תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מה עומד מאחורי קריסת השווקים של ברזיל?

מאת גיא בית-אור, מערך מאקרו ואסטרטגיה בפסגות

תנאי הבסיס של כלכלת ברזיל נטעו, עד לא מזמן, אופטימות רבה בקרב האנליסטים בנוגע לאופק הכלכלי החיובי שלה. אחרי הכל מדובר על הכלכלה הגדולה באמריקה הלטינית, עם אוכלוסיה של יותר מ-200 מיליון בני אדם (המדינה החמישית בגודלה בעולם). מעבר לכח עבודה פונציאלי צעיר וגדול, ברזיל גם נהנית מאוצרות טבע רבים כגון עפרת ברזל (Iron Ore), קפה וסויה.

ברזיל גם נהנית מענפי תעשייה מגוונים ומתקדמים בתחומי הפלדה, הרכב, פטרו-כימיים ומוצרי צריכה. בברזיל חברות מקומיות עם פעילות גלובלית ענפה בתחומי האנרגיה והכרייה כגון חברת האנרגיה PETROBRASוחברת הכרייה VALE, שמשקלן המשותף במדד המניות המרכזי של ברזיל ה-IBOVESPA עומד על 20% מסך הנכסים במדד. תנאים אלו, בשילוב עם העובדה שברזיל אמורה לארח את גביע העולם ב-2014 והאולימפיאדה ב-2016, היו אמורים לתמוך בצמיחה כלכלית מהירה שתממש את הפוטנציאל העצום הגלום בה.

עם זאת, שיעור הצמיחה בשנת 2012 עמד על 0.9% בלבד וברבע הראשון הצמיחה עמדה על 0.6% ביחס לרבע הקודם ונתמכה בעיקר על ידי הצריכה הציבורית. למרות שיעור האבטלה הנמוך במדינה, אשר עומד כיום על 5.8% בלבד הוא נמצא במגמת עלייה מסוף 2012 אז עמד על 4.6%. ההאטה בקצב הצמיחה גורמת לכך שהכלכלה אינה מסוגלת לייצר מספיק משרות בהתאם לגידול האוכלוסיה בגילאי העבודה.

ההאטה הכלכלית אותה חווה ברזיל משפיעה מאוד גם על ביצועי החסר, בלשון המעטה, של מדדי המניות שלה מתחילת השנה. למעשה, שוק ההון הברזילאי נמצא בקריסה מתחילת השנה ביחד עם שער החליפין של הריאל הברזילאי (ראו תרשים), עליו עוד נרחיב בהמשך. השאלה היא האם ההאטה הכלכלית כשלעצמה מספיקה כדי להסביר קריסה של 26% במדד המניות מתחילת השנה? הרי היום קיימת האטה כלכלית במקומות רבים בעולם, גם בכלכלות המפותחות וגם במתפתחות אך שוקי המניות שלהן לא נכנסו למה שנקרא בשפה המקצועית "שוק דובי" (נפילה של יותר מ-20%). להערכתנו, הסיפור של ברזיל שונה בשל צירוף של גורמים פנימיים וחיצוניים שגרמו ל"סערה מושלמת".

מדד המניות הברזילאי ושער החליפין של הריאל מול הדולר

אז מהן הסיבות להאטה הכלכלית והקריסה בשווקים?

נתחיל דווקא מהזירה העולמית, שכן תפקודה הכלכלי של ברזיל תלוי מאוד בסביבה הבין-לאומית בשל התלות הרבה של התנהלותה התקציבית, בתמלוגים שמגיעים לממשלה מיצוא אוצרות הטבע הרבים שברשותה. שותפות הסחר המרכזיות של ברזיל הן (בסדר חשיבות יורד) סין, ארה"ב וארגנטינה. המשבר הפיננסי העולמי שפרץ בסוף 2008 השפיע רבות על ברזיל אשר נכנסה למיתון בשנת 2009 בה התוצר התכווץ ב-0.3% לאחר שצמח בשיעור של 5.5% בממוצע בשנים 2007 – 2008. ברזיל, בדומה ליצואניות רבות בעולם, ספגה מכה בסחר החוץ שלה בשל ירידת הביקוש העולמי לסחורות. ב-2010, על רקע ההתאוששות בעולם בכלל, ועליית הביקוש החדה בסין בפרט, הציגה ברזיל התאוששות מרשימה כאשר צמחה ב-7.5%. באותה העת האנליסטים היו מאוד אופטימיים בנוגע לברזיל, שהייתה אמורה להנות מהצמיחה המהירה של סין ומדינות נוספות במזרח, בשל הביקוש לסחורות.

אך מאז 2010 עברו הרבה מים מתחת לגשר. מאחר וסין מהווה יעד לכחמישית מסך היצוא הברזילאי בקירוב, ההתפתחויות בה השפיעו על מדינות רבות בעולם בכלל ובפרט על ברזיל. כידוע מזה זמן, הביקוש המקומי של סין לסחורות נמצא בירידה על רקע ההאטה אותה חווה המדינה בשל שינוי מבנה הצמיחה שלה ומאבק הממשלה הסינית החדשה בשוק האשראי האפור. בשילוב עם המשבר אותו חווה ארגנטינה והצמיחה האיטית בארה"ב, ברזיל צריכה להתמודד עם ירידה בהכנסות שלה מיצוא. על כן, מדיניותה הפיסקאלית הנוכחית של נשיאת ברזיל הפכה להיות הרבה יותר בעייתית. מה שמביא אותנו לבעיות הפנימיות של המדינה.

ברזיל מנסה לייצר צמיחה כלכלית דרך עידוד אגרסיבי של הצריכה הפרטית והעסקים המקומיים תוך כדי הורדת מסים שונים. היא עושה זאת גם בצורה ישירה, דרך מתן הטבות סוציאליות וסובסידיות שונות לאזרחים, וגם דרך מתן אשראי זול על ידי הבנקים הממשלתיים, אשר שולטים בזירת הבנקאות המקומית. נכון לחודש מאי, האשראי שניתן ע"י הבנקים הממשלתיים למגזר הפרטית עלה ב-33% לעומת החודש המקביל אשתקד בעוד שהבנקים הפרטיים היו הרבה יותר מתונים כאשר הגדילו את האשראי ב-6.7% בלבד על פני אותה התקופה.

למדיניות הפיסקאלית הנוכחית יש מחיר במיוחד בתקופה בה המדינה אינה יכולה להסתמך כבעבר על ההכנסות שלה מייצוא. למעשה, משנת 2008 ברזיל עברה לגירעון בחשבון השוטף שלה שמשמעותו היא שהמדינה, על כלל אזרחיה (ממשלה, צריכה מקומית והשקעה מקומית) צורכת יותר ממה שהיא מייצרת כאשר הפער ממומן למעשה על ידי המשקיעים הזרים, בין אם בהשקעה ישירה במשק ובין אם בזרימת כספים לשוקי המניות המקומיים.

החשבון השוטף וגירעון הממשלה בברזיל, אחוזי תוצר

פעולות הממשלה גרמו לעלייה חזקה בביקוש המקומי אשר תרם לעליית המחירים במדינה, שהואצה גם על רקע המדיניות המוניטארית המרחיבה, שהורידה את הריבית המוניטארית לשפל היסטורי של 7.25% בתחילת השנה. לאור המדיניות המוניטארית והפיסקאלית המרחיבה, ובעיות באספקת מזון מהן ברזיל סבלה במהלך השנה האחרונה, האינפלציה השנתית הגיעה בחודש מרץ ל-6.6%, הגבוהה ביותר מאז נובמבר 2011 ומעל הגבול העליון של יעד יציבות המחירים בברזיל שעומד על 6.5%.

לסיפור האינפלציה והביקוש המקומי החזק צריך להוסיף עוד פרט קטן אך פיקנטי- הסכמי השכר הקיבוציים הנהוגים בה. על פי רוב, ההסכמים כוללים הצמדה לתוצר הנומינלי במדינה ובכך העלייה באינפלציה אינה שוחקת כמעט כלל את כוח הקנייה של העובדים ושומרת על השכר הריאלי שלהם ועל רמת הביקוש, ובכך הסיכון שבסחרור אינפלציוני הולך וגדל. בעיה נוספת היא שהנהנים מהצמדה זו הם לרוב העובדים החזקים במשק כך שהיא תורמת גם להגדלת האי-שיוויון בתוך המדינה, שנחשבת לאחת מעשרת המדינות בעלות אי-השיוויון הגבוה בעולם.

המכירות הקמעונאיות ואמון הצרכנים בברזיל, נתונים חודשיים

בשל האינפלציה המאמירה, ובניגוד למגמה בשאר העולם, ברזיל נכנסה למחזור של צמצום מוניטארי. הבנק המרכזי ביצע שתי העלאות ריבית בחודשים האחרונים, אחת של 0.25 נ"א באפריל והשנייה ב-0.5 נ"א בחודש מאי כך שהריבית כיום עומדת על 8.0%. להערכתנו, צפויות העלאות ריבית נוספות בחודשים הקרובים.את הכישלון של המדיניות הנוכחית ניתן לראות בירידה המתמשכת של אמון הצרכנים במדינה, שהחלה עוד במחצית השנייה 2012 ואשר לוותה גם בירידה בקצב הגידול של המכירות הקמעונאיות במדינה.

גובה התסכול מעליית המחירים ורמת השירותים הממשלתיים הירודה תרמו רבות למה שהתחיל כהפגנות מחאה מקומיות על עלייה בתעריפי התחבורה הציבורית, והפך במהרה להיות מחאה ארצית על מדיניותה של הממשלה, כאשר ב-20 ליוני היא הגיעה לשיא עם יותר ממיליון משתתפים בהפגנות ברחבי המדינה. טענות המוחים נעו משחיתות שלטונית ויוקר המחייה, ועד ל"בזבוזים" של הממשלה על בניית איצטדיונים לקראת גביע העולם בשנה הבאה. נשיאת ברזיל דילמה רוסף הציעה בתגובה לטענות המוחים רפורמות ומלחמה בשחיתות, השקעה בתחבורה הציבורית, בבתי החולים ובחינוך. מחאה חברתית כפי שאנו עדים לה בברזיל, אינה טובה לסנטימנט המשקיעים, אשר ברזיל נסמכת עליהם כל כך.

למרות ההתקדמות הגדולה שעשתה ברזיל במהלך העשור האחרון, והיא עשתה התקדמות גדולה, המשבר הפיננסי העולמי וההאטה בסחר העולמי שבאה לאחריו חשפו חולשות רבות במבנה הכלכלה. שילוב של גורמים הכינו את הקרקע להיווצרותה של "סערה מושלמת" בשווקים של ברזיל. אינפלציה גבוהה, צמיחה איטית, חוסר שקט חברתי וביקורת ציבורית רבה על ההתנהלות התקציבית של הממשלה לא תרמו לביטחון המשקיעים אך הזרז לקריסת השווקים היה ההקשר העולמי. עד ל-22.05.2013, מדד המניות של ברזיל ירד ב-7.4%, והביא לידי ביטוי את חולשת השוק המקומי. אך מה-22.05.2013 ועד לזמן כתיבת שורות אלו, הירידות בברזיל הפכו לקריסה של ממש, שהייתה מתואמת לחלוטין עם הקריסה בשאר השווקים המתעוררים (ראו תרשים), רק בעוצמה רבה יותר. מקור התיקון גם הוא נובע מכמה גורמים אך אם ניתן להצביע על אירוע בודד, זה יהיה הודעת הריבית החודשית של הפד אשר מאותת לשווקים מזה זמן כי מדיניות הרכישות הנוכחית נמצאת לקראת סיום וכי הוא צפוי להתחיל ולצמצם את היקף הרכישות במהלך המחצית השנייה של השנה. מסר זה מכיוון הפד גרם לתנודתיות גבוהה בשוקי האג"ח בארה"ב ובעולם כולו וגרם ליציאה המונית של משקיעים מהשווקים המתעוררים אשר באו לשם במקור בחיפוש אחד תשואה. אם נוסיף לכך את שערוריית זיוף נתוני היצוא של סין, את מלחמתה בשוק האפור שגרמה לבעיית נזילות במהלך חודש יוני ואת התיקון הנדרש בשוקי המניות ביפן, נקבל את כל הסיבות שבעולם לקריסת השווקים המתעוררים בכלל, ושל ברזיל בפרט. בסיכומו של דבר, הריאל הברזילאי נחלש מתחילת השנה ב-9.8% אל מול הדולר ומדד המניות (Ibovespa) קרס בכ-26% כאשר בפרט מה-22.05.2013 הוא נפל ב-19.8%. (כל הנתונים נכונים ל-08.07.2013).

מדדי מניות במדינות נבחרות בעולם, 100 = יולי 2012

לסיכום, הסיטואציה המקומית לא תרמה לאמון המשקיעים במדינה, וביחד עם התלות הרבה שלה בשוק הסחורות העולמי, והחולשה המסתמנת בסין, המגמה העולמית של בריחת הון מהשווקים המתעוררים בחזרה לארה"ב ומערב אירופה פגעה בראש ובראשונה בברזיל.

עד שממשלת ברזיל לא תייצר מתווה אמין לטיפול בגירעון הממשלתי, באינפלציה הדוהרת ובצמיחה הנמוכה יהיה לה קשה למשוך בחזרה את המשקיעים הזרים לה היא כל כך זקוקה כדי לפתח את הכלכלה המקומית ולממש את פוטנציאל הצמיחה העצום של המדינה. להערכתנו, המדינה תמשיך לסבול מצמיחה נמוכה יחסית בטווח הקצר, תוך כדי ניסיונותיה להתמודד עם הבעיות הכלכליות הרבות שלה. הערכה נתמכת גם על ידי הבנק המרכזי של ברזיל שעדכן את תחזיות הצמיחה של המדינה כלפי מטה במסגרת דו"ח האינפלציה הרבעוני שיצא לאור בסוף יוני.

עם זאת, אנו מעריכים כי בטווח הבינוני היא תממש את הפוטנציאל הגלום בה במיוחד לאור הדחיפה הצפויה לכלכלה המקומית ב-2014 בתקופת הגביע העולמי, אשר צפוי להביא כמות תיירים גדולה למדינה.

בינתיים, שוק המניות הברזילאי צפוי להמשיך ולהיות מאוד פגיע ולסבול מתנודתיות רבה, גם בשל הבעיות המקומיות בכלכלה וגם בשל המגמה העולמית של יציאת כספים מהשווקים המתעוררים בחזרה לארה"ב ולאירופה.

 

סקירה זו הינה רכושה של פסגות בית השקעות בע"מ )להלן"פסגות"). אין להעתיק ,לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן או פעולה ,דפוס, צילום, הקלטה ,העתקה את הסקירה ,או כל חלק ממנה ללא קבלת  אישור בכתב ומראש .הנתונים ,המידע ,הדעות והתחזיות המתפרסמים בסקירה זו (להלן  "המידע")  מסופקים כשירות לקוראים ואינם משקפים בהכרח את עמדתה הרשמית של פסגות. אין לראות בהם המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבלת הצעות, או שיווק השקעות ו /או ייעוץ מס–  בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא  לרכישה ו/ או ביצוע השקעות ו /או פעולות או עסקאות כלשהן. במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים .כמו כן , עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל .פסגות אינה מתחייבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי  על שינויים כאמור ,מראש או בדיעבד. מודגש, כי אין פסגות ו /או מי מטעמה אחראים למהימנות המידע, לשלמותו ,לדיוק הנתונים הכלולים בו או להשמטה ,שגיאה או ליקוי  אחר במידע .פסגות לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד שיגרמו משימוש בסקירה זו, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי המשתמש. לפסגות ו /או לחברות בנות שלה ו /או לחברות הקשורות אליהו /או לבעלי שליטה ו /או לבעלי עניין במי מהם עשוי להיות מעת לעת עניין במידע המוצג בסקירה זו ,לרבות בנכסים הפיננסיים המוצגים בה .פסגות עוסקת בשיווק השקעותפנסיוני ולא בייעוץ .אין להעביר סקירה זו לצד ג' כלשהו.  © כל הזכויות שמורות.

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#