תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האם הזהב בדרך ל-1,000 דולר לאונקיה

הירידה בתחזיות האינפלציה העולמיות ושינוי המדיניות של הבנק הפדרלי הצניחו את הזהב לשפל של כמעט 3 שנים. האם אנו עדים למגמת ירידה רבת שנים של הסחורה היקרה?

אין ספק שישיבת הריבית בשבוע של הבנק הפדרלי השפיעה באופן משמעותי על תנועת הנכסים השונים, החל מהמניות, וכלה בסחורות ובמטבעות. כזכור, לאחר ישיבת המדיניות הצהיר יושב ראש הבנק הפדרלי בן ברננקי כי הבנק צפוי להתחיל בצמצום ההרחבה הכמותית (שעומדת כיום על רכישות אג"ח בהיקף חודשי של 85 מיליארד דולר) לקראת סוף השנה או בתחילת 2014, וזאת אם הנתונים הכלכליים אכן יאפשרו זאת.


הודעתו הדרמטית גרמה לבהלה בשוק המניות והאיצה את התיקון שאנו עדים לו בחודש האחרון. מנגד, הדולר התחזק בשיעור ניכר, בעיקר מול המטבעות האירופיים שמולם גילה חולשה בשבועות האחרונים. סיום ההרחבה הכמותית הינה בשורה שורית לשטר הירוק, שהיה נתון לפיחות מתמשך בערכו בעקבות ההרחבות הכמותיות שבוצעו על ידי הבנק בשנים האחרונות.
נכס נוסף שמושפע ישירות מהשינוי במדיניות של הבנק הפדרלי הינו הזהב. הזהב היה נתון לתיסוף מתמיד בעשור האחרון ובשנים האחרונות היה אחד הנכסים הספקולטיביים הבולטים בשוק הפיננסי. ואולם, מבט בגרף מגלה לנו שהזהב נסחר במגמת ירידה מאז ספטמבר 2011, אז קבע את שיא כל הזמנים ב-1,923 דולר לאונקיה. השנה חלה האצה במגמת הירידה של המתכת היקרה, כאשר מאז תחילת השנה איבד הזהב יותר מ-25% מערכו, והוא כעת נסחר ברמתו הנמוכה ביותר מאז ספטמבר 2010.


ניתן למנות סיבות רבות להיחלשות הזהב בשנה האחרונה. הזהב משמש כנכס גידור מפני אינפלציה, ועל כן הוא נסחר בקורלציה לציפיות האינפלציה. הכלכלות המפותחות המובילות, כגון ארה"ב, אירופה ויפן, מציגות מאז המשבר הפיננסי שיעורי אינפלציה נמוכים, וכעת, על רקע ההיחלשות הכלכלית בשווקים המתעוררים, ובראש ובראשונה סין, גם באזור זה של הכלכלה הגלובלית צפויים הלחצים האינפלציוניים להתמתן. גם הירידה הכלכלית במחירי הסחורות בעולם גורמת לירידה בתחזיות האינפלציה העולמיות.


ואולם, המכה השנייה שחטף הזהב היתה האיתותים מצד הבנק הפדרלי על הסיום הקרב של ההרחבה הכמותית. אחד המנועים של התיסוף בזהב בשנים האחרונות היה המדיניות המרחיבה של הבנק הפדרלי, שהביא לשחיקת ערכו של הדולר ובמקביל לעליית ערכו של הזהב (אשר נקוב בדולרים). העובדה כי מדיניות זו קרבה לסופה חוללה שינוי בתחזית של השוק לגבי מחיר הזהב, וכעת רבים בשוק מעריכים כי אנו עדים למגמת ירידה ארוכת שנים בזהב. בשבוע שעבר, ביום שבו הודיע הבנק הפדרלי על החלטת המדיניות החודשית שלו, צנח הזהב מ-1,350 ל-1,285, וזו עדות נוספת לזיקה בין המדיניות המרחיבה של הפד לבין מחיר הזהב.
רמת התמיכה הקרובה של הזהב היא 1,200 דולר לאונקיה. שבירה מתחתיה תסלול את הדרך עד ל-1,000 דולר לאונקיה.


לחזרה למדור "חדר העסקאות"

 

רוצים להמשיך ולעקוב אחר מה שקורה בשוק? רוצים לקבל מידע מעודכן בזמן אמת? מלאו את כתובת המייל שלכם ומומחיFXCM ידאגו שתישארו מחוברים לכל מה שחשוב לדעת.
 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#