תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

זהירות: הבורסות לא מחוברות למציאות

השילוב בין תזמון ועניין בנכס פיננסי הם שילוב מנצח מול מציאות כאוטית שהופכת תחזיות ללא רלוונטיות.

התפישה המסורתית כלפי שוק המניות היא תפישה של Bottom-Up. בנימין גראהם וחסידיו השונים (וורן באפט הוא המפורסם בהם) רואים את המניה כאלמנט הפיננסי העיקרי על מנת להפוך שותף בחברות שאנו "מתאהבים" בהן כלכלית.
"כל" מה שהמשקיע צריך לעשות הוא לנסות למצוא זמנים שבהם ערכה של המניה קטן מערכה ה"אמיתי" של מה שהיא מייצגת וזאת בהנחה שהעתיד יהיה טוב יותר ושהמניה תחזור לייצג נאמנה את אותו עתיד חיובי. כך Value Investing בעיקרו אינו רואה את הסביבה הכלכלית כגורם מכריע להחלטה בקניה של מניה זו או אחרת אלא רק כמייצרת הזדמנויות להיכנס "למציאות" הנוצרות מעיוותים זמניים ב"שוק המשוכלל".
והנה שתי דוגמאות מעניינות שונות במהותן להשפעות סביבתיות אשר יכולות להפוך את הקערה הנבואית של מחזיקי תורת ה-Value Investing על פיה. דוגמא ראשונה ניתן למצוא בהודו.
המטבע המקומי הרופי איבד 10.8% מערכו לעומת הדולר האמריקאי מתחילת השנה. זה כמובן מעיק מאוד על רוב ההודים ומאיים ליצור בעיות חברתיות בתת-היבשת ההודית. שינוי קיצוני במטבע מייצר תופעת לוואי נוספת והיא בריחה איטית אך מתמשכת של משקיעים משוק המניות ההודי.
נכון השוק העיקרי שם Sensex איבד רק 3.6% מתחילת השנה אבל בהשוואה לרווח של כ-19% ב S&P500 האמריקאי ברור מדוע לא כל כך נעים להיות משקיע שם. סה"כ הבדל בין מינוס 14.4% (הכולל שחיקה מטבעית) ופלוס 19% נראה די קשה בתיק ההשקעות.
וכך מדברים שם על "איזור סכנה ממשית" לשוק במידה ולא ייעשה משהו לחיזוק הרופי בקרוב. הבעיה היא שהמעשה הטריוויאלי של העלאת ריבית לא ממש מתאים לכלכלה הנחלשת של הודו כמו בכל המדינות המתפתחות.
הדוגמא השנייה היא מהשוק שלנו. אצלנו המטבע דווקא חזק ויש האומרים חזק מדיי. אבל השוק כאן מדשדש למוות, המחזורים נמוכים וההנהלה של הבורסה המקומית התאיידה.
שווי ניירות ערך באווירה כה קשה יכול להישאר "מעוות" די הרבה זמן. הקשר הגורדי בין המקרו הרגולציה השפעות המטבע בעיות גיאו-פוליטיות ומה שקורה בבורסות בכלל ובניירות ספציפיים בפרט חייב לייצר אצל קובעי "יעדי המחיר" קצת יותר זהירות כלפי יכולת הנבואה שלהם. לקיחה בחשבון של מה שקורה בפועל בניירות שאנו "מאוהבים" בהם הרבה יותר מועילה. השילוב בין תזמון המבוסס על אותה מגמה בפועל והעניין העקרוני שלנו בנכס הוא שילוב מנצח יותר מאשר קביעת יעדים תיאורטיים אשר גורמים מחוץ ליכולת ההשפעה של החברה יימנעו ממנה מלהגיע אליהם.

עוד במדור "חדר העסקאות"

רוצים להתעדכן במסחר העולמי במט"ח, נפט, זהב ומדדי מניות מכל מקום ובכל שעה? הירשמו ומומחי FXCMידאגו שתישארו מחוברים למה שחשוב להכיר

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#