תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שוק המטבעות לא מאמין בפרנקל

עם רקורד כלכלי לא מושלם ונוכח האתגרים שמצפים לו נשאלת השאלה האם יעקב פרנקל יוכל לעמוד איתן בלחצים ולספק את הסחורה המוניטארית

הנגיד החדש עושה לנו טובה בכך שהוא מגיע "לעשות מילואים" אצלנו. כך לפחות נרמז לנו על ידי שר האוצר יאיר לפיד. הרושם הזה מלווה בעובדה שלא נשקלו מועמדים אחרים, מקומיים, לתפקיד.
ההיסטוריה האישית של ד"ר פרנקל מזהירה, או כך לפחות נדמה במבט ראשון. תפקידיו כנגיד וכך גם השתלבות בחברות הפיננסיות הגדולות בעולם (ג"פי מורגן) מרשימים. לעומת זאת התוצאות של מעשיו פחות מרשימים: כאשר הוא היה בתפקיד, בשנות התשעים, האשימו אותו במעשים מהירים, וחדים מדי, בתחומי הריבית, ובקשיחות מוניטארית. אמנם הוא נחשב למקצועי מאוד, ושומר קשוח על עצמאות הבנק המרכזי, אבל התנהלותו מול השווקים הייתה קצת בעייתית. גם כאשר הוא עבר לשוק הפרטי היו שם לא מעט מהמורות.
כל אלו מאחורינו עכשיו. השאלה החשובה כעת היא: אם הוא מתאים לתפקיד, ומה השפעתו תהיה על הזירה החשובה כל כך למדינתנו, זו המוניטארית. בהקשר זה ראוי להזכיר את מדיניותו של הנגיד הקודם, סטנלי פישר. לזכותו של סטנלי פישר ייאמר, שאחרי זמן, ידענו מה הוא חושב, ומה הוא אמור לעשות. מלחמתו בספקולנטים, התנהלותו כמבוגר האחראי בזמן משבר 2008, והשילוב של חמלה חברתית מסוימת, ביחד עם פילוסופית שוק שלא תבייש אף אחד מאסכולת שיקגו, בנתה לו את הדמות ששמחנו לחבב ולכבד.
ההורדה הכפולה האחרונה בריבית השקלית, וההתחייבות להתערבות בגודל של קצת יותר מ-2 מיליארד שקל בשוק המט"ח, הראו שוב כמה נקודות עיקריות: האחת היא שפישר לא פחד לפעול, כאשר הוא חשב שיש בזה צורך. שנית, הוא היה מוכן לקחת החלטות שידע שיבואו אליו כבומרנג (שוק הדיור).
במקרה של פישר גיבוי מראש הממשלה ואומץ לב אפשרו זאת. האם פרנקל יהיה מוכן להתחייב באותה מידה? עכשיו כאשר המשק הישראלי נמצא במסלול צמצום ולא צמיחה, נתוני האבטלה עולים והאופוריה בשווקים החיצוניים קצת פחתה, האם יעקב פרנקל יוכל לעמוד איתן בלחצים, ולהילחם במי שהיו עד לא מזמן חבריו לעבודה?
מדינת ישראל צריכה שילוב של פייטר כלכלי, פעיל חברתי, איש העולם, אבל גם איש שמבין את קשיי היצואנים הקטנים. שוק המט"ח, מאז הכרזת המינוי של ד"ר פרנקל לתפקיד, לא הראה התלהבות יתרה, וזו בלשון המעטה: בעוד שהדולר מתחזק בעולם אצלנו הוא מדשדש בין 3.56 ו-3.64. נראה כי חיזוקו של השקל דווקא מהווה אי אמון זוטא ביכולתו של הנגיד הבא לקיים את מדיניות קודמו. רק אחרי אישורו בוועדת טירקל נדע אם הציפיות ממנו, וההקרבה שנדרשה ממנו ("הוא חטף קיצוץ רציני במשכורת") היו מוצדקים.

רוצים להמשיך ולעקוב אחר מה שקורה בשוק? רוצים לקבל מידע מעודכן בזמן אמת? מלאו את כתובת המייל שלכם ומומחיFXCM ידאגו שתישארו מחוברים לכל מה שחשוב לדעת.

 

 


לחזרה למדור "חדר העסקאות"


 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#