תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

6 סיבות מדוע הגיע הזמן לרענן את שיטת התקצוב שלכם

שיטת התקציב הוותיקה גובשה לפני כמאה שנים ויותר, ולכן עולם העסקים הנוכחי חייב לשנות את שיטת התקצוב ולעבור לתקצוב על בסיס תכנון מתגלגל. ריכזנו 6 סיבות מדוע הגיע הזמן שגם שיטת התקצוב שלכם תתקדם מהעידן התעשייתי.

בקרוב, קצת אחרי הקיץ, יתחיל הארגון שלכם בריטואל המוכר של הכנת התקציב. כולם יהיו טרודים באיסוף נתונים מהשנה הקודמת והתאמתם לתקציב החדש, וינסו לחזות את נתוני המכירות, התנאים הכלכליים וצרכי השוק בו פועלת המחלקה שלהם שנה קדימה. בינתיים, לקוחות ושותפים שיבקשו לקבל התחייבויות לחודשים הבאים ייענו בתשובה שיהיה עליהם להמתין לאישור התקציב החדש, וכולם ישתדלו בחרדת קודש להעתיק ולגרור שדות ושורות באקסל, לפי אותן נוסחאות שמישהו הזין לפני כמה שנים, בלי לעשות טעות שעלולה לשבש את כל התהליך.

אם הריטואל הזה נשמע לכם במבט מהצד מעט ארכאי, אתם צודקים למדי. שיטות אלו גובשו לפני קרוב למאה שנים, בעידן התעשייתי אולם עדיין ארגונים רבים מתנהלים על פיהם. הסיבה לכך היא שליטה ובקרה תמיד היו לב הפעילות של מנהלים ושליטים לאורך ההיסטוריה, וקשה להשתחרר משיטת מחשבה בת אלפי שנים.

ואכן, הצורך בתקציב לניהול פעילות כספית עתיק ימים כמשך חייהם של העסקים עצמם. אחד הסיפורים המרתקים בתנ"ך הוא סיפורו של יוסף שירד למצרים כעבד ולימים ניהל את תקציב הממלכה הפרעונית כולה בתקופה גירעונית של רעב כבד. יוסף שילב חלומות בשיטת תקצוב שהתאימה לרוח התקופה, ככל הנראה ללא גיליון אקסל, והצליח לתכנן וליישם בהצלחה תוכנית לטווח הארוך של ארבע עשרה שנה, שכללו שבע שנים טובות ושבע שנים רעות.

כמה אלפי שנים קדימה ואנו פוגשים באירופה כלכלה מתקדמת יותר. המלה 'תקציב' (Budget) היא חדשה יחסית, מתוארכת ככל הנראה למאה ה-18 ומקורה במונרכיה הבריטית. אז הצורך במעקב כספי נבע מהרצון של הפרלמנט הבריטי לפקח על התקציב שהפנה המלך לתחזוקת הצבא – על מנת למנוע השתלטות כוחנית שלו על הפרלמנט ועל האיזון החדש שהלך ונרקם בין המלוכה למוסד הצעיר שייצג את העם. מקור המלה אגב בלטינית ומשמעותה "התיק שנשא את התוכניות של המלך" אל הפרלמנט. ככל שהפיקוח הלך והתרחב לתחומים נוספים בממלכה כך החלו להעלות על הכתב את פרטי התקציב, ותורה חדשה נולדה.

שלוש מאות שנים מאוחר יותר המהפכה התעשייתית נולדה - וכבר חלפה, וגם צרכיהם של ארגונים בכל הנוגע לתקציב השתנו בצורה חדה. רוב העקרונות של שיטת התקציב המוכרת לנו כיום נקבעו בתחילת המאה העשרים. אז האמצעים הטכנולוגיים והידע הכלכלי היו מצומצמים בהרבה, וגם הארגונים פעלו בקצבי זמן שונים לגמרי. תקציב שנבנה לשנה מראש ומקבע בצורה קשיחה את הנתונים החזויים של המחלקות השונות היה הדבר הנכון לעשות.

אולם כיום כאשר אנו עומדים כבר בשיאו של עידן המידע (יש כאלו שטוענים שכבר עברנו לעידן האתיקה או ההתנהגות) הגיע הזמן גם לחשוב על התאמת לעולם מורכב של שינויים מהירים יותר ויותר. שינוי שכזה מביא איתו תכנון מתגלגל, שמציג תוכנית מעודכנת ל-12 חודשים קדימה,

להלן שש סיבות מדוע שיטת התקצוב הוותיקה תצטרך לעבור שינויים כדי להתאים את עצמה לאתגרים החדשים:

1.תקציב מונע תגובה מהירה: כיום העסק צריך להגיב במהירות לשינויים בסביבה העסקית. כיצד תקציב שתוכנן לשנה מראש יכול לעמוד במעמסה הזו? ואכן, תקצוב עלול להפוך לא רלוונטי בתוך כמה חודשים. רבים מהנחות המפתח משתנים לעתים קרובות (כגון מחירי סחורות, שערים חליפין, ריבית וביקוש של לקוחות כמובן) ועלולים לגרום לבלבול והרבה עבודה חוזרת.
2.חיסכון בזמן וכסף: תהליך התקצוב עצמו הוא יקר, ממושך ומשבית את האנשים החדים ביותר שלכם לזמן ממושך, הערכות שונות מדברות על 20 אחוז מהזמן הכללי לאורך השנה שמוקדש לתהליכי תקצוב ובקרה שונים.
3.קשר חלש להצלחה: נוכח הסביבה העסקית המאופיינת בתחרותיות עזה, מנועי ההצלחה של הארגון כיום הם פחות יכולת שליטה וניהול של תקציבים ואנשים ויותר יכולת תגובה מהירה וחדשנות. הבעיה היא שתקציבים נוטים לתמוך במשטר ניהול סמכותי שחונק חדשנות.
4.תקציב אינו תואם אסטרטגיה: תקציב מתבסס על מחלקות ופונקציות ארגוניות. הסיכוי שהמטרות והיעדים של כל מחלקה בנפרד יהיו מסונכרנים עם המטרה האסטרטגית הגדולה של הארגון הוא נמוך.
5.שימור פעילות שאינה יצרנית ערך: תקציב נבנה על בסיס נתוני השנה הקודמת. יש מעט מאוד זמן או מוטיבציה לבדוק ולרדת לעומקם של סעיפים היוצרים עלות שגדלה משנה לשנה.
6.תקצוב מחזק פיקוד ושליטה בארגון: תקציבים נועדו לאפשר למנהיגים דומיננטיים לנהל את הארגון באמצעות מרכז קבלת החלטות ובמסגרת בקרות תקציביות קפדניות. הבעיה היא שבארגונים החדשים בתעשיות הצומחות ביותר הדבר מדכא מוטיבציה בקרב העובדים המבטיחים ביותר במקום למקסם את הביצועים שלהם. הם לומדים לא להילחם במערכת אלא "ללכת עם הזרם" ולעשות רק קצת יותר מהנדרש מהם בהגדרת התפקיד.
לחזרה למדור "ניהול ביצועים"

רוצה לשמוע על 3 כלים לשיפור מידי בביצועים של הארגון ? מלא את הפרטים ומומחה מטעמנו ייצור עמך קשר בהקדם

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#