תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האם הדולר ידרוס את אירופה?

על רקע המשא ומתן להקמת מנגנון סחר חופשי בין ארה"ב ואירופה כדאי לתהות: מי ירוויח ומי יפסיד מהחיבור בין היבשות.

אמש פורסם באירופה סקר מנהלי הרכש המשולב לגוש האירו (מדד ה PMI ) ובו תוצאות טובות מן הצפוי: המדד חצה את רף 50 ה-נקודות (50.4) המרמז על התאוששות הכלכלה ומעבר לצמיחה. באותו זמן, מאחורי הקלעים ממשיך ומתנהל משא ומתן על הקמת מנגנון סחר חופשי מיוחד ואדיר מימדים בין ארה"ב והיבשת הותיקה. אפילו הגילוי כי הביון האמריקאי והבריטי צותתו למנהיגי אירופה, כפי שחשף המדליף האמריקאי סנודון לא עצר את הדיונים.

הדעה הרווחת בקרב כלי תקשורת רבים ואנליסטים היא שאזור סחר כזה יועיל לסחר הבינלאומי כיוון שהוא יגביר את התחרות, יוביל לירידת מחירים גדולה של המוצרים בשני הכלכלות ועוד. לעומתם חקלאיים צרפתיים או להבדיל יצרני טכנולוגיה אירופיים פחות מתלהבים שכן אפילו בחוגים ה- "קפיטליסטים" ביותר באירופה חוששים מכניסה לא מרוסנת של תחרות אמריקאית ותאגידים בינלאומיים. גם הייצוא ישראל עלול להיות מושפע מכך, מאחר ואירופה מהווה יעד עיקרי של מאמצי הייצוא שלנו.

כתבות נוספות ב"חדר העסקאות": ברננקי בעדותו בקונגרס: האבטלה גבוהה משחשבנו

אם אכן יוקם אזור סחר כזה, תהיה לו השפעה מרחיקת לכת בתחום שערי המט"ח דולר-אירו. ככל שסחר מתפתח בין שני גופים כלכליים גדולים מתפתחת תלות ביניהם ברמה המוניטארית. הצד המנצח הוא זה המצליח לייצא לא רק סחורות, אלא לקבע סטנדרטים של מה שנעשה עם הכסף הנובע מכל התהליך. דוגמא בולטת היא הקשר בין ארה"ב וסין כאשר הייצוא הסיני מייצר עבודה בסין, מעודד צריכה בארה"ב, ועד לא מזמן השקעות דולריות עצומות מצד סין באג"ח הממשלתי האמריקאי. הקשר הסימביוטי הזה הועיל לכולם, חוץ כמובן ליצרנים האמריקאים המקומיים, שאינם מסוגלים לייצא את התוצרת שלהם כמו החברות הבינלאומיות שכן תוצאת הלוואי היא התחזקותו של הדולר והתייקרות המוצרים שלהם.

תוצאת לוואי נוספת היא מרכזיותו של הדולר כמטבע בינלאומי והחששות שהדבר מעורר. עד כדי כך שלאחרונה, סין, ביחד עם ברזיל, הודו, רוסיה ומדינות א חרות מנסות לעקוף את הדולר, ולסחור ישירות ביניהן. בינתיים ההיקפים קטנים וחסרי משמעות לגבי עומק הנזילות הדולרית. יש לזכור שבעיני ארה"ב, הדולר, כשלוחה של המעצמה האמריקאית, מהווה חלק אינטגראלי של המשך ההגמוניה העולמית שלה.

ההסכם בין אירופה לארה"ב מתגבש בדיוק כאשר יש צורך בהמשך חיזוקו של דולר. הוא אומנם עדיין לא בסכנה אבל ההרחבה הכמותית המואצת בארה"ב, בניגוד לריסון האירופי-גרמני, יכולה בהחלט להוות בעיה לטווח הארוך. תנאי ההסכם יעידו אם המטרה הנסתרת הזו הייתה אכן חלק מן המניעים והאם היא הושגה.
 

לחזרה למדור "חדר העסקאות"

רוצים להמשיך ולעקוב אחר מה שקורה בשוק? רוצים לקבל מידע מעודכן בזמן אמת? מלאו את כתובת המייל שלכם ומומחי FXCM ידאגו שתישארו מחוברים לכל מה שחשוב לדעת.

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#