תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כיצד להציל את הבורסה הישראלית

ישראל לא תיכלל במדד ה-MSCI האירופאי. מה בכל זאת אפשר לעשות כדי להציל את הבורסה

העובדה שהבורסה הישראלית לא תיכלל במדד ה- MSCIהאירופאי, נותן פרופורציה לדיווחים על הצלחת מסעה של מנכ"לית הבורסה המקומית, אסתר לבנון, ביבשת העתיקה ובאולפני CNBC בלונדון. מהות העניין אצלנו נמצא בפרמטר הנזילות, ולמרות שעל פי דבריה, קיימת אצלנו תעשיית High Frequency Trading(כמה Highהיא כבר יכולה להיות?), השוק שלנו רחוק מלעמוד בסטנדרטים עולמיים עבור קרנות גידור, וגופי השקעה המעוניינים לעשות כאן סיבוב.

האם הדבר צריך לעורר אצלנו עצב ודיכאון? ייתכן שכן. יש בתיאוריה של שוק הון גדול ונזיל הרבה צדדים חיוביים: הוא יביא הון זר בכמויות הרבה יותר גדולות, הוא יצור קרקע פורייה לגיוסי הון נוספים עבור תעשיות טובות למשק, כמו ההיי-טק, וניצול המשאבים, ואולי הוא ייצור תעשייה פיננסית קצת יותר מפותחת מזו הקיימת היום.

מי שרואה את כמות המיזוגים מבין מייד שרוחב השוק מהווה גורם משמעותי לצמצום כמות החברות הפועלות בזירה המקומית. אבל מה עם הצד הפחות טוב? נזילות יכולה לבוא עם תנודתיות, ומי שלא מאמין יכול לבחון מה קרה בימים האחרונים בטורקיה וביפן. כאשר השחקנים הגדולים יבואו, ובמיוחד אלו הפועלים על בסיס טווח קצר, יש לשער שהם גם ירצו לצאת לפעמים באותו קצב מהיר. תנועותיהם יהיו הרבה יותר מהירות, מן המקומיים הזזים לעיתים הרבה יותר לאט.

האם אחרי התספורות שהפנסיות שלנו סבלו בשל הרפתקאות הטייקונים נרצה שאותן פנסיות , החלק המנייתי והאג"חי כאחד, יתנהלו בתנודתיות עולמית רגילה? בנוסף, פתיחת שוק ההון שלנו לתנועות הון מאסיביות לא יאפשרו ריסון , מילה מחליפה יפה ל"התערבות", מצד הגופים הרגולטורים המקומיים.

אנשים העוסקים בפיננסים מעדיפים בדרך כלל נזילות ופתיחות, ולא פלא כי המשקיעים הישראלים הרבים המעדיפים לסחור בחו"ל. אם כבר מבקשים לבצע שינוי משמעותי, כדאי כי קובעי המדיניות בשוק ההון שלנו יפעלו להשוות את יכולות המשקיע בארץ, לאלו של עמיתו בחו"ל לרבות פקודות מסחר מתוחכמות, אפשרות סטופ ברמת הבורסה, אפשרות שורט, שוק חוזים עתידיים נזיל, ועוד. כל אלו רק יעזרו  באמת להפוך אותנו לגלובליים.


לחזרה למדור "חדר העסקאות"

רוצים להמשיך ולעקוב אחר מה שקורה בשוק? רוצים לקבל מידע מעודכן בזמן אמת? מלאו את כתובת המייל שלכם ומומחיFXCM ידאגו שתישארו מחוברים לכל מה שחשוב לדעת.

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#