תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ברננקי מנווט במים סוערים

על בן ברננקי לשרטט את תוואי היציאה ממדינות ריבית ה-0 בלי ליצור גלים בשוק המניות

יום רביעי יהיה באמת יום מכריע. לא בגלל שתיקבע באותו יום ריבית חדשה בארה"ב. הרי לזה אין שום סיכוי. לא בגלל שבן שלום ברננקי, המשמש כיושב ראש הפד, יופיע במסיבת עיתונאים, הרי הוא עשה זאת כבר כמה וכמה פעמים. ולא בגלל שכל המערכת הפיננסית קשובה לכל רמז בנוגע להקטנה אפשרית של הניסוי הכלכלי הגרנדיוזי המכונה QE (הרחבה כמותית), הרי מדברים על זה למוות במדיה הכלכלית .

הסיבה שהוא יהיה יום מכריע, נעוצה בעובדה שזו הפעם הראשונה, בה יושב ראש הפד עומד לפנינו כאשר התשואה של האג"ח ל-10 שנים עולה, בשוק, ולא כתוצאה מצעד מדיניות. כרגע התשואה הזו עומדת על כ-2.1%, כאשר השיא של הימים האחרונים עמד על 2.23%.

מדוע תשואה כזו מהווה בעיה? כמו כל דבר בחיים גם זה יחסי. כמו ביפן, גם כאן, התשואה הזו מייצגת עלות של ריבית ממוצעת של החזרי ריבית בתקציב הפדראלי, עלייה של עלות המימון של דברים ארוכי טווח כמו נדל"ן, רכב, ולימודים, והפסדים די גדולים למי שמחזיק את אותם אג"חים.
אומנם הפסדים אלו מקוזזים בעלייה בערכי המניות. ולחלק מן המשקיעים זה נכון בהחלט, אבל לרוב הציבור, ולהרבה מאוד מוסדות, המחויבים להחזיק חלק נכבד מאחזקותיהם בצד הסולידי של השוק זה ממש לא המצב. למעשה נערך מחקר יפה ב-CNBC על מצב התיק הממוצע של הציבור (זה המחולק על פי החלוקה הקלאסית בין מניות, אג"ח, מט"ח, סחורות, ונדל"ן).מחקר זה, אשר מדד את השינוי הממוצע, מאז תחילת השנה, הראה שלמעשה התיק הכולל לא ראה שינוי משמעותי, למרות העלייה הדי מדהימה בצד המנייתי. אפקט העושר, שעליו בונה כל כך הפד, על מנת לעודד צריכה, צמיחה, ועל ידי כך גידול בתעסוקה, לא ממש יכול לעבוד כאשר ערך התיק נמצא ב-Breakeven.
עתה על בן ברננקי לעשות עכשיו את הבלתי אפשרי: לשרטט לנו את תוואי היציאה ההדרגתית, ממדינות ריבית ה-0 (ZIRP - Zero Interest Rate Policy), ובו זמנית לא לייצר גלים קשים מדיי בשוק המניות היקר כל כך בעיניו, ולשמור על אמון המשקיעים ביכולתו לשלוט על התשואות ברמה נמוכה.
ראינו איך חוסר אמון כזה מתבטא ביפן, וזאת למרות ששם עוד לא הגיעה התשואה לרמה שכולם חששו ממנה, דהיינו ל-1% (!!). יום רביעי הוא יום שייקבע, לדעתי, את הלך הרוח לתקופה ארוכה, בגלל האלמנט הנזיל הנקרא "אמון". אלמנט חדש יחסית, כאשר מדובר בפד, כי עד אז אותו מוסד פרטי הצליח ליהנות מרמה מוחלטת של הרכיב הזה.

להזכיר לכולכם: מדיניות קשיחה של ניהול סיכונים היא הנשק היחיד שיש לנו על מנת להתמודד עם הבלתי ידוע, ובמקרה זה, לא ברור איך הוא יצליח לרבע את המעגל.
 

לחזרה למדור "חדר העסקאות"

רוצים להמשיך ולעקוב אחר מה שקורה בשוק? רוצים לקבל מידע מעודכן בזמן אמת? מלאו את כתובת המייל שלכם ומומחי FXCM ידאגו שתישארו מחוברים לכל מה שחשוב לדעת.

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#