תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בלונדון הייאוש נוח יותר

לכלכלת בריטניה יש יתרון מובנה במקרה ותקרה תקלה בשוק האג"ח הממשלתי.

היום בחמש אחה"צ יפורסמו נתונים אודות התוצר הבריטי (NIESR GDP Estimate) כאשר הצפי הוא לשיפור משמעותי. אם אכן כך יהיה הדבר, הרי הם יצטרפו לחדשות מקרו-כלכליות טובות שכבר דווח עליהם היום: עלייה גבוהה מהצפוי במחירי הבתים (Halifax HPI) עלייה גדולה מצפוי בסקטור הייצור (Manufacturing & Industrial Production) ועלייה די מרשימה במכירות הקמעוניות (Retail Sales). תוצאות מרשימות אלו מסבירות את האופטימיות שהצליחו המנהיגים לטעת בלב האזרח ואיש העסקים הממוצע.
נוכח נתונים אלו, ונוכח העובדה כי הן בריטניה והן ארצות הברית מנהלות מזה מספר שנים מדיניות של הרחבה כמותית אדירה, ולא מאוחר לשאול האם ניתן לשכפל הצלחה זו גם למקומות אחרים, והאם בריטניה ערוכה טוב יותר לסערה שעוד צפויה להגיע, הן ביחס לארצות הברית ולא פחות חשוב: ביחס לאירופה.

נראה כי התשובה לשאלה הראשונה נחלקת לשני חלקים: כן תיאורטית ולא מעשית. ביחס לארצות הברית יש לזכור כי המודל הבריטי שונה במידה רבה מן המודל האמריקאי. קודם כל מבחינת הגודל : מעין שינוי כיוון של יאכטה מול זה של נושאת מטוסים. שנית אין ספק שהמשק הבריטי מוטה יותר שירותים מאשר ייצור , במיוחד בתחום הפיננסי. שלישית הממשל השמרני השולט במדינה מנסה ליישם מדיניות פיסקאלית חכמה ומותאמת יותר למצב מאשר הממשל האמריקאי התקוע רוב הזמן במלחמות בין הבית הלבן והקונגרס. ולבסוף, ביצוע הרפורמות בצד הציבורי של ההוצאה שחרר את הכספים של ההרחבה לכיוון הכלכלה האמיתית הרבה יותר מהר ובצורה יעילה יותר מאשר בכל מדינה שמתנהלת הזרמה דומה.

בכל הקשור להשוואה לאירופה הרי השליטה על המטבע היא הנקודה החשובה ביותר שכן בלעדיה, כמו המצב באירופה, לא היה ניתן לבצע שום מהלך כלכלי בצורה משמעותית. בגלל השוני החברתי-פוליטי-מסורתי-מבנה בממשל בין בריטניה ומדינות אחרות בהן הנגידים קובעים את סדר היום הכלכלי, קשה להאמין כי ניתן לשכפל את הרפורמות. יש לזכור ששר האוצר אוסבורן חטף לא מעט ביקורת עד שנראו ניצני השינוי. רק גיבוי מוחלט מראש הממשלה ביחד עם התלות של זה בקואליציה מחויבת המציאות לשמירה על השלטון אפשרו למקבלי ההחלטות להחזיק מעמד.
האם צעדים אלו יספיקו להתמודד עם הסערה הגלובלית במקרה ותקרה תקלה בשוק האג"ח הממשלתי? קשה להאמין בכך אבל אין ספק שבכל מקרה למנהיגי בריטניה יש בסיס להאמין שהם בונים יסודות יותר טובים לביתם לקראת אותה סופה.

עוד במדור "חדר העסקאות"

 רוצים להתעדכן במסחר העולמי במט"ח, נפט, זהב ומדדי מניות מכל מקום ובכל שעה? הירשמו ומומחי FXCMידאגו שתישארו מחוברים למה שחשוב להכיר

 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#