תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

על לחמניות, תקציב דו שנתי ומדידה ארוכת טווח

הגירעון בתקציב המדינה טומן בחובו לקחים שכל מנהל כספים חייב להפיק הן בשלבי בניית התקציב והן ברמת המדידה: "חברה שמוכרת לחמניות יודעת מיד כמה מכרה. לעומת זאת בתהליכי מכירה ארוכי טווח חייבים למדוד לאורך כל התקופה" אומרת אוסנת רוסקין, משנה למנכ"ל ביקוניקס.

לאחרונה פורסם כי מבקר המדינה יבדוק את נושא התקציב הדו שנתי והחריגה מהגירעון. למי שלא היה בישראל בשלוש שנים האחרונות להלן תקציר האירועים: שר האוצר לפיד הגיש לאישור הממשלה תקציב לשנים 2013-2014 המתמודד עם גרעון עתק צפוי של כ-40 מיליארד שקלים. הגזירות שבתקציב הביאו ללחץ ציבורי אדיר על הממשלה ובמיוחד על שר האוצר, לרבות מצד רבים מבוחריו, שחשים כי רמת חייהם עומדת להיפגע והציתו את גל ההפגנות מחדש.
רק לפני שלוש שנים הכול נראה אחרת: המשק הישראלי היה באופוריה כלכלית, כאשר מנהיגי ישראל, כלכלנים ואנשי עסקים התחרו ביניהם בקשירת כתרים למצבו של המשק, במיוחד על רקע הנעשה במדינות רבות בעולם שסובלות מגירעונות אדירים, אבטלה וקריסה של מגזרים שלמים.


הבעיות התחילו ככל הנראה בסוף 2010 אז פתח המשק הישראלי בניסוי כלכלי חדש שלא נוסה כמעט עד אז בעולם: תקציב דו שנתי. ההנחה הייתה שבצורה זו תושג שליטה טובה יותר בתכנון, ויתפנה זמן רב באגף התקציבים במשרד האוצר, האחראי על ניהול התקציב, ליישום רפורמות מרחיקות לכת. באותה שנה נראה כי מצב המשק נפלא בזכות העודף הגבוה בחשבון השוטף של מאזן התשלומים ושיעור האבטלה שאפיינו את המשק טרום המשבר העולמי של שנת 2008.


המשק אומנם צלח לא רע את המשבר אולם בשנים שלאחר מכן צצו דרישות כספיות אדירות: החל מהסכמי שכר נדיבים, ממשיך במבצע עמוד ענן, ובנוסף שלל הצעות חקיקה פרטית שיצרו עומס על התקציב. בנוסף התקבלה החלטה להגדיל את הוצאות הממשלה ללא גיבוי בצד גביית המסים, כאשר במקביל קצב הצמיחה הואט החל משנת 2011 בלי שהוכן תקציב מתאים להתמודד עם השינויים הללו. התוצאה: שנת 2012 הסתיימה עם גירעון גבוה בהרבה מאשר הייתה אמורה להסתיים, נוצר גירעון ענק שמחייב קיצוצים חדים- והשאר היסטוריה.
עד כאן הצרות של המערכת הפוליטית והציבורית, אולם לא ניתן להתעלם מהשאלה האם היסודות שהביאו ליצירת משבר תקציבי שכזה קיימים גם בחברה עסקית וכיצד נמנעים מ'בור' שכזה. את השאלות בנושא הפנינו לאוסנת קרוסקין, משנה למנכ"ל ביקוניקס , בעלת תואר שני בכלכלה וניסיון של 15 שנה בתכנון תקציב וניתוח דו"חות כספיים.


האם בור תקציבי כה משמעותי יכול להיווצר גם בחברה עסקית?
"זה תלוי בסוג הפעילות של החברה, ובעיקר באופי המכירות ובכלי התכנון שבהם משתמשת החברה. אם זו חברה שתהליכי המכירה בה קצרים יותר, מהר מאוד אפשר להבין שאתה סוטה בתחזית המכירות כלומר כנראה שההכנסות יקטנו ויהיה בור תקציבי. חברה שמוכרת לחמניות יודעת מיד האם מכרה או לא מכרה. לעומת זאת, בתהליכי מכירה ארוכי טווח תחזית המכירות מתממשת בפועל אחרי חודשים ארוכים ואף מספר שנים. זו הסיבה שגם בתהליך מכירה ארוך אתה נדרש להציב אינדיקטורים שיכולים לציין ולמדוד את תחזית הסגירה של אותה עסקה. לא מדובר רק במענה לשאלה האם מכרת או לא מכרת, אלא המדידה נעשית לכל אורך התהליך ובודקת כיצד אתה מתקדם בו. במקרה זה, האינדיקטורים הם של אנשי המכירות, לא של אנשי הפיננסים שתפקידם הוא לעקוב ולשקלל את הנתונים שהם מקבלים מהשטח".


כיצד עושים זאת בפועל?
" בתהליכי מכירה ארוכים יותר אתה שובר את התהליך לסטטוסים, לשלבים של התקדמות וצריך להיות עם יד על הדופק בכל שלב ושלב. מכירה של מוצרים בתהליך קצר אתה מודד כמה מכרת. בתהליך ארוך אתה בודק בכל שלב כמה התקדמת. אם אתה בונה באופן נכון מערכת שמודדת את ההתקדמות, בעצם אתה גם חוזה את ההמשך. אם קרה משהו בשלב הראשון של התהליך אתה יכול לשאול כיצד זה משליך על המכירות בסוף השנה? מערכות כאלו מאוד חשובות דווקא כאשר אתה מדבר על תהליכי מכירות ארוכים".


באי הוודאות שבה פועל מנהל הכספים בפרט והארגון בכלל, האם תקציב דו שנתי, כמו תקציב המדינה, בכלל אפשרי בחברה עסקית?
"בוודאי שכן. לא רק שזה ייתכן אלא זה מחויב המציאות. בכלל, ההמלצה שלי היא לעשות תקציב לשלוש וגם לחמש שנים. אומנם הרזולוציות אחרות, זה לא ברמה של שורה-שורה רווח והפסד ,אלא וודאות ברמה של מסגרת רחבה יותר".


האם בחברה עסקית ניתן לבנות תקציב מאפס, או שיש, בדומה לדרך שנבנה תקציב המדינה, להפעיל 'טייס אוטומטי' שמעדכן בעצם רק את השוליים?
"התשובה היא שבחברה עסקית חובה להתחיל מאפס. תקציב קודם מושך אותה אחורה לשנים קודמות, ולכן הכי נכון בכל שנה לעשות הערכה המחודשת לכל האינדיקטורים של התקציב. אז נכון: יש סעיפים שהם לא מרכזיים וכדי לחסוך באנרגיה אפשר להגיד שמה שהיה הוא שיהיה. אבל בוודאות תקציב זה הזמן לשבת ולחשוב מה אתה רוצה לעשות, מה היעדים שלך".


אילו תהליכי תכנון מתקדמים אנשי הכספים נדרשים ליישם כדי לגבש תמונה מהימנה על מצבה של החברה באופן שוטף?
"כשאנחנו מדברים על תהליכי תכנון מתקדמים יותר אנחנו לא מדברים על תקציב מסורתי שנערך אחת לשנה ולקראת השנה הקרובה. תהליכי תכנון מאוד מתקדמים הם תהליכי תכנון מתגלגל, שבכל נקודת זמן אני מסתכלת קדימה לתקופה של מעבר לשנת הכספים, לתקופות של 24 חודשים קדימה, ובודקת בכל נקודת זמן אם יש לי אירוע כלשהו בחיי החברה ומה השפעתו על חייה העסקיים. יש גם תחזיות אסטרטגיות ברמה גבוהה יותר, שלא אמורות למדוד איפה אתה נמצא אלא מטרתן לכוון את הפעילות שלך לטווח הארוך, מעין מגדלור שתפקידו לזהות למשל האם תהיה בגירעון. התוכניות האסטרטגיות הן בעצם מגדלור, ואילו התכנון מנתב את הארגון ברמה היום יומית. התחזית המתגלגלת היא זו שנותנת את אותה אינדיקציה שאתה בגירעון".


כיצד המערכת של ביקוניקס מסייעת למנהלי הכספים להשיג שליטה בתקציב?
"ברגע שיש לך מערכת מהסוג שלנו אתה שולט בכל האינדקטורים כמו שכר, מכירות, עלות המכר וכו'. אתה למעשה מתחיל את התכנון מרמת האידניקטורים ולכן אתה יכול למדוד באופן שוטף, להבין איפה הפערים אם יש, ובסופו של דבר לחזות טוב יותר האם צפוי גירעון או חריגה מהיעדים ומתחזית. כך במידה שצריך לקצץ בהוצאות או לקבע אותן, מנהל הכספים ומנכ"ל החברה יודעים היכן לעשות זאת תוך כדי ההתנהלות השוטפת".
 

רוצה לשמוע על 3 כלים  לשיפור מידי בביצועים של הארגון ? מלא את הפרטים ומומחה מטעמנו ייצור עמך קשר בהקדם

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#