רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המהומות בטורקיה ומחיר הנפט

בטווח הנראה לעין חוסר השקט הטורקי עלול להקרין על מדינות נוספות ולהשפיע על מחיר הנפט. איראן כבר אמרנו?

אנשים רבים רואים את המהומות בטורקיה כגרסה נוספת של האביב הערבי. למעשה, זה בדיוק ההיפך. בכל המדינות הערביות המתקוממות היה זה שלטון חילוני העומד מול הסערה שמאחוריה עמדו תנועות אסלאמיות, במידה זו או אחרת של קיצוניות. התוצאה: בתוניס, מצרים, לוב, ועכשיו סוריה הוחלף המשטר (בסוריה המערכה עוד ניטשת) והנה עכשיו טורקיה. אלא שבטורקיה קיימת מציאות שונה בתכלית השינוי:ראשית זו מפלגה

שבה שולטת מפלגה איסלאמיסטית, מזה כ-10 שנים. שנית הכלכלה הטורקית פורחת, ובשונה מן המצב אצלנו הפריחה אינה באה על חשבון רמת החיים כי רמת החיים של האזרח הממוצע לא הייתה טובה יותר. גם מעמדה הבינלאומי חזק מתמיד באזור, וכוחה היחסי במסגרת נאט"ו לא היה גדול יותר וזאת עקב מיקומה  באמצע הדרך בין המזרח התיכון והמערב. היא גם ובולטת בכוחה כמדינה הסונית החשובה מול החולשה היתרה של מצרים שלאחר המהפכה. אולם כל אלו, לא עצרו את ההמונים מלהפגין מול המשטר הקיים. החילוניות מיליטנטית עכשיו מול הדתיים.

 

ולמה זה חשוב לנו כמשקיעים? תחילה, כי טורקיה לא יציבה תייצר בעצמה עוד מקור של דאגה גאו-פוליטית שיתווסף אל הדאגות הנובעות מהמשך משבר החוב. אבל עיקר העניין נמצא בעובדה שטורקיה יכולה להיות תבנית למדינה נוספת שבה ייתכן מרד מסוג זה והיא כמובן אירן. שם הכלכלה במצב גרוע וההנהגה משדרת לחץ לקראת הבחירות הקרובות .

האם האביב הטורקי יראה את הדרך ההפוכה מן האביב הערבי ויוכל להשפיע על איראן? אם כן לפנינו תקופה של חוסר יציבות גדולה באמת וכמשקיעים עלינו לקחת בחשבון שמחירו של המשאב האנרגטי העיקרי, הנפט, יושפע מאוד מסיטואציה זו.


לחזרה למדור "חדר העסקאות"

רוצים להמשיך ולעקוב אחר מה שקורה בשוק? רוצים לקבל מידע מעודכן בזמן אמת? מלאו את כתובת המייל שלכם ומומחיFXCM ידאגו שתישארו מחוברים לכל מה שחשוב לדעת.

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#