תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חוזרים לפיננסים

מאת יניב קוניס, מנהל פיתוח מוצרים וחדשנות בפסגות בית השקעות

חמש שנים לאחר שהמגזר הפיננסי בעולם איבד מזוהרו וחלק ניכר מאמון המשקיעים בו, נראה כי השנה חל שינוי מגמה. מתחילת השנה קרן הסל הגדולה ביותר שעוקבת אחר מניות המגזר הפיננסי בארה"ב, מרכזת את כמות כספי המשקיעים הגבוהה ביותר מבין מוצרי המדד המגזריים - כ-4.5 מיליארד דולר נטו.

מעבר לזרימת הכספים למניות הענף, שכמובן מגדילה את הביקוש אליהן, עונת הדוחות בארה"ב בעיצומה; והאנליסטים בוול סטריט צופים, כי רווחי החברות במגזר השירותים הפיננסיים עלו ברבעון האחרון בשיעור של 17.8% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. אחרי מניות התקשורת מדובר בקצב הצמיחה השני בעוצמתו בין המגזרים בארה"ב.

אם תחזית זו אכן תתממש, סביר להניח שיותר משקיעים ישתכנעו להגדיל את חשיפתם למניות שירותים פיננסיים: בנקים, חברות ביטוח, אשראי ומנהלי נכסים. האם באמת יש סיבה להיות אופטימיים על המגזר?

לעקוב אחרי יסודות הצמיחה

הענף הפיננסי נתון לחלוטין למחזוריות הכלכלית, וצמיחתו מבוססת על מגמת שיפור בשלושה יסודות עיקריים: הסביבה הכלכלית, רמת הנזילות במערכת ואיכות הנכסים.

נכון לעכשיו הכלכלה העולמית צומחת, אך בקצב מתון ביחס לשיעור הממוצע בעשור האחרון. באחרונה הצהיר יו"ר הפד, בן ברננקי, על כוונתו לשמור על הריבית הנמוכה לאורך זמן, על מנת לתמוך בכלכלה האמריקנית בכלל ובשוק המשכנתאות בפרט. אסטרטגיה זו תסייע להקל על תנאי המימון בשוק הדיור בארה"ב, שמהווה מנוע צמיחה הן לכלכלה המקומית והן למגזר הפיננסי. עד כה אנו עדים לשיפור יחסי בשוק הנדל"ן בארה"ב ולהתעוררות בביקוש למשכנתאות חדשות.

ברמת הענף, ירידת הריבית המוניטרית לרמה אפסית, במקביל לירידה החדה בשיעורי הריבית לטווחים בינוניים וארוכים (דרך שוק האג"ח), הפחיתה בשנים האחרונות את מרווח האשראי של המוסדות הפיננסיים. כעת, כשאנו עדים לתחילתו של תהליך עליית תשואות בארה"ב, פער הריביות במערכת הבנקאית מתרחב.

כתוצאה מכך הבנקים צפויים ליהנות בתקופה הקרובה מקבלת תזרים גבוה יותר בגין הלוואות חדשות וכן על הלוואות קיימות, לאור העובדה שמרביתן ניתנו בריבית משתנה. לפיכך, קיבוע הריבית הקצרה (ריבית הפד) ברמה אפסית, לצד עליית תשואות האג"ח, צפוי לשפר את רווחיות הבנקים בארה"ב.

נדבך נוסף של השיפור בסביבה הכלכלית, הוא הגברת הפעילות בשוקי ההון, שמגדילה את עמלות המסחר לשחקנים בענף; וכן הפריחה המחודשת בשירותים פיננסיים, דוגמת ייעוץ השקעות, ניהול נכסים וחיתום.

שיפור כלכלי מביא לרוב לעלייה ברמות הנזילות של המערכת הפיננסית. מדובר ביסוד חשוב לצמיחת החברות במגזר, שכן גידול בהיקף הפיקדונות מהווה מצע למתן אשראי במשק (מכפיל הפיקדונות). בשנים 2011 ו-2012 חל גידול של קרוב ל-10% בשנה בסך הפיקדונות בארה"ב, וב-2013 נוספו עד כה עוד 1.8%. כספים אלה מאפשרים לבנקים האמריקניים להתרחב עסקית דרך הגדלת היצע האשראי לתאגידים ולמשקי בית. ככל שתחול עלייה בהיקף הפיקדונות החדשים לצד גידול באשראי הבנקאי, נראה גם עלייה ברווחי הבנקים.

כאמור, היסוד השלישי, שמעיד על פוטנציאל הצמיחה במגזר הפיננסים, הוא איכות הנכסים המוחזקים במערכת. עד לפרוץ המשבר ב-2008 מוסדות פיננסים רבים מינפו את מאזנם באמצעות הכנסת "נכסים רעילים" - חלקם הלוואות שניתנו ללווים בעלי פרופיל סיכון גבוה, והיתר השקעות בנגזרים פיננסיים ממונפים.

אמנם בתחילת הדרך נכסים אלו הגדילו את התשואה על הון, אולם בדיעבד הם אלו שהוציאו רבים מהגופים הפיננסיים מחוץ למשחק. ביסוד זה חל שיפור משמעותי בתקופה האחרונה. לדוגמה, היקף "הנכסים הרעילים" במאזן של סיטי ירד בשנה האחרונה ביותר מ-800 מיליארד דולר. גם בגופים נוספים יש מגמה של יציאת "נכסים רעים" מהמאזן, או לכל הפחות ירידת משקלם בו.

כפי שהצגנו, ניכרת מגמת שיפור בכל שלושת היסודות שתוארו. עם זאת, נדגיש כי ארוכה היא הדרך חזרה לאיגרא רמא, מאותה בירא עמיקתא שאליה הידרדר המגזר הפיננסי.

ונקודה חשובה לסיום: בתקופה של טרום משבר 2008 היוו החברות במגזר הפיננסי, ובעיקר הבנקים הגדולים, נתח משמעותי בתיקי ההשקעות. אולם המשבר האחרון, שבו נטלו החברות במגזר תפקיד מרכזי, הוריד את קרנם בעיני המשקיעים. ככל שאנחנו מתרחקים מהמשבר, יחד עם השיפור המהותי בתוצאות הכספיות, סביר שיותר ויותר משקיעים יחזרו להשקיע במגזר. חשוב לזכור שהבטא של מניות הפיננסים גבוהה יותר מזו של השוק. זה אומר יותר תנודתיות למשקיעים במהלך הדרך, אבל גם פוטנציאל תשואה טוב יותר

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק כאמור המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול דעתו של הקורא וכן אינו מהווה הצעה לרכישת ניירות ערך
 

בחזרה לזירת ההשקעות>>

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#