תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בניית תיק השקעות עם תוחלת תשואה חיובית

מאת יניב קוניס, מנהל פיתוח מוצרים וחדשנות בפסגות בית השקעות סביבת הריבית הנמוכה, התשואות הנמוכות בשוקי האג"ח וקצב האינפלציה הנוכחי בישראל - כל אלה גורמים בפועל לריבית ריאלית שלילית לחוסכים באפיקים הסולידיים. כיצד מרכיבים כיום תיק השקעות עם תשואה ריאלית חיובית?

בימים שבהם הפיקדונות בבנקים מניבים ריבית אפסית וגם בשוק האג"ח ניתן להשיג תשואה שקלית נומינלית של 1.5%-2% בלבד באגרות חוב ממשלתיות סולידיות (טווח פירעון של עד 3 שנים), המשקיעים בנכסים אלו צפויים לרשום תשואה ריאלית שלילית על כספם. מדוע שלילית? מכיוון שציפיות האינפלציה לשנה הקרובה עומדות על יותר מ-2%.

המשמעות היא שבמידה והן תתממשנה, המשקיעים בישראל יזכו לתשואה ריאלית שלילית על חסכונותיהם, או במלים אחרות, כח הקנייה שלהם ישחק. מכאן, החשיבות של בניית תיק השקעות עם תוחלת תשואה ריאלית חיובית.

יסודות לתיק תוחלת חיובית

בשלב זה, אבהיר כי נכס בעל תוחלת תשואה חיובית הוא נכס שההשקעה בו, לתקופה ארוכה מספיק, תניב בסבירות גבוהה תשואה חיובית. דוגמאות לכך הן פיקדון בנקאי, איגרת חוב במטבע מקומי או מניה. יוצא מכלל זה הוא השקעה במט"ח - יהיו תקופות בהן השקל יפוחת, בתקופות אחרות השקל יתחזק, אבל לאורך זמן אין סיבה להניח מגמה עקבית של פיחות או ייסוף משמעותי של השקל. לפיכך, הצמדה לשער חליפין אינה עונה להגדרת תוחלת תשואה חיובית.

בהתאם לכך, תיק השקעות שיורכב מאיגרות חוב וממניות צפוי להניב למשקיעים לאורך זמן תשואה חיובית. השאלה שדורשת מענה כעת היא מידת החשיפה שיש להקצות לכל אפיק על מנת לעמוד במשימה המרכזית של המשקיעים כיום - השגת תשואה ריאלית חיובית.

אם ניקח לדוגמא תיק השקעות טיפוסי שאינו מכיל מניות, נמצא שרובו מורכב מאג"ח ממשלתיות לתקופות קצרות ובינוניות והיתרה באג"ח קונצרניות מדורגות. לפי נתוני שוק האג"ח כיום, התשואה הצפויה מתיק שכזה בשנים הקרובות תעמוד על 2.5%-3% בלבד, תלוי במידת החשיפה לסיכוני מח"מ ואשראי. אם ננכה מהתשואה עלויות השקעה ומיסוי, נקבל תשואה נטו של אחוז פחות מכך. במונחים ריאליים, מדובר בתשואה אפסית ולעתים אף שלילית.

רכיבים הכרחיים לתשואה ריאלית

לכן, הפתרונות להגדלת פוטנציאל התשואה בתיק לרמה ריאלית חיובית הם הוספת רכיבי סיכון עם תוחלת תשואה ריאלית. ניתן למצוא ארבעה רכיבים שעונים על הגדרה זו: אג"ח ממשלתיות ארוכות, אג"ח קונצרני, מניות ונכסים אלטרנטיביים.

אגרות חוב ממשלתיות ארוכות מגלמות כיום תשואה ריאלית נטו של כאחוז. עם זאת, חשוב לקחת בחשבון כי אג"ח אלו טומנות בחובן סיכון מהותי להפסדי הון, כאשר תהליך עליית הריבית בעולם יצא לדרך. לכן, כדי ליהנות מתוספת של אחוז תשואה ריאלי, לא בטוח שכדאי לחשוף את תיק ההשקעות שלנו להפסדים שעלולים להגיע ליותר מ-10% תוך זמן קצר.

פתרון נוסף הוא אג"ח קונצרניות, אלו נסחרות כיום בתוספת של חצי אחוז ומעלה על אג"ח ממשלתיות. מובן שיש גם אג"ח שנסחרות בתשואות דו ותלת ספרתיות, אולם אלו מגלמות סיכון גבוה לחדלות פירעון. מכאן שאגרות החוב שיש מקום להתמקד בהן הן אלו של חברות יציבות, בעלות תזרים מזומנים שצפוי לשרת את חובן. אין ספק כי מדובר באפשרות שמגדילה את תוחלת התשואה הריאלית בתיק ועם פיזור סיכונים מספק, ניתן ליישמה ללא הגדלה משמעותית של הסיכון בתיק.

עוד פתרון שצפוי להעניק לתיק ההשקעות תשואה ריאלית חיובית הינו הוספת רכיב מנייתי. באופן כללי, מחירי מניות הם בבואה של התפתחות רווחי החברות. לאורך זמן, רווחי החברות עולים בממוצע, וכתוצאה מכך, תוחלת התשואה למתמידים בהשקעה בשוק המניות הינה חיובית. ניסיון העבר מלמד כי הוספת רכיב מניות, אף בשיעור מזערי, צפוי לשפר את תשואת ויעילות התיק ביחס לתיק ההשקעות ללא מניות.

לבסוף, ניתן להשקיע בנכסים אלטרנטיביים כדוגמת נדל"ן, תשתיות ומשאבי טבע על מנת להשיג תוחלת תשואה חיובית. אמנם מדובר בנכסים שזמינים פחות למשקיע הממוצע, אולם אין ספק כי יש חשיבות להיחשף אליהם בתיקי ההשקעות.

הכותב הוא מנהל פיתוח מוצרים וחדשנות בפסגות בית השקעות. האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק כאמור המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול דעתו של הקורא וכן אינו מהווה הצעה לרכישת ניירות ערך ו/או יחידות השתתפות בקרנות נאמנות.

במידע עלולות ליפול טעויות ועשויים לחול בו שינויי שוק ושינויים אחרים. כמו כן עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות המובאות בסקירה זו לתוצאות בפועל.

 

המשקיע הסולידי בישראל מתמודד בשנים האחרונות עם ריבית ריאלית שלילית

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#