטר, שאינטל יישמה בפער של שנתיים ויותר לפני המתחרים". אומר מוטי סימן-טוב. "כמו בכל דור מעבדים חדשים ב-30 השנים האחרונות, 'חוק מור' מבטיח ללקוח הרבה יותר ביצועים בפחות עלויות בעלות כוללות (TCO). כידוע, צריכת ההספק החשמלי (לשרתים עצמם ולקירור) היא כיום העלות השוטפת הדומיננטי במרכזי מחשבים גדולים. הדור החדש של Xeon E5-2600 V2 מאפשר להקטין את הצריכה ב-30 עד 40 אחוז, כלומר בין 1,500 ל-2,500 קילוואט-שעה בשנה, לשרת צנוע בעל 1 או 2 מעבדים. ב-Datacenter המארח אלף שרתים או יותר, וזה לא מספר גדול במיוחד, החיסכון השנתי בחשבון החשמל נע בין חצי מיליון ליותר ממיליון וחצי ש"ח בשנה. סכום דומה אפשר לחסוך בעלויות קירור ומיזוג אוויר. הכלכלנים טוענים כי זו הפעם הראשונה שנוצר מצב המצדיק החלפה של שרתים פעילים, שממלאים את תפקידם כראוי, רק משיקולים של עלויות שוטפות".

מוכנה להתמודדות

ארכיטקטורת Ivy Bridge עוצבה במיוחד להתמודדות עם הדור האחרון של ישומים אנליטיים, כולל אנליזה בזמן אמת של מחסני נתונים וטיפול בסוגי מידע "לא מובנים" (Unstructured). בנוסף לביצועים מדהימים ביישומי Big Data, המעבדים גם תומכים באבטחה משופרת, אחת הדרישות המהותיות של מעבר למחשוב ענן. לדוגמה, אלגוריתם אינטל AES-NI משפר את ביצועי ההצפנה פי 5.3 ואת הפיענוח של קבצים מוצפנים פי 19 ויותר! בסדרת E5-2600 ניתן להתקין עד 2 מעבדים על לוח אם אחד ולנהל את השירות באמצעות תוכנת Intel Data Center Manager. בחורף 2014 תשוחרר גם סדרת E5-4600 המיועדת לשרתים בעלי 4 מעבדים על לוח האם. שימו לב, טכנולוגיית HyperThreading מאפשרת להריץ 2 שרשרות של פקודות במקביל דרך כל ליבה, כך שהמעבדים הבכירים בסדרת E5-2600 V2 יכולים לטפל בו זמנית ב-24 תהליכי עיבוד נתונים!

"התכונות של מעבדי Xeon E5-2600 V2 אוזנו כדי לתת תשובה אופטימלית לשלושת הווקטורים שמנחים היום את הלקוחות העסקיים", אומר מוטי.
1. יותר עוצמה, כדי לנצל במלואם את כלי ה-IT החדשים, החל באנליזה של מחסני נתונים וכלה באוטומציה של תהליכים עסקיים, בלי לפרוץ מהמגבלות הכלכליות והפיננסיות.
2. יכולת גידול רצוף, נטול מהפכים, בתוך מסגרת התשתית הקיימת, בצמיחה מדורגת לפי הצורך העסקי בידיעה שמדובר בהשקעה לטווח ארוך בטכנולוגיה מובילה.
3. מזעור העלויות השוטפות - בשטח רצפה, בצריכת חשמל, בכוח אדם לניהול ולתחזוקה, בקירור ומיזוג אוויר ובניצול כל היתרונות של ארכיטקטורה "פתוחה", הנחשבת לסטנדרט בכל מגזרי המשק.

"היכולת של אינטל ליצור את האיזון הזה נובע משני נכסים תעשייתיים שאין להם תחליף:
1. צוות המפתחים המנוסה ביותר בעולם המעבדים, מאגר מוחות מבריקים שחלקם עובדים כאן, בחיפה. זה המשאב האנושי שאחראי על חדשנות, מבטיח מצוינות הנדסית והלימה של דורות המעבדים לדרישות המשתנות של הלקוחות
2. טכנולוגיית יצור המקדימה את כל שאר המתחרים לפחות בדור שלם, כלומר מספקת לאינטל יתרון של יותר משנתיים ביישום ארכיטקטורה מתקדמת בשבבי סיליקון.

יתרונות אלה באים לביטוי מופתי בסדרת Xeon E5-2600 V2, פלטפורמת הסיליקון שתרים את ה- Datacenterשלכם לעננים".

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#