תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אמריקה תוססת, אירופה גוססת

הסקירה הפעם עוסקת בנתונים המעודדים המגיעים מארצות הברית לעומת השקיעה המתמשכת של איטליה וחברותיה באירופה תחת עול החובות.

 

חברת הדירוג S&Pהורידה את דירוגה של איטליה מ-BBB+ ל-BBB. הצפי הוא לירידת תוצר של 1.9%לעומת הערכות קודמות שעמדו על ירידה של 1.4%. יש מי שיחשוב כי העיסוק בנתוני הצמיחה בעל ניחוח אקדמי ושהמספרים אינם מחדשים דבר לגבי מצבה הקשה של איטליה. ואכן להורדת הדירוג יש סיבות נוספות: חוסר היציבות של המערכת הפוליטית , ובמיוחד מה שעומד מאחורי עלייתו של בפה גרילו קרי הייאוש מן המפלגות הממוסדות. לכך יש להוסיף את האטה בצריכה של מוצרי היוקרה סין, ברזיל, רוסיה. גם יורו יחסית גבוה ובכלל מה שנראה כמו חיסול איטי של מעמד הביניים המתרחש ברבות מהכלכלות המפותחות אינם יכולים להיות מאיצי צמיחה, אלא להיפך.

נגיד הבנק המרכזי של אירופה, מריו דרגי, הצליח כבר חודשים רבים לעמוד בפרץ לייצב את המערכת הפיננסית האירופית ולגרום בעזרת גישת ה"אנו נעשה את כל מה שצריך" המפורסם שלו להוריד משמעותית את עלות המימון הממשלתי המגיע מן השווקים. אז מה בכל זאת חשוב בהורדת הדירוג הזו? מה מפתיע בה?

נראה כי אנו רואים עכשיו את כל הפרמטרים מתכנסים למצב של חוסר יציבות, אם לא גרוע מכך. בן ברננקי וחבר הנגידים הדוגלים במדיניותו החדשנית נכנס אט אט לפינה שבה הוא כל הזמן חייב לתרץ את העיכוב בהקטנה בכמויות של ההרחבה. הדהימה אותי ההצהרה שיצאה מן ה-BIS(הבנק המרכזי של הבנקים המרכזיים) וציינה ש-QEמתמשך מדיי מעכב צמיחה, ומזיק באופן כללי לכלכלה הגלובלית.

ככל שהנתונים ייראו טוב יותר במשק האמריקאי (לדוגמא דו"ח התעסוקה האחרון שהראה שיפור מפתיע במספר המשרות שנוספו למשק ) כך המניות יעלו ויחד איתם הדולר, ותעלה גם התשואה על האג"ח ל- 10שנים. לראש ה'פד' אין בעיה עם העלייה הראשונה, אבל עם זו של הדולר, ובמיוחד עם זו של התשואות על האג"ח יש ויש. אלו גורמי עצירת צמיחה כי הם פוגעים בייצוא ובמימון פעילות עסקית כמו רכישות מוצרים בני קיימא וכמובן ברכישת נדל"ן.

בקרוב הפד יצטרך להראות צעדים בכיוון צמצום הדפסת הכסף שעומדת על 85מיליארד דולר בחודש, כל חודש, כאשר באירופה, סין, וחלק גדול מן המדינות המתפתחות נהיה קשה יותר ויותר.  זה נראה כמתכון לתבשיל רע.

יש הטוענים שברננקי, קורודה, קרני (הבריטי), ובמיוחד דרגי, הנגידים המרכזיים של המדינות המובילות, עדיין נהנים מחופש מוחלט לעשות כרצונם ושהשווקים עדיין מגיבים אליהם, ולא ההיפך. לא בטוח שהם צודקים: זה היה נכון כל עוד שוק האג"ח הממשלתי היה מגיב כצפוי למעשיהם והרכישות שלהם היו מורידות את התשואות. במצב של היום, שליטתם מוטלת קצת יותר בספק.

הצמיחה, ברמה המדינתית וברמה הגלובלית, לא הצליחה לגדול למימדים שבה היא הייתה מהווה משקל נגד להחזרי החוב המצטבר ולהקטנתו. וכך, כפי שציינתי כאן פעמים אחדות, בעיית היסוד של משבר החוב רק נדחה למועד מאוחר. כמו שאומרים "Kicking the can down the road". איפה נמצא סוף הכביש הזה?


לחזרה למדור "חדר העסקאות"

רוצים להמשיך ולעקוב אחר מה שקורה בשוק? רוצים לקבל מידע מעודכן בזמן אמת? מלאו את כתובת המייל שלכם ומומחי FXCM ידאגו שתישארו מחוברים לכל מה שחשוב לדעת.


 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#