תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חשבון מט"ח: בלי נגיד, הדולר עלול להמשיך לצנוח

בלי נגיד, ועם שוק מניות מדשדש, כל שנותר ליצואנים הוא לחשוש מהמשך היחלשות הדולר ולשחקנים הבינלאומיים לחגוג בשוק המט"ח המקומי.

מי שיקרא את החדשות הכלכליות עלול לקבל רושם מוטעה כאילו הכול זורם על מי מנוחות: חברות זרות רוכשות חברות ישראליות ומכניסות אגב כך המון דולרים טריים לתוך מאזן הכוחות של ההיצע והביקוש. פתאום התגלו עוד כמה שקלים בגבייה ממיסים שקלים המשפרים באופן "מפתיע" את מצב הגירעון אצלנו. אולם בימים אלו אין מנהיג בבנק ישראל והדולר נמצא שוב בנקודת השפל אליה הגיע כאשר נגיד הבנק הקודם, סטנלי "מתגעגעים אלייך" פישר, הגיב בחוזקה יתרה.

זה לא היה כל כך מזמן: רק במאי השנה כאשר הוא הגיב באמצעות רכישת 2 מיליארד דולר והורדת ריבית על השקל. מתקפה קטלנית זו הצליחה לייצר מומנטום של עלייה עד שער של כ-3.72. ומה עכשיו? הכלכלנים מסבירים כי התוכנית שהותוותה מיושמת אבל בפועל השער יורד ויורד, היצואנים בוכים , בעוד שהנהנים מכך שאננים: הם לא רואים סיבה לדאגה.

כתבות נוספות ב"חדר העסקאות": זהירות: הבורסות לא מחוברות למציאות

פעם היינו מקשרים בין ירידה בדולר עם עליות במניות המקומיות, אולם כיום ברור כי זה ממש לא המצב. השוק מדשדש, וגם זו מחמאה למה שקורה בבורסה הישראלית, ואילו הדולר יורד באופן מגמתי ובחוזקה. מסורתית אנו מקשרים בין הדולר המקומי והדולר העולמי. מאחר והיורו ממשיך לעלות (היחס בין המטבעות הוא 1.33514) כלומר המשמעות היא שהדולר העולמי יורד בגלל ההשפעה הגדולה שהיורו משפיע על הדולר אינדקס, אבל הקצב שונה לטובת זה המקומי.

האם שערו של הדולר המקומי המתדרדר הוא בשורה טובה או רעה? התשובה תלויה כמובן במי ששואל. לאזרחים ירידת דולר היא חיובית לחלוטין. אומנם הם לא מקבלים את ההשפעה המלאה של כוחו של השקל בעלויות חומרי הגלם אבל אפילו החלק הקטן שמתגלגל לכיסם הוא לטובה. גם הנוסעים לחו"ל, צרכני הדלק (בעצם כולנו) ומי שהוצאותיו דולריות והכנסותיו שקליות נהנים.
לעומת זה כל מי שמייצא לגוש הדולר , וכמובן ההיי-טק הוא גורם משמעותי ביותר בקרב היצואנים, רואה בהיחלשות הדולר מעמסה קשה. גם יצואני חומרי הגלם יסבלו מהוצאות מקומיות גדולות יותר ביחס להכנסותיהם .
השאלה היא עד כמה חשוב לממשלה להתמודד עם הסוגיה. לנגיד הקודם זה נראה חשוב ולכן הוא נקט יוזמה כאשר העריך שקיימת סכנה בירידת שער מתחת לרמות מסוימות. בלעדיו, וכל יום שעובר בלי נגיד חזק בעל יכולת החלטה עצמאית, יתרום לשכנוע העצמי של השחקנים הבינלאומיים הענקיים הרואים בשוק שלנו מקום לרווחים יפים.
עכשיו כאשר הגענו לשער הרצפה של ההתערבות הקודמת נראה כי הגיע הזמן שבו שר האוצר וראש הממשלה ישקלו אם הם מוכנים לקחת סיכון ולמנות סוף כל סוף נגיד שאולי אינו 'יס-מן' אבל שידאג לייצוא הישראלי שהוא כל כך חיוני.

עוד במדור "חדר העסקאות"

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#