תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ריביות נמוכות בכל העולם? - לא בהכרח

סביבת הריבית במדינות רבות בעולם ובישראל נושקת לאפס ותומכת בשוקי המניות המקומיים, אך האם באמת רק במקומות שבהם הריבית נמוכה יש זרימת כספים למניות ואיגרות חוב? במשקים המתעוררים (בעיקר) ניתן למצוא מדינות עם ריבית חיובית סבירה בהן הזדמנויות מעניינות להשקעה ולתיבול תיק ההשקעות.

מאת גיל שפירא, מנכ"ל פסגות תעודות סל

הירידה החדה בקצב הצמיחה בברזיל מ-7.2% ב-2010 ל-0.9% ב-2012 גררה רצף הפחתות של ריבית על ידי הבנק המרכזי משיעור של 12.5% באוגוסט 2011 ועד ל-7.25% ברבעון הרביעי של 2012. אולם, הרמת הראש המחודשת של האינפלציה לקצב שנתי של 6.5% באפריל (אחרי שכבר שפלה ל-4.9% לפני כשנה) הובילה לפני כחודש לשינוי כיוון ולהעלאת הריבית הראשונה מזה שנתיים ברבע אחוז ל-7.5%. למרות זאת, העובדה כי בשנים הקרובות יתקיימו שני אירועי ספורט ברמה עולמית יכולים לסייע מאוד לכלכלת המדינה.מברזיל, נעבור למדינה היחידה בדרום אמריקה שחברה בארגון ה-OECD  - צ'ילה. מדובר בתלמידה המצטיינת של הארגון ב-2012, כשצמחה בקצב המהיר ביותר מקרב חברותיה בשיעור של 5.6%. עם זאת, ברבעון הראשון השנה התמתן קצב הפעילות ל- 4.1%, בעיקר בשל חולשת נתוני סחר החוץ כשהיצוא כמעט ולא התרחב (1.0%). ריבית הבנק המרכזי עומדת על 5% כבר 16 חודשים רצופים ועל פי הודעתו האחרונה היא אינה צפויה להשתנות בקרוב (למרות שקצב האינפלציה נמוך ועומד על 1%), זאת, בשל ההערכות שבמהלך המחצית השנייה של 2013 קצב הצמיחה צפוי לחזור לשיעור של 5%, בהתבסס על ההתאוששות של הצריכה הפרטית וההשקעות.

מדינה נוספת באמריקה הלטינית שמרכזת עניין רב היא מקסיקו שמיקומה הגיאוגרפי מעניק לה יתרון אסטרטגי ביבשת בשל קרבתה לשווקים מפותחים כמו ארצות הברית וקנדה עמן היא מקיימת קשרי מסחר מקיפים. היצוא לארצות הברית מהווה 70% מסך היצוא של מקסיקו, אך התלות בה ובשוק העבודה שלה (לטוב ולרע) משפיעה גם עליה, מה שהשתקף בנתוני הצמיחה של הרבעון הראשון השנה שהסתכמו בקצב שנתי של 0.8%. התפתחות זו צפויה להוביל להפחתת ריבית בחודשים הקרובים מ-4.0% ל-3.5%. בנוסף, העובדה שלכלכלת מקסיקו מרכיב דומיננטי של ביקושים מקומיים (115 מיליון תושבים) בשילוב תרומה משמעותית של היצוא (מקסיקו שמינית בעולם בהפקת נפט) צפויה להציב אותה בשנים הקרובות במקום די גבוה בכלכלה הגלובלית.

מחקר מעמיק

גם לאינדונזיה מגיע מקום של כבוד בתור המדינה הרביעית בגודלה בעולם (240 מיליון תושבים). קצב האינפלציה שעומד על 5.6% צפוי לטפס בהמשך השנה ל-6% (חריגה של 1% מהגבול העליון של היעד) ובכך להביא להעלאת הריבית הנוכחית (5.75%) לכיוון של 6.5% בסוף 2013. הכלכלה האינדונזית מתבססת על ביקושים פנימיים רחבים יחסית (צריכה פרטית והשקעות) אלמנט שתורם בשנים האחרונות לקצב צמיחה נאה שמעל ל-6%. במבט קדימה, התחזיות לירידה בשיעור האבטלה (5.9%) והעליה בשכר צפויים להמשיך ולתמוך בצריכה הפרטית גם בהמשך השנה.

למרות שאינה משק מתעורר, נציין גם את אוסטרליה בשל מיקומה הפאסיפי וקרבתה לכלכלות הצומחות באסיה ובראשן סין. הורדת הריבית האחרונה של אוסטרליה (7 במאי) קצת הפתיעה את השווקים. מה שעמד במרכז ההחלטה להפחתת הריבית ברבע אחוז ל-2.75% (שפל של 53 שנה) היה עוצמתו המתמשכת של הדולר האוסטרלי והאיום שנוצר על מגזר היצוא דרך צמצום ההשקעות במגזר הכרייה. כתגובה לכך, הוא פוחת מאז בכ-4%. ברקע למהלך הריבית באוסטרליה ובמשקים אחרים באזור, עומדת הדפסת הכסף האגרסיבית ביפן ופגיעתה בשותפות הסחר שלה (בהן אוסטרליה ודרום קוריאה). נתוני הבסיס של הכלכלה ממשיכים להיות חיוביים. קצב האינפלציה שלה (2.3%) ממשיך להתנהל באופן עקבי בתחום היעד הרשמי (2-3%) ושיפור נרשם בצריכה פרטית ובמגזר העסקי. לשוק האוסטרלי יש יתרון יחסי על פני שווקים אחרים משום שמדובר במשק שמשתייך למועדון מצומצם מאוד של כלכלות מפותחות עם דירוג מושלם בין היתר בשל חוב ציבורי נמוך מאוד (27% תוצר).

השאלה המתבקשת היא איך הריבית במדינות שצויינו, מתיישבת עם כלל האצבע שאומר שריבית נמוכה טובה לשוק המניות. מדינות אלו, כפי שניתן לראות, אטרקטיביות להשקעה בשל גורמים אחרים אשר תומכים בשוק ההון המקומי. יחד עם זאת, ההשקעה במניות ואיגרות חוב מחייבת היכרות מעמיקה, ולכן, מומלץ לשקול חשיפה למדינות אלו דרך מוצרים פאסיביים אשר אינם מצריכים מהמשקיע השקעת משאבים רבים למחקר טרם ביצוע ההשקעה.

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק כאמור המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול דעתו של הקורא וכן אינו מהווה הצעה לרכישת ניירות ערך ו/או יחידות השתתפות בקרנות נאמנות.במידע לעיל עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל.

בחזרה לזירת ההשקעות>>

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#