תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הסוף לכאבי הגב

לכל אורך ההיסטוריה של הטיפולים בעמוד השדרה וכבר מימי תקופת החרטומים והסינים הקדומים ניתן דגש מיוחד לטכניקה של פיתוח רגישות, שיטות אבחון וטיפול. המטפלים בסין הקדומה היו עיוורים, ונדרשו למיומנות בה המטפל מסוגל לאבחן על "עיוור" באמצעות רגישות ומסירות, את הבעיה ממנה סובל המטופל. מטפל מעולה בעל רגישות טובה מסוגל להרגיש בידיו את בעייתו של המטופל, לאבחנה ולטפל בו בטיפול הנדרש והאופטימלי. בהעדר רגישות מתאימה וכמקובל ברפואה המערבית, הטיפולים של היום עתירי מכשירים וכלי עזר נוספים ושונים ה"תורמים" למטופל להרפא. לא זה המצב. מחקרים וחוות דעת עדכניים קובעים שבדיקות ועזרי הדמיה מקובלים, דוגמת צילומי רנטגן, טומוגרפיה ממוחשבת (CT) ודימות תהודה מגנטית (MRI) מזיקים ומיותרים לגוף הגם שאינם חושפים את מהות הבעיה, ואת שהם חושפים חש המטפל המנוסה והמיומן באצבעותיו באופן ברור ונהיר.

היסודות הפילוסופיים של התפיסה האורטותרפית שאובים מן הפילוסופיה היוונית. סוקרטס כותב כי " כפי שאין ניגשים לריפוי עיניים בנפרד מהראש, ולא לריפוי ראש בנפרד מהגוף, כך אין מרפאים גוף בנפרד מהנשמה"...... את תפיסת הרפואה הקונבנציונלית (ההיפוקראטית) ביקר אפלטון כבר אז. על הרופאים ההיפוקרטיים והרפואה ההיפוקרטית אמר: "...משום שמזניחים הם את הדבר השלם שלו יש לדאוג, ואם איננו כשורה, אי אפשר שהחלק יהיה כשורה...".
מפגש טיפוסי עם רופא "קונוונציונלי" במרפאה, יעשה בדרך כלל כשמכתבה עמוסת מחשב תפריד בין המטופל לרופא. התעניינות הרופא אולי תיגע ללבו של המטופל אך ככל הנראה לא תיגע בגופו. בתום מחקרו המילולי של הרופא בדבר אופיו של הכאב ירשום המלצתו למשכך כאבים זה או אחר, ויציין כבדרך אגב שאם אחרי מנוחה לגוף הכאבים לא יחלפו, או אז יהא צורך לשקול התערבות כירורגית.
כשאדם מגיע אל הרופא או המטפל, הוא מדרך הטבע אינו במיטבו. כואב לו. לעתים הכאב עז עד כדי כך שאינו יכול לנוע. הכאב משבש את אורחות חייו. הוא מבקש מרפא, הקלה, הבנה וגם קצת אמפטיה.
אורטותרפיסט ינהג אחרת. גוף ונפש חד הם אצל האדם החי. כך הוא כשהוא שמח. כך כשהוא כואב. כשהכאב מתמשך, מייגע ונראה כבלתי ניתן לתיקון, משהו בנפשו של הסובל מכאב - חרד, דואג, מאבד תקווה.
במפגש האורטותרפיסט והמטופל, האורטותרפיסט יאבחן את בעייתו של המטופל. הוא ישתמש בכל האמצעים העומדים לרשותו הנחוצים ללמידת מצבו והוא עושה זאת במו ידיו. הוא ייגע בגופו של המטופל ויחוש את מידת רגישותו לכאב, את מידת קשיות שריריו, יקשיב לנשימתו, יבחן את מצב האגן, את הרמוניית החוליות בעמוד השדרה, את זקיפות קומתו, יכיר את כאביו. הוא גם ישאל שאלות.
גל, מייסד שיטת שפייר, הודרך על ידי ערכי סקרנות, חדשנות, מקוריות המהולים בשאיפה למצוינות. הוא הרחיב את ידיעותיו נדבך על נדבך ברבדים מגוונים מתורות ומתודות מכל קצות תבל. כממציא השיטה המטפל בשיטתו הוא מתאים טיפול ייחודי לכל מטופל. ההתאמה מתייחסת למבנה הגוף, לגיל המטופל, לסוג הבעיה ולגילה, לפתיחות המטופל לטיפול, לתגובתו, וגם לויסות נשימתו, מעקב אחרי האנרגיה הפנימית וההשפעה ההדדית בין מרכיבי הגוף. בסיס הידע הרחב מאד של גל, רצינותו דייקנותו וקפדנותו הובילה את גל והפכה אותו לאחד המטפלים המובילים והמעניינים ביותר בתחומו. שיטתו שואבת את מקור עוצמתה מרגישותו הרבה מתבונתו ונכונותו להקדיש את כישוריו ויכולותיו בחיפוש אחר פתרונות יצירתיים ויישומיים ליצירת ערכים מוספים למטופליו.


קודם כל שפייר.
 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#