תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פישר רוצה להיות קצת בן ברננקי

נגיד בנק ישראל הפתיע שוב, והוריד את הריבית על השקל. את הסיבה האמיתית חפשו במאזני הבנקים

נגיד בנק ישראל הפתיע שוב, והוריד את הריבית על השקל ב-0.25%. הבה נסקור את הסיבות האפשריות למהלך זה:
1. עידוד הייצוא, על ידי ירידת האטרקטיביות בשקל, ועלייה בערכו של המט"ח המקומי.
2. עידוד הכלכלה המקומית, בכלל, על ידי הורדת עלות מימון העסקים.
3. עידוד הצריכה על ידי הורדת הריבית על האוברדראפט האישי.
4. מלחמה בספקולנטים.
5. תגובה למשהו ש"אנו לא רואים מכאן, אבל הוא רואה משם".

מה מושך את העין במיוחד מכל המטרות הללו? נראה שדווקא האחרונה. הסיבה לכך פשוטה: על ההורדה הנוכחית כבר התבשרנו, לכאורה, כאשר בוצעה ההורדה הקודמת. אז נאמר על ידי "מקורבים" לנגיד, שנשקל כבר אז להוריד את הריבית ב 0.5%, וזאת ביחד עם תוכנית רכישת הדולרים.
אז מה השתנה בגורמים מאז? שום דבר, כמובן. אין ספק שהמהלך המוצלח הקודם אכן נתן את אותותיו בשוק המט"ח המקומי. הדולר-שקל עלה מ-3.54 ועד 3.70 ודי מיוצב כאן. כמו כן, הדולר בעולם מגבה גם הוא את המהלך ואין לכאורה צורך ללחוץ עוד יותר על הדוושה לצרכים האלו. ומה לגבי הספקולנטים? ניתן לומר שאוי לו למי שחי על הטווח הקצר, ועדיין נמצא בשורט על הדולר המקומי שלנו. רצינות הבנק המרכזי נמצאה חזקה דייה כדי לגרום לרוב סוחרי הטווח הקצר לסגור כבר את הפוזיציות. בכל מקרה, אם הכוונה של הבנק המרכזי היה ללכת אחרי פוזיציות ארוכות הטווח, לא רבע אחוז ישנה במיוחד.
אבל מה יכול לעמוד מאחורי ה"נפילת הנעל השנייה" עליה התבשרנו אתמול? אולי דווקא המובן מאליו: נזק גדול נגרם בתחום אחד עקב מעשיו האחרונים של הנגיד, והוא צמיחת בועת הנדל"ן למגורים. הורדת ריבית, וגם החלשת המטבע המקומי, בעזרת ההתערבות בשוק, יוצרים יותר ביקוש לדירות מצד לוקחי המשכנתאות הישראלים, ומצד הזרים המגיעים עם מטבע זר להשקעה.
ומה הבעיה העיקרית המעסיקה את בנק ישראל בקשר לכך? איתנות המערכת הבנקאית הישראלית, עקב החשש לירידת הלימות ההון שלה, כאשר הבועה ממשיכה, וכאשר חלק הולך וגדל של לוקחי ההתחייבויות יכול, פוטנציאלית, לא לעמוד בהן.
הורדת ריבית בנק ישראל מייצר, כמו באמריקה, כרית ביטחון לאותם הבנקים להמשך פעילות נוח יותר. הן לרזרבות, הן לספקולציה הונית, והן להלוואות בכלכלה האמיתית. מי שמודע להפרש בין הריבית שהם משלמים, ולזו שהם גובים, איננו צריך שכנוע רב נוסף בעניין זה.
וכך, ניתן להניח כי ההורדה השנייה בריבית, ואלו שיבואו, מיועדות בעיקר להתמודד עם אותה סכנה שסטנלי פישר ניסה להקטין בכלים אדמיניסטרטיביים אך לא הצליח בכך. עכשיו הגיע הרגע "להיות קצת בן ברננקי", ולתת לבנקים כסף בזול .

 

לחזרה למדור "חדר העסקאות"

רוצים להמשיך ולעקוב אחר מה שקורה בשוק? רוצים לקבל מידע מעודכן בזמן אמת? מלאו את כתובת המייל שלכם ומומחיFXCM ידאגו שתישארו מחוברים לכל מה שחשוב לדעת.

 


 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#