תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אל תאמינו לנתוני הצמיחה

נתוני הצמיחה נובעים מסיבות זמניות, הבעיות הכלכליות עוד מחכות בהמשך השנה

לקראת החגים התבשרנו היום על החלתה של הגזרה החדשה: הקיצוץ בקצבאות הילדים. זו גזרה די כואבת לקבוצות רבות באוכלוסיה אבל בעיקר כמובן למגזרים היותר חלשים בה שם על פי רוב מספר הילדים הוא גם עניין תרבותי, כמו המגזרים הערבי והדתי.

מתחילת ההיסטוריה ילדים נחשבו גם להבטחת המשך הדורות אבל גם לביטוח כלכלי בפני העתיד: ילדים דאגו להמשכיות השם ולטיפול בנכסי המשפחה כמו גם ליכולת שלה לתמוך בזקניה. הפרדוקס הוא שדווקא עכשיו בעידן המודרני משימת קיום משפחה גדולה בחברות המפותחות הופכת להיות קשה מיום ליום. והולך וגדל הקושי לספק לילדים רמת חיים תואמת וטובה.
הקושי של מעמד הביניים וכמובן של המעמדים העניים יותר לשמור על אותה רמת חיים גדל ללא הפסק עקב המעבר המתמיד של האחריות לאספקת השירותים מהמדינה לגופים פרטיים ותמורת תשלום, ומצמצום עקבי בשירותים הציבוריים שנותרו לרפואה. התופעה חמורה עוד יותר כאשר לוקחים בחשבון את הגידול המתמיד בתוחלת החיים.

בינתיים מצטברים נתונים על צמיחה גדולה מהצפוי שמקורה בצריכה הפרטית ונשאלת השאלה כיצד היא התרחשה נוכח הקטנת ההכנסה הפנויה? ניתן להניח שתי הנחות: ראשית העלאת המע"מ והצפי לגזרות הנוספות,כמו גם הירידה בדולר המקומי כל אלו אכן נתנו תנופה לאותה צריכה זמנית. שנית וזו הנקודה החשובה ראינו בסטטיסטיקה של בנק ישראל כמה עם ישראל לוקח יותר הלוואות וחוסך פחות.
גם היציאה לחופשת לימודים, ההכנות לחגים באופק נוסף לגורמים לעיל יכולים לייצר אווירה של "בזבוזים" לתקופה מסוימת. כל זה יחלוף כאשר נחזור לשגרה. קיצוץ בקצבאות הילדים כחלק ממדיניות מכוונת של הקטנת הוצאות הממשלה תהווה פרשת דרכים לא רק כלכלית אלא חברתית שאנו עוד נתחרט עליה קשות.

עוד במדור "חדר העסקאות"

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#