תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כיצד עקרונות הניהול המבוקר ממתנים את התנודתיות?

מאת ירון דייגי ויניב קוניס, פסגות בית השקעות

מה מצפה משקיע סולידי? מצד אחד, הריבית חסרת הסיכון נמצאת בשפל. לכן, כיום עבור פקדון בבנק יקבל תשואה אפסית ואפילו שלילית במונחים ריאליים1, בעיה. מצד שני, השגת תשואה גבוהה מפקדון מחייבת הוספת נכסים בעלי רמת סיכון גבוהה יותר כדוגמת אג"ח קונצרניות או מניות, המעלה את רמת התנודתיות. כעת הבעיה היא שחלק גדול מהמשקיעים הסולידיים מתקשה לעמוד בתנודתיות לאורך זמן.

אז איך מצליחים להשיג תשואה# תוך שמירה על יציבות תיק ההשקעות? הפתרון הוא למפות מראש את סיכוני ההשקעה העיקריים וליישם תפישת ניהול סיכונים, שממזערת אותם באופן שיטתי ומבוקר.

גורם הסיכון הראשון שמשפיע על תנודתיות תיק האג"ח הוא מח"מ, שבתקופה האחרונה, אנו עדים לתנודתיות חדה במסחר באגרות חוב ארוכות בארץ ובעולם. לכן, לצורך הגדלת היציבות של תיק האג"ח, עלינו לגדר את הסיכון ולהגביל מראש את המח"מ המירבי בו ננהל את תיק ההשקעות או קרן הנאמנות.

הגבלת מח"מ מקסימאלי בקרנות נאמנות חשובה במיוחד, לאור העובדה כי אין מגבלות רגולטוריות על גובה המח"מ בקרן (למעט בקרן כספית). כך, באופן תיאורטי, מנהל קרן יכול להשקיע באגרות חוב ארוכות עם מח"מ ממוצע ארוך של 8 שנים ויותר ובכך להעלות את רמת הסיכון של הקרן, ללא צורך ליידע את מחזיקי היחידות בקרן או לציין זאת במדיניות ההשקעות שלה. כמובן שמח"מ ארוך לא עומד בציפיות המשקיעים ליציבות, במידה והתשואות יעלו והאג"חים יספגו הפסדים, כפי שארע מספר פעמים השנה.

גורם הסיכון השני שעלינו לקחת בחשבון בניהול קרן אג"ח הוא החשיפה לנייר ערך של תאגיד2 בודד. לפי תקנות השקעות משותפות בנאמנות* וגם ברוב מדדי הבורסה, מגבלת ההשקעה המירבית לנייר ערך שהוציא תאגיד, מניה או אג"ח קונצרנית2, עומדת על 10% משווי נכסי הקרן (למעט בקרן מחקה)^.

לפיכך, תיאורטית, באפשרות מנהל קרן נאמנות במדיניות השקעה 10/90 להשקיע את כל הרכיב המנייתי במניה בודדת אחת (10%) ואת הרכיב הקונצרני, שמהווה לרוב כמחצית מתיק האג"ח, ב 5 סדרות אג"ח קונצרניות בלבד^. לטעמנו, מגבלות ההשקעה הקבועות בחוק רחבות מאד ויישום לא מבוקר שלהן, עלול ליצור הרכב קרן לא מפוזר דיו שעלול להוביל לתנודתיות חדה, לחשוף את לקוחות הקרן להפסדים לא מבוטלים תוך זמן קצר וע"י כך לגרום להם לממש את השקעתם מוקדם מהרצוי.

מטרת עקרונות "ניהול מבוקר": למתן את התנודתיות

לאור הרצון ליצור פתרונות השקעה שימתנו את השפעת התנודתיות החדה בשווקים ובכך ישפרו את יכולת ההתמדה של המשקיעים, החלטנו בפסגות לפתח וליישם עקרונות "ניהול מבוקר" בחלק מקרנות האג"ח שבניהולנו. בקרנות ממשפחת "ניהול מבוקר", בנוסף להגבלה על מח"מ מקסימאלי, הגבלנו תשקיפית את שיעור החשיפה לסדרת אג"ח קונצרנית2 ולמניה בודדת לרמה מירבית של 32.5% בלבד. מדובר בשיעור מחמיר, המחייב פיזור סדרות אג"חים ומניות רחב. הפיזור הרחב ממזער השפעה של ני"ע בודד על תשואת הקרן, כדוגמת ארוע חדלות פרעון באג"ח או ירידה חדה במניה בודדת.(עיצוב – לשים את המשפט האחרון מודגש כפסקה נוספת).

עקרונות משפחת "ניהול מבוקר" בפסגות, הן לטעמנו אמצעי חשוב שמטרתו להעניק למשקיעים יציבות רבה יותר, פיזור רחב ושקיפות לאופן ניהול ההשקעות בקרן.

עקרונות "ניהול מבוקר" בפסגות קרנות נאמנות

 

הכותבים הם מנכ"ל פסגות קרנות נאמנות ומנהל פיתוח מוצרים וחדשנות בפסגות.
האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק כאמור המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול דעתו של הקורא וכן אינו מהווה הצעה לרכישת ני"ע ו/או יחידות השתתפות בקרנות נאמנות.
# אין באמור התחייבות להשגת תשואה כלשהי.
^ בכפוף לעמידה בתקנות השקעות משותפות בנאמנות - נכסים שמותר לקנות ולהחזיק בקרן ושיעוריהם המירביים, התשנ"ה - 1994 למשל לעניין מגבלות שיעור מירבי מהשווי הרשום למסחר.
1. תשואה במונחים ריאליים מתחשבת בשיעור שינוי המדד. לכן, בסביבת מדדים הגבוהים, יכולה להתקבל ריבית ריאלית שלילית.
2. יש לשים לב, כי לתאגיד יכול שיהיו מס' סדרות אג"ח. לפיכך לפי החוק, בהנחת אחזקה של סדרה אחת מתאגיד, שיעור ההגבלה המירבי הוא 10%. בקרנות הניהול המבוקר שיעור ההגבלה המירבי הוא על סדרת אג"ח ועומדת על 2.5%.
3. שיעור מירבי של עד 2.5% או פחות בהתאם למדיניות ההשקעה של הקרן.
4. 5 שנים או פחות בהתאם למדיניות ההשקעות של הקרן.
5. קרן נאמנות שאינה קרן מחקה או קרן כספית
6. נכסים שמותר לקנות ולהחזיק בקרן ושיעוריהם המרביים, התשנ"ה-1994.

 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#