תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האוצר לוטש עיניים לפנסיה: תבנה דיור להשכרה

בין שלל הפתרונות המוצעים לפתרון מצוקת הדיור עולה גם האפשרות למימון דיור להשכרה באמצעות הפנסיה. ניסיון העבר מלמד שלא בטוח שזה רעיון טוב

בעיית מצב הדיור מעיקה על רבים . הציבור כואבֿ, ונדרש לשלם 130 משכורות לצורך רכישת דירה ממוצעת באזורי הביקוש. המצב בעייתי במיוחד בקרב מי שרכש דירה באמצעות משכנתא גדולה ביחס להון העצמי שלו , כי הוא מעמיס התחייבויות עצומות לטווח ארוך על החלק היצרני של האוכלוסייה. ברגע של עלייה משמעותית באבטלה, או עלייה משמעותית בריבית, או שילוב של השניים, הפצצה המתקתקת תהווה בעיה. מי שאינם בעלי דירה או בית אינם זוכים מון ההפקר: הם מוצאים את עצמם מחשבים באופן קבוע על ההשפעה של סעיף זה על התקציב המשפחתי.

כזכור מצוקת הדיור הייתה המניע ההתחלתי של המחאה החברתית. נכון לעכשיו מתוכנן באוגוסט סוג של "סיעור מוחות", בין-משרדית, בראשות שר האוצר ונציגו מאחורי הקלעים אורי שני, שינהל כנראה את אותה סערה. נראה כי כמות האוויר החם שהפוליטיקאים מוציאים עומדת ביחס ישיר להיקף המצוקה.

הפתרון העקרוני נעוץ בשחרור לשוק של כמות עצומה של דיור להשכרה לטווח ארוך. זה פתרון שנזרק לאוויר בתקופת הבחירות, ושאולי עכשיו יתחילו לטפל בפרטיו. כמה, איפה, לכמה זמן, למי זה מיועד? הכול על השולחן.

כתבות נוספות ב"חדר העסקאות": 6 דולר לגלון: האם מחיר הנפט יאט הצמיחה באמריקה?

על רקע דיונים אלו לא מאוחר לשאול מאיפה יבוא הכסף? החשש העיקרי הוא שכעת מגלגלים את הרעיון שהוא יבוא בעיקר מן הפנסיות שלנו. האם אנו מוכנים לכך? אחרי ההשקעה המוצלחת של קרנות הפנסיה שלנו ב"יזמות המדהימה של הטייקונים", האם הציבור יסבול עוד כשלון אפשרי שעשוי להפוך ל- "פיל לבן"?

בנוסף, מדובר על מתן קרקע מדינה "חינם". כמה ה"חינם" הזה יעלה לנו במיסים? ובכלל איפה יש כל הרבה קרקע ממשלתית שניתן לתת חינם באזורי הביקוש? ומה עם הצד של הרשויות המקומיות? הוספה עצומה של מבקשי שירותים תקשה על פעולתם כאשר המצב הכספי שלהם ממילא הולך ומחמיר לאור הקיצוצים בחלק הממשלתי המוקצה לאותם שירותים.

האם יש פתרון לבעיית הנדל"ן בארץ? שכירות זולה, לטווח ארוך, באיכות טובה, ובאזורי הביקוש, היא מטרה נעלה. הפתרון המוצע מעניין, אבל מסובך לביצוע כך שניתן להטיל ספק לגבי היתכנותו. אומנם אורי שני, כחלק מצוותו לשעבר של אריאל שרון, יודע להזיז דברים, אבל המשימה הפעם קשה עוד יותר. אם כל זה יצליח יישאר לטפל רק במשקיעים הזרים והמקומיים, המשתמשים בדיור כספקולציה.
 

לחזרה למדור "חדר העסקאות"

רוצים להמשיך ולעקוב אחר מה שקורה בשוק? רוצים לקבל מידע מעודכן בזמן אמת? מלאו את כתובת המייל שלכם ומומחי FXCM ידאגו שתישארו מחוברים לכל מה שחשוב לדעת.

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#