תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תפקידו של מנהל כספי ציבור בתעשייה הפיננסית

לצד התפקיד המסורתי של ניהול ההשקעות, עלינו, כמנהלי כספי ציבור, לקיים מעורבות מוסדית אקטיבית ורציפה מתוך מטרה לשמור על זכויות הלקוחות ולמקסם את הערך בהשקעתם.

מאת חגי בדש, מנכ"ל פסגות בית השקעות

למשקיעים בשוק ההון מטרה אחת ברורה - להשיג את התשואה הגבוהה ביותר בהתאם לרמת הסיכון שהוגדרה. הכלים המסורתיים להשגת מטרה זו הינם השקעת משאבים במחקר, במערכות מידע ומסחר מתקדמות, בהון אנושי מקצועי ובניהול סיכונים.

לצד אותם כלים מסורתיים לניהול השקעות, ישנו כלי נוסף בתהליך ההשקעה שמאפשר לשמור על זכויות הלקוחות ולמקסם את הערך של השקעתם: מעורבות מוסדית אקטיבית ורציפה.

מניסיוננו, ולאור מחקרים שפורסמו בעולם, מעורבות מוסדית הינה כלי הכרחי להשגת תשואות גבוהות לאורך זמן בכלל ובתקופה הנוכחית בפרט. זאת, לאור העובדה כי נכסי הציבור נמצאים כיום בין הפטיש לבין הסדן. הפטיש, המסמל את רמת הריבית ותשואות האג"ח הנמוכות המכות ביכולת לייצר תשואה סבירה ללא נטילת סיכונים, והסדן, שהינו הסיכון כי חברות רבות לא יוכלו למחזר ולפרוע את חובן כלפי ציבור החוסכים.

חלוקה הוגנת יותר של סיכונים וסיכויים

באמצעות המעורבות המוסדית ובתור בעלי האג"ח ובעלי מניות המיעוט, תפקידנו המרכזי הוא להקפיד על כך שבעלי השליטה ומנהלי החברות במשק יפעלו לטובת כלל המשקיעים, ולא יפגעו בזכויותיהם על מנת להגדיל את חלקם בעוגה – זאת על ידי עסקאות בעלי עניין, תגמול מופרז שאינו קשור לביצועים, העדפת נושים, הסדרי חוב לא הוגנים וכל פעילויות פסולות נוספות מהסוג הזה, שצריכות להיעקר מהשורש של שוק ההון המקומי. בטווח הארוך מעורבות מוסדית רציפה וקביעת נורמות וסטנדרטים של כללי ממשל תאגידי תקינים יובילו לעלייה בערך החברות ובתשואות החוסכים. כמו כן, תבוצע חלוקה הוגנת יותר של סיכונים וסיכויים בין הנושים, בעלי מניות המיעוט לבין בעלי השליטה.

תפישה זו קיימת בעולם מזה עשרות שנים, ובשנים האחרונות היא החלה לקבל את המקום הראוי לה בשוק ההון הישראלי, בין היתר על רקע העלייה בסך נכסי ציבור המנוהלים על ידי גופים מוסדיים, מ-400 מיליארד שקל בשנת 2003 לסך של 1.2 טריליון שקלים כיום.

אמנת פסגות - כללי התנהגות שקופים וברורים

המעורבות שתוארה אינה מתאימה לכל המשקיעים. פעילות זו דורשת הקצאת זמן ומשאבים רבים על מנת ליצור תהליך רציף ואפקטיבי. מכאן שהגורמים הרלוונטיים ביותר לביצוע תהליך זה הינם הגופים האמונים על חלק ניכר מנכסי הציבור בישראל: המוסדיים.

אנו בפסגות מאמינים כי כמנהל כספי הציבור הגדול בישראל, לצד תפקידנו המסורתי המתמקד בניהול השקעות, אנו מחויבים לשמור על זכויות לקוחותינו ולהקפיד שהחברותובעלי השליטה יפעלו לטובת כלל המשקיעים תוך הוגנות ושקיפות מלאה. מסיבה זו, פרסמנו בסוף שנת 2012 את אמנת פסגות למעורבות מוסדית, אשר מגדירה כללי התנהגות שקופים, ברורים וידועים מראש ללקוחותינו ולחברות בהן אנו משקיעים את כספיהם. כמו כן, האמנה מציינת את מידת ואופי המעורבות המוסדית הנדרשת במצבים שונים.

לסיכום, להערכתנו, מעורבות מוסדית רציפה תוביל למקסום התשואה לאורך זמן, להפחתת הסיכון בהשקעה בחברות, לחיזוק אמון הציבור במגזר העסקי ובתעשייה הפיננסית ולשיפור הנורמות בניהול כספי ציבור במדינת ישראל.

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק כאמור המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול דעתו של הקורא וכן אינו מהווה הצעה לרכישת ניירות ערך.

בחזרה לזירת ההשקעות>>

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#