תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תחזית מתגלגלת

מילון המונחים שיעשה לכם סדר- פרק 4

תחזית מתגלגלת (מכונה לעתים גם תקציב מתגלגל) היא שיטת עבודה לתכנון תקציב לאורך השנה במקום תכנון מראש של תקציב שנתי קשיח.
תקציב שנתי משלב מטבעו תחזית לעתיד. באופן מסורתי, עסקים בוחנים שנה קדימה ומגבשים תקציב שנתי לפי שנה קלנדרית (ינואר דצמבר) או לא קלנדרית (למשל יוני עד יולי), ויוצרים תקציבים ותחזיות מהודקים היטב עבור תקופה זו. באופן זה, תקציב נערך ל-12 חודשים, ונערכת מעין 'ספירה לאחור' עד לסיומו של התקציב. לשם המחשה, בחודש אפריל, עבור תקציב שהחל בינואר, יישארו 9 חודשים מתוכננים מראש.
לעומת זאת בתחזית מתגלגלת מספר התקופות בתחזית נשאר קבוע, כך שחודש שחלף יוצא מהתחזית, ובמקומו נכנס חודש חדש כך שמספר החודשים בתחזית מתגלגלת נשאר קבוע ו'מתגלגל' חודש קדימה. לשם הדוגמה, בחודש אפריל התחזית עדיין תהיה עבור-12 חודשים ובמקום להסתיים ב31 לדצמבר תסתיים ב 30 באפריל.
היתרונות של תחזית מתגלגלת הם התאמתה לעולם העסקים המודרניים המאופיין בתזזיות ובקצב שינויים מהיר. עסקים אינם יכולים להרשות לעצמם שלא להגיב במהירות לשינויים. בעזרת תחזית מתגלגלת ניתן לקבל החלטות מהירות יותר לגבי מיקוד העסק, קידום מהיר של פרויקטים או החלטה לגנוז אותם.
יתרון נוסף בתחזית מתגלגלת הוא החיסכון הנוצר בזמן מאחר ואין צורך לגבש תקציב שנתי מראש הכולל תחזית של שנה קדימה. מאחר וסיבובי התקציב שנתיים הם בור שואב לזמן ולכסף, ויוצרים תחזית שתוך זמן קצר מתיישנת ויש לשוב ולעדכן אותה בהשקעת משאבים ניכרים, מדובר בחיסכון ניכר.
היתרון הגדול ביותר בתחזית מתגלגלת היא השליטה השוטפת בניהול התזרים ודו"ח רווח והפסד, ישירות באמצעות התקציב. בכך יש אפשרות לזהות גרעונות או בורות תקציביים מראש, ולהיערך לגיוס אשראי בזמן קצר. בתנאי השוק הנוכחיים מדובר ביתרון אדיר.
כיצד מנהלים תחזית מתגלגלת?
המהירות והדיוק של החיזוי הכלכלי משפיעה מיידית על רווחיות הארגון, אולם עדיין נותרה השאלה כיצד לבצע זאת בצורה האפקטיבית ביותר. האפשרות המסורתית היא לעשות זאת באמצעות גיליון אלקטרוני. הבעיה היא שאז הארגון חשוף לתקלות רבות הנובעות מעדכון לא נכון של נוסחאות בגיליונות ענק. גם תחלופה של עובדים עלולה להקשות על עדכון ושליטה בנוסחאות ובמידע המצוי בגיליון.
דרך אחרת ומומלצת יותר היא שימוש בכלים ייעודיים ובמערכות שנבנו במיוחד לניהול תחזית מתגלגלת. היתרון הוא היכולת לשלוט בנתונים על בסיס שוטף, לרבות עדכון נתוני משאבים כמו כוח אדם או תחזית מכירות מעודכנת יותר. מערכת שכזו גם מנטרלת את הצורך בגיוס ושימור של עובדים בעלי יכולות פיננסיות מסוימות (שלא לומר הכרות עם גיליון האקסל של התקציב שנבנה לפני שנים רבות) , ומרחיבה את המנעד של כוח האדם שיכול לסייע בניהול התחזית המתגלגלת. במלים אחרות, קל יותר לנהל תחזית מתגלגלת באמצעות מערכת ייעודית שכן היא מאפשרת לנצל טוב יותר את הפוטנציאל והזמן של אנשי הפיננסים בניתוח המידע ובגיבוש תמונת עולם מהימנה.

לחזרה למדור "ניהול ביצועים"

רוצה לשמוע על 3 כלים לשיפור מידי בביצועים של הארגון ? מלא את הפרטים ומומחה מטעמנו ייצור עמך קשר בהקדם

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#