תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מה הפיל את מדד הניקיי

איבוד כוח הקניה של המטבע עבור היפני הממוצע גרם לו לנטוש מהר מאוד את הנכס הסולידי שבה הם שמרו עד כה את חסכונותיו.

לא פחות משבעה אחוז הוא ההיקף של התספורת אותה היו צריכים לעבור היום מחזיקי מדד ה-ניקיי (מדד המניות העיקרי ביפן) ביום אחד. אמנם ראינו לאחרונה הרבה סטיות שליליות מדרגה שנייה, כמו אי עמידה בצפי של הקטנת הגרעון המסחרי, ועוד כהנה היבטים של הכלכלה אמיתית מול סטיות מדרגה ראשונה במומנטום או ברוחב השוק, אבל התגובה המיידית של המשקיעים לא התייחסה אליהן אלא למה שקרה כאן ועכשיו. השאלה היא למה עכשיו? מה בעצם מה יצר עכשיו לחץ לירידת המדד כאשר ממש ימים קודם לכן ראינו עדיין מסכים ירוקים מלאי אופוריה?

האחריות נופלת בחלקה על בן ברננקי שניסה בשבוע שעבר להיות "קוסם על" בציינו לפני הקונגרס ש"ייתכן שנמתן את רכישות האג"ח, אבל בהחלט ייתכן שדווקא נאיץ אותן". את אומנות ה"ערפל", שבה שלט קודמו גרינספאן, עליו ללמוד קצת יותר טוב. בסופו של דבר פרוטוקול הישיבה האחרונה של 'הפד' לצד מצעד לא קטן של התבטאויות נגידים אזוריים בכלי התקשורת הבהירו שאכן הגענו לנקודה שבה הפד חייב לעשות משהו. ו 'המשהו' הזה הוא באמת לא חיובי לשווקים ולא משנה כיצד הנגידים ינסו להסוות זאת. כך או כך תרגיל ההתחמקות לא עבד, ומדד הדאו-ג'ונס שינה כיוון מעלייה של 150 נקודות, לירידה של כ-100.

אבל, כאמור נראה כי הניקיי לא ירד כל כך הרבה רק בשל התרגילים המילוליים של בן שלום ברננקי.
מאחורי הירידה הענקית הזו עומד דוב מלא שיניים מאיים ואגרסיבי הרבה יותר ששמו שוק האג"ח הממשלתי. כפי שניתן לראות הירידה המכוונת והדרמטית ביין לוותה בעלייה מטאורית בניקיי אבל גם בעלייה לא פחות כואבת (למחזיקי האג"ח) של התשואות על האג"ח הממשלתי. למרות שה-QE היפני (ההרחבה הכמותית) נראית דומה לאחיה האמריקאי, במדינת השמש העולה לא קרה מה שקרה בוול-סטריט: ירידה לצד שמירה על ערך רצפה של תשואות לאג"ח הממשלתי.

איבוד כוח הקניה של המטבע עבור היפני הממוצע שמשמעותו שחיקת רמת החיים, גרם לו להעביר את כספו להשקעה בנכסים מניבים אחרים ביפן ובחו"ל וגרם להם לנטוש מהר מאוד את הנכס הסולידי שבה הם שמרו עד כה את חסכונותיו. אחרי הכול מדובר באוכלוסיה מזדקנת החוששת לעתידה הפנסיוני, בדומה לגרמניה באירופה. והנה, כוח הקניה של הבנק המרכזי לא עמד כנגד היציאה ההמונית הזו, והאג"ח צנח.

זו הסכנה שדובר עליה כה רבות שלא נענתה על ידי ראש הבנק המרכזי, קורודה, במסיבת העיתונאים האחרונה. עכשיו, כאשר הפד מראה סימני חולשה, כל התוכנית היפנית נראית הרבה פחות קשיחה, וספקות גדולים אוחזים את המשקיעים לגבי יישומה. לכן, התגובה חריפה המתבטאת גם במניות, גם במטבע, וכולם מסתכלים על תשואת האג"ח על מנת לנחש אם שם נראה התערבות מרגיעה. בינתיים, הייתה קפיצה מ-140 ל-142, אבל כאשר לוקחים בחשבון שאג"ח ל- 10 שנים ירד מ-146 רק בתחילת אפריל עולות עדיין הרבה שאלות לגבי יציבות המפלט היפני . האקסיומה שהייתה עד כה לגבי יציבותו התחלפה בחששות כבדים.

לחזרה למדור "חדר העסקאות"

רוצים להמשיך ולעקוב אחר מה שקורה בשוק? רוצים לקבל מידע מעודכן בזמן אמת? מלאו את כתובת המייל שלכם ומומחיFXCM ידאגו שתישארו מחוברים לכל מה שחשוב לדעת.

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#