תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הפיננסיירים (שוב) שודדים את הפנסיה שלכם

ההודעה על קיצוץ תשלומי הפנסיה מלמדת כי נמשכת העברת הכספים בין ציבור החוסכים לשחקני שוק ההון

למרות שאנו בתקופה של חופשות שמש וים ואווירה קלילה של חוסר אירועים משמעותיים עד הסתיו החלטות פתאומיות מצד קובעי המדיניות שלנו מייצרות אצלנו ויברציות שליליות. ההודעה בדבר הצורך הדחוף והבלתי נמנע לקיצוץ תשלומי הפנסיה ואולי חקיקה של הארכת גיל הפרישה היא מסוג ההחלטות האלו.


טכנית יש הגיון בצעדים אלו: כאשר החלה בארה"ב מדיניות ה"זיפ" (Zip – Zero Interest Policy) חלק מן הפרשנים הציגו אותה כשוד ציבור החוסכים הוותיקים והסולידיים לצורך הצלת המערכת הבנקאית. נאמר אז שהצורך ביציבות המערכת הפיננסית מחייב תקופה קשה וכואבת של צמצום מצד אותו ציבור אשר עשה כל חייו את "מה שנדרש ממנו". המקטרגים נדחו בהינף יד מהיר וזלזלני, כולל חלק מנציגי הציבור אשר התקוממו כנגד תהליך הרסני זה כלפי חסכונות הקבוצה החלשה יותר בחברה. התוצאה שאותה מדיניות האריכה ימים, אנו בשנה החמישית לקיומה, והתפשטה בעולם.

כתבות נוספות ב"חדר העסקאות": האוצר לוטש עיניים לפנסיה: תבנה דיור להשכרה

יעדים כמו עידוד התעסוקה, המסווה ניפוח של נכסים פיננסיים לצורך הגדלת אפקט העושר, הם עכשיו הסיבות להמשך קיום הריביות ב'רמת רצפה' ולתופעות הלוואי הנובעות מכך. לאחרונה שמענו מראש הבנק המרכזי הבריטי, מארק קרני, שריבית 'אפס' היא אלמנט חשוב בראייה המקרו כלכלית של אותו בנק ושעל פי ראייתו של הדברים כך יהיה עוד זמן רב.

בישראל בה אין הרחבה כמותית אך מתקיימת בה ריבית נמוכה למלחמה בשוק המט"ח ואולי גם למניעת קריסת הצריכה המקומית אנו מתחילים לחוות את אותן תופעות לוואי. ככל שהפער יגדל בין ההבטחה לתשואה שניתנו על ידי משלמי הפנסיות ליכולת שלהם לייצר את התשואה המתבקשת כך אנו החוסכים נצטרך למלא את החסר.

כיצד מדיניות ה-ZIP העולמית קשורה לכך? הגלובליזציה של ההשקעות מרחיבה כל הזמן את ההשפעה של הנעשה בחו"ל על הגורמים המקומיים וכך גדלות הבעיות הקשורות לכך: רדיפה אחרי תשואת יתר הנמצאת בנכסים מסוכנים יותר ו-או אי עמידה בהבטחות שניתנו.

עד מתי תימשך העברת כספים בין ציבור החוסכים לשחקני שוק ההון? כמובן שהתשובה אינה נמצאת כאן אלא אצל בן ברננקי ואולי אף הרוהיקו קורודה ושינזו אבה היפנים. מן הפוליטיקאים אין גם כך מה לצפות בכיוון זה. הם תמיד מסבירים ויסבירו שזו גזרה משמיים וש"טובי המומחים" המליצו על הראוי. נראה כי ללא התקוממות של הציבור המקומי לא יהיה שינוי.

בינתיים תודה לאל על החסד הקטן של אגרות החוב המיועדות שנשארו בשטח ומצילות אותנו ממעללי הטייקונים ביחד עם תופעות הלוואי של ה"זיפ". מקבלי ההחלטות שכחו כנראה את העובדה כנראה שאלו הכספים שמהם אמורים אזרחי המדינה לחיות בכבוד אחרי תרומה ארוכה לחברה , וגם להכנסות המדינה.

עוד במדור "חדר העסקאות"


 

רוצים להתעדכן במסחר העולמי במט"ח, נפט, זהב ומדדי מניות מכל מקום ובכל שעה? הירשמו ומומחי FXCM ידאגו שתישארו מחוברים למה שחשוב להכיר:

 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#