תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

סרט אימה: סוף ההרחבה הכמותית

כאשר הסוף של ההרחבה הכמותית באופק, נראה כי אנו נכנסים לעידן בו השוק החופשי יתמחר על פי ההיצע והביקוש האמיתיים

סקירת הכלכלה האמריקאית מטעם ה"פד" (הבנק המרכזי האמריקאי – מ.ש) בה צפינו בשבוע שעבר הייתה הוכחה לכך שהפחד מתחיל לחלחל במוחם של מקבלי ההחלטות במערכת הפיננסית הגלובלית. ככל שהם הדגישו את נקודות החוזק, והמעיטו בנקודות הדרושות שיפור, כך התכווצו בכיסאותיהם כל אלו שחשבו ששוב תידחה היציאה מההרחבה הכמותית.
לא קל להיות בנעליו של יו"ר הבנק המרכזי, בן שלום ברננקי. ייתכן כי הוא אפילו חש הקלה כאשר "פוטר בשידור ישיר" על ידי הנשיא. עד כה הוא היה הגיבור הטוב: היה צריך להציל את המערכת הבנקאית וזה נעשה. היה צריך לשכנע את העולם שמתכות יקרות לא מהוות אלטרנטיבה בטוחה וזה נעשה . היה צריך לעזור לנשיא הנכון לחזור לשלטון ולמנוע מממשל "לא נכון" לקצץ או לבטל סמכויות של הגוף הכול יכול הזה וזה נעשה.
היה גם צריך לפעול באופן שונה מהדרך שבה הבנק המרכזי פעל בשנות השלושים ולנסות לאתחל את הכלכלה עם כמויות אדירות של כסף. זה נעשה עד כה ב-4 מהלכים של הרחבה כמותית. למעשה הניסוי הגרנדיוזי הזה הובל אומנם על ידי הפד אבל יושם כמעט על ידי כל נגידי הבנקים במדינות שסבלו מאותה המחלה.
וכל הדרך הפד ומנהיגיו גם נהנו מן התשומה הנוספת: הם היו "החבר'ה הטובים" בעיני כל מי שנמצא בסביבת ניהול ההון. אלא שעכשיו הגיעה השעה הקשה: כולם חשבו שרווחיות החברות הן המנוע הלגיטימי של התנועה במדדים ושהשוק "ממש זול" אם חושבים עליו כנקודת התחלה של שוק שוורים. אולם לכל מי שקיבל באג"ח המדינה שלו תשואה אפסית, ולאחרונה גם הפסדי הון על אחזקותיהם ה"בטוחות", נמאס להם לקרוא בוול סטרט ז'ורנל על השיאים החדשים אליהם מטפס שוק המניות בוול-סטריט בעוד הם מקבלים פחות מ-2% לאג"ח של עשר שנים לפני מס ועם אינפלציה קרובה לשיעור זה.
בסוף, לא בלי רמזים עבים של ה"פד", הם זזו לכיוון שוק המניות תנועה אמיתית של כסף גדול יוצא מכאן ונכנס לשם , בעיקר בחלק אחרון של אפריל-חלק אחרון של מאי. "הצלחה" גלובלית זו נראתה גם בכל מדדי העולם.
במסיבת העיתונאים החשובה ביותר שהוא נתן עד כה נראה כי בן ברננקי מלמל לעצמו: "אוי מיצרי ואוי מיוצרי". מצד אחד הוא נתן תוואי ברור ליציאה מן ה-QE עד אמצע 2014 וממדיניות ריבית האפס, מתי שהוא בסביבת סיום 2015, אבל סייג זאת כל הזמן בהמשך קיומם של "נתונים חיוביים".
ובכן, הסייג לא עזר. השוק הבין שמשהו בסיסי השתנה ושהמלכוד המובנה במדיניות הנהוגה עד כה נכנס לתוקף: אם ממשיכים ללא עכבות את המצב הנוכחי זה יביא לירידת האג"ח עקב מעבר הציבור לנכסים מניבי תשואות מעניינות יותר. ואם מפסיקים את התהליך, האג"ח יירד עקב חוסר הביקוש המתמיד המגיע בשל ההרחבה הכמותית, העומד על 75% מן ההנפקות היום.
ואכן ראינו זאת מתרחש בשווקים: האג"ח נחתך לגזרים ביחד עם המניות הסחורות המתכות היקרות וכמובן עם השפעה הרסנית על השווקים המתעוררים. הדולר היה הדבר היחיד שיצא עם ידו על העליונה, עם תשואה נוכחית על האג"ח של 2.40% שהיא שיא מאז אוקטובר 2011 .
ייתכן שאנו רואים את השלב הראשון במצב שבו הפד יפסיק לנהל את הציפיות של המערכת הפיננסית. או במילים קצת יותר אסרטיביות: כניסה לעידן בו השוק החופשי יתמחר על פי ההיצע והביקוש האמיתיים ולא בצורה מנוהלת את העלות של הנכסים והסיכון שבאחזקתם.

לחזרה למדור "חדר העסקאות"

רוצים להמשיך ולעקוב אחר מה שקורה בשוק? רוצים לקבל מידע מעודכן בזמן אמת? מלאו את כתובת המייל שלכם ומומחיFXCM ידאגו שתישארו מחוברים לכל מה שחשוב לדעת.

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#