תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

6 דולר לגלון: האם מחיר הנפט יאט הצמיחה באמריקה?

מחיר הנפט המאמיר בארה"ב יוצר לחץ על מחיר הבנזין שהופך למעין מס על הצרכן האמריקאי. תוצאה אפשרית: האטה בהתאוששות האמריקאית.

מי שרוצה להבין לאן מועדת הצמיחה העולמית ראוי שיסתכל לעברה של ארצות הברית של אמריקה. משם נפתחה הרעה ב-2007, אבל שם גם נראים ניצני ההצלחה של הניסוי המוניטארי ההיסטורי הגדול ביותר, בהובלת הנגיד המשפיע ביותר על המערכת הפיננסית, של ריבית אפס והרחבה כמותית שהפכה גלובלית .

אם כן מהם הגורמים המרסנים האפשריים עבור הכלכלה הענקית הזו, שמשפיעה כל כך חזק על הכלכלה העולמית? רמז לכך אפשר לקבל נוסחה די פשוטה המבוססת על גורם אחד חזק: הצרכן, שהוא המלך בארצות הברית בכל מה שקשור להאצת או הורדת קצב הצמיחה. הצרכן האמריקאי שכוחו מוערך ב 70-80 אחוז מהכלכלה הוא זה שקובע כיצד יראו הדברים. ביחד עם ההוצאות הממשלתיות, סביבת הצריכה המתמדת היא זו מייצרת את מקומות העבודה, את ההשקעות, ואת הצד המימוני המשמן את כל האספקטים הכספיים סביבה.

הצרכן הפרטי, ולא הממשלתי, נחשב מאז סיום מלחמת העולם השנייה למנוע העיקרי לצמיחה לא רק של מדינה גדולה זו, אלא גם לחלק גדול מן העולם. לא מיותר להזכיר האם סין הייתה מה שהיא היום, ללא הצרכן האמריקאי.

שילוב מדיניות ריבית האפס והבנת חשיבות הצריכה מצביעים על כך שהתקווה להתאוששות הכלכלה האמריקאית נעוצה לא רק בריבית. הבלם המסורתי, הריבית שבו השתמשו על מנת לרסן מצב של אופוריה, מלווה באינפלציה מסוכנת מצוי כעת במקום אחר: במחיר הנפט שמשפיע על מחיר הדלק לצרכן האמריקאי.

כתבות נוספות ב"חדר העסקאות": ברננקי בעדותו בקונגרס: האבטלה גבוהה משחשבנו


רמז לכך אפשר לקבל בבחוזה עתידי ספציפי: חוזה ה-WTI, החוזה על הנפט ה מקומי הנקבע על פי המלאים בתחנה האחסנה של Cushing באוקלהומה. לאלו המתעניינים קצת בשוק האנרגיה, ידוע בוודאי שיש עוד חוזה עתידי והוא זה של ה-Brent המשקף את המחיר הבינלאומי של הזהב השחור.

תקופה ארוכה ראינו פערים גדולים בין שני חוזים אלו, כאשר פער המקסימום עבר את ה-20 דולר לחבית לטובת ה-Brent. והנה, לא מזמן נסגר הפער, ואנו עדים לשוויון ביניהם.
בגרף היומי המצורף ניתן לראות את הפער:

פערי המחיר בין חוזה ה Brant לחוזה ה WTI, יולי 2013


בתהליך זה הנובע בעיקר ממגבלות תשתית (Seaway Pipeline, ועוד) מחיר הנפט בארה"ב יוצר לחץ רציני על מחיר הבנזין, ועל ידי כך להפוך למס של ממש על הצרכן הכול יכול. יש תחנות בקליפורניה המוכרות גלון ב-6$ . זה נשמע מעט לצרכן הישראלי, וגם לאירופאים, אבל לאזרחי 50 המדינות זה אסון של ממש. האם ניצני הצמיחה בנדל"ן, ובמכירת מכוניות יימשכו במחיר נפט מרקיע שחקים? אם להסתמך על העבר התשובה שלילית. נראה אם לנגיד האמריקאי תהיה תרופה גם לזה.
 


לחזרה למדור "חדר העסקאות"

רוצים להמשיך ולעקוב אחר מה שקורה בשוק? רוצים לקבל מידע מעודכן בזמן אמת? מלאו את כתובת המייל שלכם ומומחי FXCM ידאגו שתישארו מחוברים לכל מה שחשוב לדעת.

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#