תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

יום רביעי הגדול: האם אתם ערוכים?

היום מתחיל שבוע עמוס בארצות הברית, עם דוח התמ"ג, דוח התעסוקה והחלטת הריבית של הבנק הפדרלי שתשפיע על הדולר-שקל. לקראת השבוע הגורלי הכינה מחלקת המחקר של FXCM ישראל סקירה מיוחדת על הצפי בשווקים.

חודשי הקיץ יולי-אוגוסט ידועים בדרך כלל בשוק העולמי כחודשים של פעילות נמוכה יותר ומסחר רגוע. ואולם השבוע הקרוב, שבו צפויים לנו שלושה אירועי מפתח בכלכלה האמריקנית – דוח התמ"ג, החלטת הריבית של הבנק הפדרלי ודוח התעסוקה – התנודתיות בשוק עשויה לזנק במה שעשוי להתברר כ"שבוע הגורלי של הדולר".
אין ספק כי השווקים עדיין תלויים עד מאוד בתמריצים של הבנק הפדראלי. לאור התמ"ג הנמוך, הרווחיות המתדלדלת של החברות, הדשדוש בשוק הדיור והסטגנציה בשוק התעסוקה, ברור כי יש לייחס את רמות השיא בשוקי המניות למדיניות המרחיבה של הבנק הפדראלי. ועל כן, במצב הכלכלי הנוכחי, כל שינוי במדיניות זו יהיה בעל השלכות מרחיקות לכת על סנטימנט המשקיעים והמסחר בשווקים.
גם הדולר נסחר בזיקה הדוקה למדיניות הבנק הפדראלי. בחודש האחרון חווה הדולר מפנה דרמטי במסחר העולמי. לאחר שבמהלך חודש יוני זינק מדד הדולר (הבוחן את ערכו של המטבע מול סל מטבעות) מ-80.5 ל-84.8, בעקבות ישיבת הריבית האחרונה של 'הפדראל ריזרב' שבה אותת הבנק כביכול על סיום ההרחבה הכמותית, בשבועות האחרונים צלל הדולר בחדות מטה ל-81.6, וזאת על רקע הבהרותיו של ברננקי לפיהן הבנק דבק במדיניותו המרחיבה הקיצונית.
השאלה העיקרית שמעסיקה את המשקיעים כעת היא מתי יתחיל הבנק הפדראלי לצמצם את היקף רכישות האג"ח ובאיזו מידה. הבנק הפדראלי הבהיר באחרונה כי ההחלטה על צמצום ההרחבה הכמותית צפויה להתרחש בסוף 2013 או בתחילת 2014, אבל כל צעד מדיניות תלוי באופן הדוק בנתונים הכלכליים. הבנק הפדראלי, אשר יפרסם את הודעת המדיניות שלו ביום רביעי ב-21:00 שעון ישראל, לא צפוי להודיע כבר החודש על צמצום ההרחבה וככל הנראה לא נראה שינוי ברטוריקה בהשוואה להצהרות האחרונות של בכירי הפד. מרבית ההערכות בשוק הן כי רק בישיבת הבנק בספטמבר יודיע הבנק על צמצום ברכישת האג"ח.
משנה: הדו"חות וההרחבה הכמותית
על כן, דווקא פרסום דוח התמ"ג ודוח התעסוקה יספקו לשווקים אומדן טוב יותר לגבי המשך מדיניות הבנק הפדראלי.
דוח התמ"ג, אשר צפוי להתפרסם ברביעי ב-15:30 שעון ישראל, שעות ספורות לפני החלטת 'הפד', צפוי על פי התחזיות להצביע על צמיחה של 1% בלבד ברבעון השני. זהו נתון הממחיש את ההתאוששות הזוחלת של הכלכלה האמריקנית והוא גם משתקף בירידה ברווחיות בעונת דוחות הרווח. ביום שישי יתפרסם דוח התעסוקה החודשי. על פי התחזיות הדוח צפוי להצביע על תוספת של 176 אלף משרות ביוני וירידה קלה בשיעור האבטלה ל-7.6% ל-7.5%.
נתונים ירודים כאלה עשויים לחזק בשוק את ההערכה כי הבנק ידחה את צמצום הרכישות עד לתחילת שנת 2014. על כן, דווקא נתונים מאכזבים יגרמו בשוק לאנחת רווחה ולעוד "כמה חודשים של חסד", מה שידחוף את מדדי המניות מעלה.
מי שייצא נפגע מתרחיש שכזה הוא הדולר. המשך ההרחבה האגרסיבית שוחקת בהתמדה את הדולר. הזינוק שראינו באחרונה בערכו של הדולר התרחש על רקע השיפור בכלכלה האמריקנית וציפיות להקשחה במדיניות המוניטארית. כעת, כשזה יורד מהפרק לעת עתה, הדולר צפוי להיחלש למול מטבעות העולם, וגם למול השקל. הדולר-שקל נסחר בשבוע האחרון בטווח שבין 3.55 ל-3.58. שבירה של הדולר בעולם תצניח גם את הדולר שקל מתחת לתחתית של 3.55, מה שיכניס את שער החליפין לרמות המסכנות את הייצוא הישראלי.
נקודות עיקריות:
"השוק עדיין תלוי באופן מוחלט בהרחבה הכמותית. כל שינוי במדיניות יגרור תגובת שוק חזקה"
"לאור הצמיחה הכלכלית הנמוכה, הבנק הפדרלי עשוי לדחות בכמה חודשים את צמצום רכישות האג"ח"
"המשך ההרחבה הכמותית יצניח את דולר למול מטבעות העולם. הדולר-שקל עשוי לשבור מתחת ל-3.55"

כתבת המשך: 6 דולר לגלון: האם מחיר הנפט יאט הצמיחה באמריקה?

לחזרה למדור "חדר העסקאות"

 

רוצים להמשיך ולעקוב אחר מה שקורה בשוק? רוצים לקבל מידע מעודכן בזמן אמת? מלאו את כתובת המייל שלכם ומומחיFXCM ידאגו שתישארו מחוברים לכל מה שחשוב לדעת.

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#