תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ועוד משהו קטן, לגבי הסאגה היפנית

דרך אגב, אתם בהחלט יכולים לשאול את עצמכם מדוע אני מקדיש כל כך הרבה מילים על מה שקורה שם. מי שהיה בהרצאה האחרונה שלי, יודע את התשובה לכך, אבל לכל האחרים אומר זאת כך: יפן היא מקרה-המבחן.

היא המדינה שהלכה, אחרונה, עד הסוף. והיא עשתה זאת בגדול, כאשר יותר מכולן (יחסית למשאביה הפנימיים) נתוני המקרו שלה הם הפחות מתאימים לכך (יחס-חוב תוצר, דמוגרפיה, מצב קיצוני של האטה במשך 20 שנה, ירידה ביכולת תחרות מול טייגרים אסיאתיים אחרים, ועוד...).

אם היא, עם כל נתוני הפתיחה הקשים האלו, תצליח לצאת בשלום מן הניסוי הכלכלי הנקרא "הרחבה עד להצלחה", נצטרך להסיק שכל האחרות, כולל ארה"ב, יוכלו לעשות זאת גם כן.

ועכשיו לנקודה המעניינת החדשה שהועלתה לאחרונה: בנוסף לסכנה הברורה הנמצאת בעלייה דרמטית של החלק היחסי של החזרי הריבית בתקציב הממשלתי, העלייה בתשואה של האג"ח הממשלתי (או ליתר דיוק, הירידה בערכו של אותו אג"ח) מתחילה לסכן את המערכת הבנקאית עצמה.

הווה ידוע שרוב מימון החוב נעשה שם פנימית, דהיינו על ידי רכישות של אג"ח על ידי המערכת הפיננסית היפנית עצמה. וכך, חושב לאחרונה שהגעה לרמה של 1% בתשואה יגרום לירידה של כ-10% בהלימות ההון של המוסדות המחזיקים את אותו אג"ח לבטוחות, או כהשקעה. במילים פשוטות: להפסד על הקרן בקנה מידה גדול.

כדור שלג של מכירות אג"ח ממשלתי מצד זרים, או מקומיים זוטרים, בהחלט יכול לייצר מפולת שלגים, כאשר הבנקים המקומיים הגדולים יצטרכו לממש חלק מן האחזקות על מנת לחזור לסטנדרטים הנדרשים על ידי הרגולציה. נשאלת השאלה: למה קובעי המדיניות (אבה-קורודה) לא קונים עוד אג"ח, ומורידים "בכוח" את השפעת ההיצעים הטבעיים?

אינני יודע, אבל שתי עובדות ברורות בקשר לכך: הם לא עושים זאת, והם גם לא אומרים לנו למה. הניקיי, ובמיוחד הסקטור הפיננסי בו, שלמו על כך את המחיר בירידה נוספת של כ-5% אתמול.

מהו האחוז המהווה סכנה דומה באירופה, בריטניה או אירופה? באירופה, דראגי התערב סביב ה-7% במדינות הגדולות, ואני יודע בוודאות דבר אחד: 5-6% לאג"ח 10 שנים אמריקאי (הממוצע הרב שנתי במצב "נורמאלי" של דברים), ממש מעבר לאופק הסביר. את הויברציות הראשונות, אנו מרגישים כאשר התשואה נושקת לסביבות ה-2% (!).

ועוד משהו קטן (מברזיל הפעם): התבשרנו היום על עלייה (כן, עלייה, זו לא טעות דפוס) של 0.5% בריבית על הריאל. לחצים אינפלציוניים שימשו להסבר עבור צעד זה. האם זו סנונית ראשונה לשינוי גלובלי כלפי מעלה? סביר להניח שלא, מיידית.

זו בהחלט בשורה, כאשר אנו יודעים שברזיל נמצאת בקבוצת ה-BRIC, המשמשת היום כמנוע היחידי לצמיחה בעולם. עלייה בריבית שם, תשפיע במקצת על עלויות חומרי הגלם שהיא מייצרת, ותוסיף שמן ללחצים האינפלציוניים.

כרגע, העיקר הוא האספקט הפסיכולוגי של הדבר, כאשר אנו יודעים שזה הדבר האחרון שעוזר לנגידים המנסים להילחם בנסיקת התשואות על האג"ח הסולידי שלהם.

 

לחזרה למדור "חדר העסקאות"

רוצים להמשיך ולעקוב אחר מה שקורה בשוק? רוצים לקבל מידע מעודכן בזמן אמת? מלאו את כתובת המייל שלכם ומומחיFXCM ידאגו שתישארו מחוברים לכל מה שחשוב לדעת.

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#