תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מי ינצח: הדאו ג'ונס או הזהב?

שקלול היחס בין מדד מניות הדאו ג"ונס והזהב מעלה את השאלה האם המניות חוזרות לחזית הזירה על חשבון הפחד והחשש מאינפלציה גדולה?

כאשר אנו לובשים את כובע ה"משקיע לטווח ארוך" אנו מנסים להבין את התהליכים היותר ארוכים. זה באמת קשה בימים אלו כאשר אמרה זו או אחרת של נגיד פוליטיקאי או ראש חברה בינלאומית גדולה יכולים לשנות "אקסיומות" מקובלות בין רגע.

לצורך משימה קשה במיוחד זו אנו נעזרים בכלי ה"יחס בין". דוגמא ראשונה ליחס כזה יהיה למשל יחס המתקבל בין מדד מניות כבד רחב וסולידי ומדד מניות המייצג מניות יותר ספקולטיביות. לדוגמא: יחס בין מדד S&P500 ומדד Russell2000.

כתבות נוספות ב"חדר העסקאות": כיצד לסחור ביורו דולר?
 

 

כאשר היחס יהיה לטובת ה Russell2000 המייצג את המניות הקטנות יותר של המשק האמריקאי (אלו המייצרות והמשווקות את מוצריהן מקומית בעיקר) אנו נשער שהמשקיעים מאמינים בכלכלה האמריקאית יותר מאשר הגלובלית ובכלל שנכנס בהם "פקטור החיה הטורפת" המאפיין תקופות של ספקולציה ולקיחת סיכונים גדולים יותר. אנו יכולים לבצע תרגיל זה גם על שני נכסים יותר קרובים כמו הזהב והכסף כאשר הכסף הוא המרכיב היותר מסוכן והמהיר מביניהם.

 


הנה דוגמה ליחס כזה המחלק שני נכסים דווקא לא קרובים והם מדד מניות הדאו ג"ונס מול הזהב. האחד מייצג את הצד התעשייתי של ארה"ב (עם נטייה גלובלית) והשני את אלמנט הפחד והאינפלציה:
עד בועת ההיי-טק ראינו את המשקיעים מעדיפים בבירור את המניות על הנכס הצהוב. מאז ועד לאחרונה ראינו כמובן את ההיפך כאשר לזהב הייתה מגמה חזקה יותר ומניבה יותר מאשר אותן מניות שקסמו כל כך לפני כן.

הפריצה האחרונה כלפי מעלה של היחס בין שני נכסים מעניינים אלו, משל טיל לירח, , מרשימה. מה קורה כאן? האם הטווח הארוך משתנה לנגד עינינו והמניות (דהיינו צד הצמיחה וההשקעה) חוזרות לחזית הזירה על חשבון הפחד והחשש מאינפלציה גדולה? בכל אופן זה מה שהשינוי הזה אומר.

הערה חשובה כאן: שימו לב שבחזרה מ-2003 ל-2007 לא היה לנו את התופעה הזו למרות התחושה הכללית שהמשבר של הדוט-קום נראה כפטור ובועת הנדל"ן הייתה במלואה היווצרותה.

עדיין קשה להבין האם ומתי יימשך השגשוג הדומה למה שקרה משנות השמונים ועד שנות האלפיים וזאת כאשר החוב המדינתי והאישי גדל כל הזמן. נראה כי מדובר בעוד תופעת לוואי של מעשי הנגידים כאשר הריצה אחר התשואה מייצרת הרבה מאוד עיוותים המתפרשים כחזרה למחזור העסקי הבריא הקודם. יחד עם זאת שינוי כה מובהק בהתייחסות של המשקיעים המתבטא ביחס כה חשוב חייב להיות חלק מן השיקולים שניקח בחשבון בתהליך קבלת ההחלטות.


לחזרה למדור "חדר העסקאות"

רוצים להמשיך ולעקוב אחר מה שקורה בשוק? רוצים לקבל מידע מעודכן בזמן אמת? מלאו את כתובת המייל שלכם ומומחי FXCM ידאגו שתישארו מחוברים לכל מה שחשוב לדעת.


 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#