תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

העליה במיסוי, התמריצים של ברננקי ואימת השפל הכלכלי הגדול

על רקע החששות משפל כלכלי ינסה ברננקי להניע מחדש את הכלכלה שהתרגלה לכסף הזול.

הצמיחה בארה"ב ממשיכה לדשדש למרות המאמצים הכבירים לעידודה, הנעשים מצד הממשל, ומצד הבנק המרכזי . מחקר של הבנק הפדרלי האמריקאי מצביע על הסיבה: עלייה במיסים גורמת לצריכה מועטה יותר ולירידה בצמיחה. הם אף כימתו זאת באחוז שלם בתמ"ג.
כאשר ראש הפד יגיע היום בלילה להתוות את תוואי עתיד "מדיניות ריבית ה-0", וההאטה האפשרית של כמויות ההרחבה הכמותית, ניתן לשאול יכולים לשאול עוד מספר שאלות טריביאליות: מה מצב המשק האמיתי, כלומר זה שהיה עומד לפנינו אם הוא לא היה נתמך על ידי כל הרבה "צעדים חריגים": משק שבו אין רכישות אג"ח (היום הפד רוכש כ-75% מן המונפקים, עוד מעט לכיוון ה-100%), משק של 6% ריבית (ממוצע רב שנתי), ומשק שבו נותנים לשוק החופשי להתבטא בייצור, ייצוא, תעסוקה, צריכה, ובסיס הכסף (איזון האשראי והמזומן על פי דרישה אמיתית מצד המשתמשים בהם)?
האם העלייה בשוקי המניות (במיוחד בסקטור הבנקים), ובנדל"ן, יכלו להתקיים במצב נורמאלי או אף נורמאלי למחצה? והאם בכלל יש דרך חזרה לאותו מצב נורמאלי על רקע העובדה כי החוזים העתידיים, על הצד הסולידי של השוק מנבאים הקטנה משמעותית של ההרחבה הכמותית בספטמבר-אוקטובר, וסיום מדיניות ריבית-0 באמצע-סוף 2015.
לשבחו של הפד ניתן לציין את השינוי החיובי הדרמטי בתפיסה של הציבור, לגבי משבר החוב בכלל, ואיתנות המערכת הבנקאית בפרט. זה כמובן נותן רוח חדשה ליזמות, ולרצון לקחת סיכונים בכלכלה האמיתית.
כמו כן אנו רואים חזרה איטית של מפעלים לאמריקה (תהליך שמתחיל להיות מורגש במספרים), עם תקווה שזה יגרום לשינויים מבניים רצויים לכיוון של אמריקה יותר יצרנית, ופחות "שירותית". ניתן גם לציין את ניקוי חלק מן המלאים בנדל"ן, ולא רק באזורי היוקרה. התעסוקה עדיין לא התקרבה ליעדי הפד, אבל יש תחושה של שיפור, הן במשרות הזמניות, הן במשרות בטכנולוגיה, ובמיוחד בכל הקשור למשרות הקשורות למקורות האנרגיה החדשים, שהתגלו מתחת לרגליהם של אזרחי מרכז המדינה.
לא הכול שחור, אבל העלייה במיסוי (שלכאורה מאיטה את קצב גידול הגרעון), וההגעה לנקודת ההכרעה בנושאי התמריצים המוניטאריים, יוצרים מצב מאוד רגיש ומעניין. הצל הכבד של 1937, בו ריסון מוקדם מדיי של הכלכלה המתאוששת הביאה לחזרה עמוקה יותר לתוך השפל הכלכלי שלפני המלחמה, מרחף יותר מתמיד מעל ראשו של ברננקי.


לחזרה למדור "חדר העסקאות"

רוצים להמשיך ולעקוב אחר מה שקורה בשוק? רוצים לקבל מידע מעודכן בזמן אמת? מלאו את כתובת המייל שלכם ומומחיFXCM ידאגו שתישארו מחוברים לכל מה שחשוב לדעת.

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#