תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ריביות נמוכות לנצח ?

ב- 2008 חווה המשק העולמי את אחד המשברים הכלכליים הגדולים בהיסטוריה הכלכלית, בהיבט של עצמת הפגיעה במשקים, ושל משך המשבר.

מאת איילת ניר, כלכלנית ואסטרטגית ראשית בפסגות בית השקעות

על מנת להתמודד עם השלכות המשבר, הגדילו הממשלות את היקף ההוצאות באופן ניכר, ומימנו זאת באמצעות גיוס חוב מהציבור. כתוצאה מכך, חלה עליה ניכרת בהיקף החובות של המדינות המפותחות לרמה שיצרה משבר נוסף המכונה: משבר החוב.

במקביל, בנקים מרכזיים הפחיתו את הריביות הבסיסיות במשקים לרמות נמוכות היסטוריות, והוסיפו על כך תכניות מוניטריות נוספות, במטרה להגדיל את כמות הכסף ולייצר צמיחה.

כשבוחנים את המדיניות המוניטרית של הבנקים המרכזיים, קשה לצפות את המועד המדויק בו יתחילו הריביות לעלות, אך אין לצפות כי הדבר יקרה בקרוב, ונפרט לגבי שניים מהם:

בארה"ב קבע הפד, כי הריבית תישאר נמוכה כל עוד האינפלציה הצפויה בשנתיים הקרובות תישאר נמוכה מ- 2.5%, וכל עוד שיעור האבטלה במשק יהיה גבוה מ- 6.5%. שיעור האינפלציה במשק העולמי ובארה"ב מצוי במגמת ירידה לאור הצמיחה המתונה, ושיעור האבטלה במשק יורד אף הוא. אלא ששוק העבודה רחוק מלהצביע על כי קרוב היום בו תועלה הריבית, שכן היקף המשרות החלקיות עודנו גבוה, והירידה בשיעור האבטלה נובעת בחלקה מיציאה של אנשים מכוח העבודה (תופעת המתייאשים), ולא משיפור בתעסוקה.

בנוסף, על פי הצהרתו, הפד צפוי להפסיק את תכנית ההרחבה הכמותית, הכוללת רכישה של 85 מיליארד ש"ח נכסים בחודש (אג"ח ממשלתי ואג"ח מגובות משכנתאות), לפני שיתחיל להעלות את הריבית במשק.

לכן, אין לצפות לעליה בריבית המוניטרית בארה"ב לפני המחצית השנייה של שנת 2015.

בישראל בחר הבנק המרכזי להפחית את הריבית במטרה לצמצם את פערי הריביות, בין הריבית השקלית לריביות בעולם, כדי להפחית את זרימת המט"ח אל המשק.

סביבת אינפלציה נמוכה ב- 12 החודשים האחרונים, ורמה נמוכה של ציפיות אינפלציוניות לשנה-שנתיים הקרובות, מאפשרות לבנק ישראל להתמקד ביעדי המשנה של המדיניות המוניטרית - צמיחה ותעסוקה.

לאור הסביבה המקרו כלכלית, זו הנוכחית וזו הצפויה, אין לצפות כי הריבית הבסיסית תעלה בשנה הקרובה, יותר מכך, אם ימשך הלחץ לייסוף השקל, בנק ישראל עשוי לשוב ולהפחית את הריבית.

בחינת המצב במשקים אחרים מעלה תמונה דומה, לפיה אין לצפות כי הבנקים המרכזיים בעולם יבחרו להעלות ריבית, כל עוד רמת הפעילות הכלכלית אינה מתאוששת בקצב מהיר, ורמת האינפלציה מצויה תחת שליטה.

אלא שלריביות נמוכות לאורך זמן, יש השלכות נוספות, ונציין שתיים מהן:

ליחס החוב תוצר נהוג להתייחס כחלק מהמדיניות התקציבית. אלא שאחת הסיבות התומכות בהותרת הריבית הנמוכה בעולם, קשורה לרמת החובות הגבוהה של המדינות. הריבית הנמוכה מאפשרת לממשלות לגלגל חוב ישן כמו גם לגייס חוב חדש, בעלות נמוכה יחסית. אם יעלו הריביות, תעלה גם רמת התשואות שידרשו הממשלות לשלם על החוב שלהן, דבר שיגרום לעלייה בהיקף החוב הממשלתי ולירידה ברמת השירות שתספק כל מדינה לתושביה, שכן העלייה בתשלומי הריבית תותיר בידי הממשלות פחות כסף לסעיפי תקציב אחרים. חשוב לציין, כי אם יועלו הריביות במקביל לשיפור בקצבי הצמיחה, אזי הירידה בגירעון תקזז השפעה זו, באופן חלקי או מלא.

לכן, רמת החוב הגבוהה של המדינות תומכת, כל עוד שיעור האינפלציה מצוי תחת שליטה, וקצב הצמיחה מתון, בשמירה על רמות ריבית נמוכות.

כמו כן, בשנים האחרונות נהנו המשקיעים מרווחי הון נאים בשוקי האג"ח הממשלתי והקונצרני. אלא שאין חולק על כי אחד הסיכונים הגדולים עמו יצטרכו להתמודד המשקיעים בשנים הקרובות, יגיע משוקי האג"ח, בשל רמת התשואות הנמוכה השוררת בשווקים אלו. רמת תשואות זו צפויה להישחק על ידי האינפלציה, כך שהתשואה נטו, בניכוי האינפלציה, תהיה נמוכה מאד, או שלילית.

בנוסף, כשתשואות האג"ח ישובו לעלות, אם בשל עליית הריבית, או בשל גורם אחר (למשל, הפסקת ההרחבה הכמותית בארה"ב), או אז ייווצרו הפסדי הון למי שבחר להשקיע את כספו באותם נכסים שאנו נוטים להתייחס אליהם כאל "נכסים חסרי סיכון".

סביבת הריביות הנמוכה הנוכחית, אשר צפויה להישאר נמוכה עוד תקופה ארוכה, מאלצת את המשקיעים להשלים עם תשואה נמוכה או אפסית, או להגדיל סיכון בתיק ההשקעות. שילוב של תשואה כוללת גבוהה בתיק ההשקעות עם סיכון נמוך – לא ניתן להשגה כיום.

 

האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק כאמור המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול דעתו של הקורא וכן אינו מהווה הצעה לרכישת ניירות ערך ו/או יחידות השתתפות בקרנות נאמנות.

בחזרה לזירת ההשקעות>>

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#