תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

6 המכות שנחתו על שוק ההון, וכמה פתרונות

נראה כאילו שוק ההון הישראלי חוטף מכה אחר מכה. ההנהלה החדשה של שוק ההון תצטרך להתמודד איתן בנחישות.

כשמסתכלים על שוק ההון הישראלי הקטן יש תחושה שהוא חטף רצף 'מכות מצרים', כלומר מכה אחר מכה, בעוצמה גדלה והולכת, עד שמי שהוקשח ליבו התרצה ונכנע. בלי לרמוז מי אלו שהוקשח ליבם ומי אלו שהטילו את המכות, להלן סקירת המכות - ומה יש לעשות כדי ל צאת לחירות.

1. הטייקונים
הראשונות הן המכות הקשות ששוק ההון הישראלי קיבל מה"קוסמים" של המשק הישראלי: הטייקונים. מעשיהם גרם נזק ממשי להם לחברותיהם הרבות והמסתעפות אך בעיקר לאמינות ושיקול הדעת של אלו שנתנו להם כל כך הרבה אמון דהיינו מחזיקי הפנסיות שלנו.

2. תסמונת ראש לשועלים מול זנב לאריות
המכה שנייה היא החלטות "פוליטיות" שונות ומשונות אשר לכאורה היו צריכות להועיל אבל למעשה הזיקו, למשל הכנסת שוק ההון הישראלי לרשימת שוקי ההון המפותחים והוצאתו מן המדדים של השווקים מתפתחים. הופעלה כאן במלוא העוצמה.

3. המכה השלישית היא דימוייה הפחות אטרקטיבי של כלכלת ישראל למרות מאמצי הממשלה לשמור על מדיניות תקציבית נוקשה ביותר.

4. המכה הרביעית היא חוסר העניין של הציבור בשוק הדשדוש הטכני במדד ת"א 25 והקטנת המחזורים בצורה מבהילה.

5. המכה החמישית ברצף היא הזעזועים העמוקים בהנהלת הבורסה אשר שימשו כדובדבן על הקצפת של העוגה הלא טעימה הזו.

6. המכה האחרונה, לעת עתה, מגיעה מהאנליסטים: גולדמן מציע למכור את טבע (!). מנייה שכונתה פעם 'מניית העם'. זאת ביחד עם קריסה של מניות הדשנים אחרי פרישת החברה הגדולה ביותר מן הקרטל החשוב ביותר וסכנה גדולה שאירוע זה יביא למלחמת מחירים איומה ונוראה בתחום. מעל הסקטור הזה מרחפת עננה נוספת והיא כמובן הרצון של המדינה ובמיוחד של הממשלה הזו להעלות בצורה משמעותית את תמלוגי המדינה על אותם משאבים ובכך לגרום ללחץ לא קטן על הרווחיות של החברות העוסקות בכך.

השאלה כמובן היא באילו צעדים יש לנקוט כדי לשפר את המצב. יש תקווה לשוק ההון הישראלי אם רק ייעשו השינויים הנכונים. כך למשל, יש לשפר את יכולות המסחר, לצמצם את הנכסים, לפתוח את השוק לברוקרים זרים, להוריד את העלויות לפעולה וליצור רגולציה פחות מעיקה. ברור כי להנהלה חדשה שתיזום פעולות נכונות יש השפעה על יכולתנו לשמור על פעילותו של שוק הון בסטנדרטים בינלאומיים, גם אם השווקים המפותחים קצת "גדולים עלינו". אפשר לקוות שנחזור לתפוס את חלקנו בתיק המשקיעים הזרים והמקומיים אם לא כהשקעה מרכזית אז בתור גיוון טוב בין כל הכלכלות הקטנות.
 

כתבת המשך: איזה סוג של סוחרים אתם?

לחזרה למדור "חדר העסקאות"

רוצים להמשיך ולעקוב אחר מה שקורה בשוק? רוצים לקבל מידע מעודכן בזמן אמת? מלאו את כתובת המייל שלכם ומומחיFXCM ידאגו שתישארו מחוברים לכל מה שחשוב לדעת.

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#