תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הריבית נמוכה? כיצד בכל זאת ניתן להשיג תשואה מעניינת בתיקי אג"ח בחו"ל

ניתן לאתר איגרות חוב של חברות גלובליות עם פוטנציאל לעליית ערך גם כשהריבית נמוכה מאוד, אך זה מחייב השקעה רבה במחקר ובניהול השקעות איכותי ואחראי

מאת ברק סורני, מנכ"ל פסגות ניירות ערך

סביבת הריבית הנמוכה הפכה את תפקידנו כמנהלי תיקי אג"ח למאתגר עוד יותר. אנו רוצים להשיא תשואה חיובית ומיטבית ללקוחותינו, אך עלינו לעשות זאת תוך מינימום סיכון ובהתייחס לרמת המקרו והמיקרו הסובבת אותנו. כשהריבית נמוכה מאוד, האתגר בהשגת תשואה חיובית גדול יותר, ולכן יש להשקיע משאבים מוגברים הן במחקר מעמיק ואיכותי והן בניהול ההשקעות השוטף, על מנת לאתר איגרות חוב בעלות פוטנציאל לתשואה טובה, ושאינן מגדילות את רמות הסיכון של הלקוח באופן מהותי.

בהשקעה בחו"ל האתגר הזה קשה כפליים. בעוד בישראל עומדת הריבית על 1.25% (נכון ל-27 במאי 2013), הרי שבשווקי האג"ח המובילים בעולם היא מגרדת את האפס כבר תקופה ארוכה.

חשיבות ההשקעה בשווקים רבים ומגוונים

המצב הכלכלי הלא יציב והריבית הנמוכה במדינות רבות בעולם, מחייבים אותנו לפעול לפיזור תיק ההשקעות באופן מוגבר – הן גיאוגרפית, הן סקטוריאלית  והן מטבעית. השנים האחרונות לימדו אותנו שגם מוסדות פיננסיים גדולים אינם חסינים מפשיטות רגל, ואפילו מדינות מבוססות יחסית עלולות להתקרב מאוד לסיטואציות קשות ולהזדקק לסיוע כלכלי. במצב שכזה, אף אחד לא שש לשים את כל הביצים בסל אחד, ולכן אנו עדים בשנים האחרונות להקטנת ה-HOME BIAS  (ההטיה להשקעת יתר בשוק המקומי בו מנוהל תיק ההשקעות) כמעט בכל תיקי ההשקעות הגדולים בישראל וברחבי העולם.

היתרונות בפיזור השקעות במספר גדול של שווקים הם רבים. כך למשל, בישראל, פעילותן העסקית של חלק לא קטן מהחברות הרשומות בבורסה, הינה בשוק המקומי בלבד. כחלק מפיזור הסיכון ניתן להיחשף לחברות רבות עם פעילות גלובלית שאינה קשורה במוצר אחד, אזור אחד, או סקטור אחד.

בנוסף, היקפו המוגבל של שוק ההון הישראלי גורם לכך שמחזורי המסחר נמוכים יחסית בחלק לא קטן של איגרות החוב של החברות הנסחרות בבורסת ת"א, בעוד שבשווקים רבים בעולם ניתן למצוא איגרות חוב עם מחזורי מסחר גבוהים אשר הופכים את המסחר ליעיל יותר ודינמי יותר לעומת השוק המקומי.

אג"ח קונצרניות בחו"ל: מעדיפים את השוק האמריקאי

כאמור, תקופה תנודתית זו מדגישה עוד יותר את חשיבות פיזור ההשקעות גם באפיק האג"ח הקונצרני. להערכתנו, כיום ישנה עדיפות לשוק האמריקאי על פני שווקים גלובליים אחרים, והשקעה בחברות המדורגות בארצות הברית בקבוצת הדירוג BBB, אשר מקבילה לקבוצת הדירוג בישראל, הנה בעלת פוטנציאל להשגת תשואה טובה לאורך זמן, וברמת סיכון לא גבוהה באופן יחסי.

כך למשל, בין החברות האמריקאיות המדורגותBBB  ניתן לציין את חברת קרוגר, המנהלת רשת חנויות למוצרי קמעונאות וחנויות נוחות למכירת מוצרי דרך ודלק, אשר נסחרת בשווי שוק של 18 מיליארד דולרים. החברה משלמת מרווח של 135-140 נקודות ביחס לאיגרות חוב של ממשלת ארה"ב לטווחים בינוניים, ואף למעלה מכך לטווחים הארוכים.

חברה אחרת היאWestern Union   העוסקת בהעברת כספים בין לקוחות פרטיים ובין תאגידים עסקיים, ונסחרת בשווי שוק של שמונה מיליארד דולרים. החברה מפעילה כ- 500 אלף מסופים וערוצי העברה אלקטרונים להעברת כספים בכל העולם. החברה מדורגת +BBB ומשלמת מרווח של 200 נקודות ביחס לאיגרות חוב של ממשלת ארה"ב לטווחים בינוניים.

אלו כאמור רק דוגמאות, וכפי שציינתי, להשקעה בחו"ל יתרונות רבים, בהם נזילות, סחירות ופיזור אשר הכרחיים בניהול השקעות. יחד עם זאת, כאמור, השונות הגדולה בהשקעה בנכסים מעבר לים מחייבת השקעה רבה במחקר ובניהול השקעות איכותי ואחראי, ואין ספק שהיא מהווה אתגר לכל משקיע מקומי הפועל בשווקים גלובליים אלה.

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק כאמור המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול דעתו של הקורא וכן אינו מהווה הצעה לרכישת ניירות ערך.

פסגות  ו/או חברות בנות שלה ו/או חברות הקשורות אליה (להלן - "התאגידים") ו/או בעלי שליטה ו/או בעלי עניין במי מהם עשויים להחזיק עבור עצמם ו/או עבור מי מלקוחות התאגידים הנ"ל ניירות הערך של מי מהחברות המוזכרות לעיל, ו/או עשויים להיות  בעלי שליטה ו/או בעלי עניין במי מהחברות. כמו כן, עשויים מי מהנ"ל לפעול בניירות הערך של מי מהחברות המוזכרות לעיל.

בחזרה לזירת ההשקעות>>

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#