רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ועדת פרס א.מ.ת בחסות משרד ראש הממשלה בחרה את זוכי הפרס לשנת 2013

פרס א.מ.ת (אומנות-מדע-תרבות) על הצטיינות והישגים אקדמאיים או מקצועיים בעלי השפעה מרחיקת לכת ותרומה מיוחדת לחברה יוענק ע"י ראש הממשלה בחודש נובמבר השנה

במדעים מדויקים: פיזיקה
פרופ' מרדכי הייבלום - מכון וייצמן למדע

במדעי החיים: גנטיקה
פרופ' בן ציון שילה - מכון ויצמן למדע
פרופ' גיורא שמחן - האוניברסיטה העברית ירושלים
פרופ' גדעון רכבי - בית חולים שיבא

במדעי הרוח: חקר השפות החדשות של העם היהודי
פרופ' דוד מ' בוניס - האוניברסיטה העברית ירושלים

במדעי החברה: מדע המדינה ויחסים בינלאומיים
פרופ' שלמה אבינרי - האוניברסיטה העברית ירושלים

תרבות ואמנות – ציור ופיסול
פרופ' נחום טבת - בצלאל
פרופ' צבי גולדשטיין - בצלאל

 

ועדת פרס א.מ.ת (אומנות-מדע-תרבות) בחסות משרד ראש הממשלה בחרה את זוכי הפרס לשנת 2013.

הפרס לזוכים, בגובה מיליון דולר, הממומן על ידי קרן א.מ.נ. לקידום האומנות המדע התרבות בישראל, יוענק ע"י ראש הממשלה על הצטיינות והישגים אקדמאיים או מקצועיים בעלי השפעה מרחיקת לכת ותרומה מיוחדת לחברה, בטקס שיתקיים בחודש נובמבר השנה.

להלן זוכי הפרס לשנת 2013 ונימוקי השופטים:

בתחום המדעים המדויקים: פיזיקה
פרופ' מרדכי הייבלום - מכון וייצמן למדע: "פרופ' הייבלום יזם והקים בסוף שנות ה-80 מרכז לחקר חומרים בתחום המזוסקופי במכון ויצמן למדע. פיתוח מערכות הניסוי במרכז היה אתגר מדעי וטכנולוגי ממדרגה ראשונה, אשר אפשר לו ולקבוצת המחקר שלו לערוך ניסויים מקוריים, חדשניים וקשים לביצוע. מחקרים אלה הביאו לסדרה של תגליות המהוות תרומה חלוצית חשובה להבנת הפיסיקה של חומר מעובה. פרופ' הייבלום חינך דורות של תלמידים וחוקרים צעירים התופסים מקומות חשובים באקדמיה ובתעשייה עתירת ידע".

בתחום מדעי החיים: גנטיקה
פרופ' בן ציון שילה - מכון ויצמן למדע ופרופ' גיורא שמחן - האוניברסיטה העברית בירושלים:
"על מחקריהם פורצי הדרך במודלים גנטיים ניסיוניים בסיסיים. מחקריו של פרופ' שמחן בשמר הביאו להבנת מנגנון החלוקה התאית, בעיקר זה המביא להפחתת המטען הגנטי למחצית כפי שמתרחש בתהליך יצירת תאי המין הזכריים והנקביים. מחקריו של פרופ' שילה בזבוב התסיסה הביאו להבנת מסלולי העברת האותות העומדים בבסיס הגדילה וההתמיינות של האיברים השונים בעובר, ממצאים להם השלכה על יצירת מומים מולדים באדם. שני חוקרים אלה הניחו במידה רבה את היסודות לחקר הגנטיקה המודרנית בישראל והקימו דור של תלמידים ומורים ממשיכי דרך בחקר התורשה".

פרופ' גדעון רכבי - בית חולים 'שיבא': "על הישגיו פורצי הדרך בחקר מחלות תורשתיות של האדם עליהן נמנות בין היתר מחלות ממאירות של הדם ומחלות ניווניות של מערכת העצבים המרכזית. פרופ' רכבי הינו מודל חיקוי ייחודי לרופא חוקר בארץ, זה שהמרחב שבין המבחנה הניסיונית למיטת החולה פרוש לפניו במלואו. תגליותיו המנגנוניות מהוות אבני דרך לפיתוח תרופות למחלות חשוכות מרפא אלה. בנוסף לכך, העמיד פרופ' רכבי דור של רופאים חוקרים פורצי דרך בעצמם, שהם עתיד הרפואה האקדמית בישראל".

בתחום מדעי הרוח: חקר השפות החדשות של העם היהודי
פרופ' דוד מ' בוניס - האוניברסיטה העברית בירושלים:
"על הישגיו בחקר הלדינו, השפה השנייה בחשיבותה בין השפות של העם היהודי, ותרבותה, מאז המאה ה-15 ועד היום".

בתחום מדעי החברה: מדע המדינה ויחסים בינלאומיים
פרופ' שלמה אבינרי - האוניברסיטה העברית בירושלים:
"על מחקריו פורצי הדרך בנושא הגותם של הגל ומרקס, כמו גם על המחשבה הציונית לגווניה, על תרומתו המכרעת לחקר הדמוקרטיזציה ותרומתו לדיפלומטיה ומדיניות החוץ של ישראל".

בתחום התרבות והאומנות: ציור ופיסול
פרופ' נחום טבת – בצלאל:
"על יצירותיו פורצות הדרך המציעות דרך חדשנית, מפתיעה ורעננה לטיפול בדימוי ובאובייקט האמנותיים ובמעמדם, על פיתוח עולם יצירה טוטאלי, עשיר ומורכב המשלב פיסול, כתיבה תיאורטית, ספרות ושירה והקשרים תרבותיים מתחומי תולדות האמנות, המדעים המדויקים והאנתרופולוגיה, על קידום מהלך אמנותי מעמיק ומקורי הנובע מבחירתו המודע לפעול מתוך השוליים של שדה התרבות הגלובאלי כהחלטה אסטרטגית ייחודית".

פרופ' צבי גולדשטיין - בצלאל: "על הפיסול פורץ הדרך שפיתח – עשיר ברעיונות, בהקשרים היסטוריים ובהתרחשויות חזותיות, מערבל יחדיו רגעים שונים של תולדות האמנות ומלהטט בווירטואוזיות בין רעיונות שונים ואפילו סותרים: פיסול וציור, הפשטה ודימויים "ביתיים", אוניברסאליות ומקומיות, חומרה נזירית ורגש, מודרניזם הרואי ופריכות שברירית וספקנית, על יכולתו להפוך כל יצירה שלו ומערכת עצמאית של דימויים וצורות המוצעת גם כעמדה אינדיבידואליסטית ביקורתית כלפי תהליכים אמנותיים, אידיאולוגיים וחברתיים".

פרס א.מ.ת מחולק מדי שנה על ידי ראש ממשלת ישראל, בטקס שנערך על ידי משרד ראש הממשלה, בנוכחות אנשי מדע ורוח, אנשי אקדמיה, תרבות ואמנות נודעים.

ועדת הפרס מורכבת מנציגי הקרן ונציגי ראש הממשלה: יו"ר ועדת הפרס – מר יעקב קדמי – נציג מטעם משרד ראש הממשלה, שופט בבית המשפט העליון (בדימ'); מר אריה דובסון – מנכ"ל קרן א.מ.נ; עו"ד שלומית ברנע פרגו – היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה; עו"ד חיים אהרון – נציג מטעם קרן א.מ.נ., יו"ר ועדת הכספים של התעשייה האווירית לישראל; פרופ' מיכאל סלע – נציג מטעם קרן א.מ.נ., פרופ' לאימונולוגיה, סגן יו"ר מועצת המנהלים של מכון ויצמן; פרופ' יוג'ין קנדל – ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה; פרופ' רות ארנון – נציגה מטעם משרד ראש הממשלה, נשיאת האקדמיה הלאומית למדעים; אלוף (מיל') פרופ' יצחק בן ישראל – נציג מטעם קרן א.מ.נ., יו"ר המועצה הלאומית למחקר ופיתוח. 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#