תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

סקירת מקרו אירופה - יולי 2013

צפירת ההרגעה של ברננקי הביאה לתיקון בשווקים במחצית הראשונה של חודש יולי רשמו מדדי המניות ושוקי האג"ח באירופה עליות נאות לאחר הירידות החדות שנרשמו במהלך החודשים מאי ויוני

מאת גיא בית-אור, מערך מקרו ואסטרטגיה בפסגות

מדיניות פיסקאלית


לאחר שמקבלי ההחלטות באירופה קבעו תקדים בנוגע לחילוץ מערכת הבנקאות של קפריסין בו גם לבעלי הפקדונות הגדולים יהיה חלק בהסדר החוב של הבנקים, כעת תקדים זה הפך להיות חלק מהמדיניות הרשמית של האיחוד האירופי. שרי האוצר של האיחוד הגיעו בסוף חודש יוני להסכם מקיף בנוגע לאיך המדינות החברות צריכות להתמודד עם בנקים שכשלו. המתווה אליו הצליחו חברות האיחוד להגיע הוא למעשה פשרה בין מדינות כמו גרמניה והולנד אשר דרשו מערכת חוקים ברורה ואחידה לכל המדינות, לבין מדינות כמו בריטניה וצרפת אשר דרשו גמישות רבה יותר במסגרת המערכת החוקית. אולי ההישג החשוב ביותר בהסכם הנוכחי, אשר נחשב לאבן דרך נוספת בדרך לאיחוד הבנקאי, היה שבירת הקשר הגורדי בין החוב של המערכת הפיננסית לבין החוב של המדינה.
להערכתנו, ההסכם הנוכחי חשוב בעצם קיומו וצפוי לתרום רבות לאמון המשקיעים באיחוד האירופי בכלל ובמערכת הבנקאות שלו בפרט ומהווה צעד חשוב בדרך הארוכה של אירופה לאיחוד בנקאי עם מפקח ראשי בדמות ה-ECB.


מדיניות מוניטארית


לאחר שנים רבות בהן ראשי ה-ECB סירבו להתחייב על המתווה העתידי של הריבית, החלטת הריבית האחרונה שנעשתה בתחילת חודש יולי הביאה איתה שינוי מהותי בדרך בה ה-ECB מתקשר עם השווקים. לאחר שהבנקים המרכזיים בארה"ב, יפן וקנדה החלו לנקוט במדיניות "Forward guidence" בתקשורת שלהם עם שוק ההון כבר לפני זמן רב, הגיע תורו של ה-ECB אשר עשה צעד משמעותי בכיוון תיאום הציפיות בשוק ההון. ההצהרה על החלטת הריבית בתחילת יולי כללה את אותה "הכוונה קדימה" כאשר נכתב בה כי "הועדה מצפה שריבית ה-ECB תישאר ברמה הנוכחית או נמוכה יותר לפרק זמן ארוך".
בנוסף לאתגרים הידועים מולם ניצב הבנק המרכזי של אירופה (חוזקו של האירו ובעיית התמסורת המוניטארית), כעת על דראגי להתמודד גם עם ההשלכות של האירועים בארה"ב על יעילות המדיניות המוניטארית באירופה. בעוד שבטווח הארוך, פני התשואות בארה"ב הם כלפי מעלה בשל ההתאוששות הכלכלית במדינה, המדיניות באירופה תישאר כנראה מרחיבה יותר לפרק זמן ארוך יותר משל ארה"ב.


בריטניה


הנתונים המאקרו כלכליים השוטפים אשר פורסמו בתקופה האחרונה מצביעים על כך שבריטניה מתאוששת וכי נתוני התוצר לרבע השני של השנה צפויים לאותת על צמיחה מהירה יותר בהשוואה לרבע הראשון, בו הצמיחה עמדה על 0.3% (רבע מול רבע קודם). מדדי מנהלי הרכש הן בתעשייה והן בשירותים רשמו שיפור ניכר במהלך הרבע השני של השנה כאשר הם הגיעו לשיא של שנתיים במהלך חודש יוני ומצביעים על שיפור משמעותי בקצב הצמיחה (ראו תרשים בעמוד הבא).
סימנים נוספים לתחילתה של ההתאוששות בבריטניה ניתן לראות במכירות הקמעונאיות, אשר עלו בין החודשים דצמבר 2012 למאי 2013 ב-2.5% וב-2.1% בחודש מאי בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. אינדיקציות נוספות להתאוששות מגיעות גם מכיוון שוק הנדל"ן הבריטי, אשר סבל מהשלכות המשבר בשנים האחרונות. אישורי המשכנתאות החלו לשנות מגמה ביולי 2012, לאחר שמשרד האוצר הכריז על תכנית ה-FLS במסגרתה הבנקים יכולים להלוות כסף זול מהבנק המרכזי בתמורה להגדלת האשראי למשקי הבית ולעסקים. עד כה, תכנית ה-FLS זוכה להצלחה רבה יותר בקרב משקי הבית אך פחות בקרב העסקים, כפי שבא לידי ביטוי בנתוני האשראי שמצביעים על כך שלא הייתה כמעט השפעה של התכנית על הגדיול באשראי לעסקים.
כאמור, בקרב משקי הבית תכנית ה-FLS זוכה עד כה להצלחה רבה יותר. כפי שניתן לראות בתרשים, אישורי המשכנתאות עלו ב-24.6% בין החודשים יולי 2012 לבין מאי 2013 כאשר חודש מאי היה חזק במיוחד עם עליה של 7.1% באישורי המשכנתאות ביחס לחודש אפריל. בהתאמה, מחירי הבתים חזרו "לזחול" כלפי מעלה כאשר קצב הגידול השנתי עלה ל-1.9% בחודש יוני. בסך הכל, זהו החודש הרביעי ברציפות בו רשמו מחירי הבתים בבריטניה שיעור שינוי שנתי חיובי, לאחר שבין מרץ 2012 לבין פברואר 2013 מחירי הנדל"ן בבריטניה רשמו ירידות בקצב השנתי שלהם.

במבט קדימה, שוק הנדל"ן הבריטי יקבל תמיכה נוספת מצד הביקוש על רקע כניסתה לתוקף של תכנית חדשה העונה לשם – "Help to Buy" ומטרתה לעודד רוכשי דירה ראשונה ומשפרי דיור בבריטניה. בבסיסה, התוכנית למעשה מבטיחה לרוכשים קבלת משכנתא בהיקף של 75% משווי הנכס כל עוד הם מביאים הון ראשוני של 5% לפחות משווי הנכס. את הפער של עד 20% משווי הבית הרוכשים יכולים לקבל כהלוואה של עד 20% משווי הבית ללא תשלומי ריבית כלל ב-5 השנים הראשונות אלא רק את תשלומי הקרן. בסיום 5 שנים, הלווים ידרשו לשלם עמלה חד פעמית ומאותו רגע שארית הקרן תהיה צמודה למדד המחירים הקמעונאיים (Retail Price Index).
את האופטימיות בנוגע להתאוששות של בריטניה ניתן לראות גם בתתחזיות המעודכנות של ה-IMF לצמיחה אשר במהלך חודש יולי העלתה את תחזית הצמיחה של בריטניה ל-0.9% בשנת 2013, מ-0.7% קודם לכן. הצמיחה ברבע השני, אשר צפויה להתפרסם מאוחר יותר השבוע, צפויה לעמוד על 0.6% (רבע מול רבע קודם) לאחר שעמדה על 0.3% ברבע הראשון של השנה. בניגוד לנתונים מרבעים הקודמים, כל מרכיבי החשבונאות הלאומית צפויים לתרום תרומה חיובית לצמיחה הכוללת כאשר מרכיב השירותים צפוי להמשיך להיות המרכיב המרכזי.

להערכתנו ההתאוששות בבריטניה, אשר כבר החלה, צפויה לצבור תאוצה בהמשך לאחר שנים בהן מדיניות הצנע הנוקשה וחולשת הביקוש העולמי הכבידו מאוד על הצמיחה. על כך נוסיף כי חולשתו של הפאונד מול הדולר, שפוחת בכ-6.2% מאז ה-20 לדצמבר 2012 ועד ל-21 ביולי השנה, תמך בסחר החוץ עם ארה"ב אשר מהוו יעד ל-15% מייצוא הסחורות וכ-20% מייצוא השירותים של בריטניה.
פורטוגל
פורטוגל חווה בתקופה האחרונה משבר פוליטי אשר בא לידי ביטוי גם בעליית מפלס חששות המשקיעים בנוגע למשבר החוב שלה. כזכור, פורטוגל נכנסה למעגל המדינות שמקבלות סיוע מאירופה לפני שנתיים כאשר קיבלה חבילת סיוע בהיקף של 78 מיליארד יורו אשר ניתנים לה בפרקי זמן ידועים מראש ובהתאם להתקדמות שלה בהבראת הכלכלה המקומית. פורטוגל נמצאת במיתון כבר 3 שנים עם שיעור אבטלה של 17.6% נכון להיום. על רקע הקולות ההולכים וגוברים באירופה לשחרור חגורת הצנע וההקלה בלוח הזמנים שקיבלו מדינות שונות לעמידה ביעדי הגירעון, עלה גם מפלס הלחצים בתוך פורטוגל להקלה משמעותית בהיקף הצנע.

חילוקי דעות בנוגע למדיניות הכלכלית בתוך הממשלה גרמו להתפטרות שר האוצר ולאחר מכן לאיום בהתפטרות של שר החוץ. השווקים הגיבו לידיעות אלו בחריפות וגרמו לתשואות על אג"ח ממשלתי לחצות את רף ה-7% כאשר בתחילת אותו שבוע הם עוד עמדו על 6.5%. מתחילת חודש יולי קרא נשיא פורטוגל לראש הממשלה ולשאר סיעות הקואליציה והאופוזיציה לנהל דיאלוג מהיר להקמת ממשלת חירום לאומית אשר תתפקד עד לסיום תכנית הסיוע הנוכחית ביוני 2014 ולאחר מכן יהיו בחירות. נכון לכתיבת שורות אלו, נציגי מפלגה הסוציאליסטית שהיא סיעת האופזיציה הראשית, פרשו מהשיחות על רקע אי הסכמות בנוגע למבנה הנוכחי של תכנית הצנע. הסוציאליסטים רוצים שהממשלה תסוג כמעט לחלוטין ממשטר הצנע הנוכחי בעוד שמפלגת השלטון הנוכחית טוענת שנסיגה מסוג זה תגרום לקריסתה של תכנית הסיוע שכן פורטוגל לא תוכל לעמוד בתנאיה.

מצבה הפוליטי הלא ברור של פורטוגל פגע, כאמור, באמון המשקיעים ותרם לכך שביצועי שוק האג"ח הממשלתי של פורטוגל היו מהגרועים ביותר בעולם בחודשים האחרונים. בין ה-22 למאי (אותו תאריך מפורסם בו החל התיקון במניות ובשוקי האג"ח ברחבי העולם כתוצאה מהחלטת הפד) לבין ה-12 ליולי, התשואה על אג"ח ממשלתי ל-10 שנים של פורטוגל עלתה ב-215 נ"ב עד לרמה של 7.3%, כאשר מאז ועד ל-21 ליולי ובהתאם להתפתחויות בשאר העולם, התשואה ירדה ב-65 נ"ב. פורטוגל, אשר רק במאי עוד הצליחה לגייס חוב ל-10 שנים לראושנה מאז 2011, נמצאת היום בקשיים אשר מטילים בספק את יכולתה לחזור לשווקים בסיום תכנית החילוץ הנוכחית.
שוק המניות והאג"ח באירופה
מדד מניות היורו-סטוקס 600 תיקן בתקופה הנסקרת (21.06.2013 – 21.07.2013) חלק גדול מהירידות החדות אשר נרשמו בין ה-22 למאי ועד ל-21 ליוני (ירידה של 7.6% בתקופה) כאשר עלה ב-6.9%. צפירת ההרגעה של ברננקי ואמירתו של דראגי כי הריבית באירופה תישאר נמוכה עוד זמן רב עשו את העבודה וגרמו לתיקון בשוקי המניות והאג"ח במהלך התקופה הנסקרת.

העליות נרשמו בכל הענפים כאשר ענפי הרכב, הפיננסים והקמעונאות הובילו ועלו ב-17.0%, 10.7% ו-10.2% בהתאמה. לעומתם, ענפי הבריאות, מזון ומשקאות ותשתיות אשר עלו ב-5.0%, 4.8% ו-3.0% בהתאמה.
ההתפתחויות בארה"ב והצהרות ה-ECB בתחילת יולי תמכו בשוק האג"ח האירופי במהלך התקופה הנסקרת. התשואה על אג"ח ל-10 שנים של גרמניה ירדה ב-20.6 נ"ב עד לרמה של 1.52%, בצרפת התשואה ירדה ב-13 נ"ב לרמה של 2.18% ובאיטליה וספרד התשואות ירדו ב-21 ו-23 נ"ב בהתאמה לרמה של 4.4% באיטליה ו-4.6% בספרד.

 


סקירה זו הינה רכושה של פסגות בית השקעות בע"מ )להלן –"פסגות"). אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן או פעולה, דפוס, צילום, הקלטה, העתקה את הסקירה, או כל חלק ממנה ללא קבלת אישור בכתב ומראש. הנתונים, המידע, הדעות והתחזיות המתפרסמים בסקירה זו (להלן–"המידע") מסופקים כשירות לקוראים ואינם משקפים בהכרח את עמדתה הרשמית של פסגות. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבלת הצעות, או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מס – בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא – לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל. פסגות אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים כאמור, מראש או בדיעבד. מודגש, כי אין פסגות ו/או מי מטעמה אחראים למהימנות המידע, לשלמותו, לדיוק הנתונים הכלולים בו או להשמטה, שגיאה או ליקוי אחר במידע. פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה זו, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש. לפסגות ו/או לחברות בנות שלה ו/או לחברות הקשורות אליה ו/או לבעלי שליטה ו/או לבעלי עניין במי מהם עשוי להיות מעת לעת עניין במידע המוצג בסקירה זו, לרבות בנכסים הפיננסיים המוצגים בה. פסגות עוסקת בשיווק השקעות/ פנסיוני ולא בייעוץ. אין להעביר סקירה זו לצד ג' כלשהו. © כל הזכויות שמורות.
 

בחזרה לזירת ההשקעות>>

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#