תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ההרחבה הכמותית חוצה גבול מסוכן

כמות ה-CO2 באטמוספרה של כדור הארץ הרותח הגיעה למימדים מבהילים. האם גם ההרחבה הכמותית מסכנת את שלום כלכלת העולם?

התבשרנו, לאחרונה, שכמות ה-CO2 באטמוספרה של כדור הארץ הגיעה למספר העגול של 400 PPM, או 400 חלקיקי גז לכל מיליון חלקיקים. זו עלייה של 30% מן הכמות שהייתה בשנות החמישים, אבל מה שמעורר בהלה אמיתית בחוגי המתעניינים היא הצורה הליניארית שבה הגרף הזה עולה. כידוע, לוקח כמאה שנה לחלקיק של גז החממה הזה להעלם באופן טבעי, ולכן יש להניח שדורנו, וכמה דורות אחרינו, עוד ירגישו את ההשפעה של העלייה לפני שמעשים שאמורים להינקט היום ישפיעו כלל. עבור כל חסידי ההתחממות הגלובלית, זו עוד הוכחה למעשים הבלתי אחראים של האנושות בכלל, וזו של דורנו בפרט.אפשר לראות את ההתחממות הזו כאנלוגיה למה שקורה היום בשוקי ההון בעולם, ובמיוחד בשוק האמריקאי. בהצצה בגרף היומי של מדד המניות האמריקאי העיקרי מדד S&P500 ניתן לראות שגם כאן העקומה מצביעה על המהות: רדיפה אחרי התשואה בכול תחום של שוקי ההון:
 

 

המדיה הכלכלית העולמית המוטה לכיוון סיקור שוק המניות - עליהן אפשר להרחיב, להתמקד, להתדיין על תוצאות החברות, ולהביא אינסוף אנליזות עליהן, ועל המדדים העוטפים אותן - לא מפסיקה להלל את מעשי קובעי המדיניות וההשפעה החיובית שלהם על המדדים.
כך מוסתרת ההיסטריה המתנהלת בכל אפיקי ההשקעה האחרים, הנותנים תשואה מעל ה-0. לדוגמא שוק אג"ח הזבל, שבו חברה המדורגת CCC יכולה היום להנפיק אג"ח מתחת ל-5%! והרי מדובר על סיכוי של יותר מחצי לפשיטת רגל של אותה חברה.
כמו כן, מתחילים היום לייצר בוול-סטריט כלים פיננסיים חדשים, המזכירים את ה-Good old Days שלפני 2007. אז ניתן היה למצוא CDO , חבילות של אג"ח מגובי משכנתאות עבור נכסים שהתבררו כנכסים לא מניבים , והיום ניתן לקנות מראש לפני הגדרתם הסופית מוצרים בשם CLO שהם חבילות אג"ח המייצגות התחייבויות כלליות (Collateralized loan obligation). לא להאמין.
ומה כל זה קשור לאטמוספרה? ייתכן מאוד שאנחנו מתקרבים ל-400 (או יותר) PPM של הרחבה כמותית גלובלית, אבל את זה קצת קשה יותר למדוד בכלים מדעיים. יפן, וארה"ב, לבדן, מזרימות היום כ-150 מיליארד דולר לחודש לתוך המערכת, וגורמות להשטחה הכללית של התשואות בכל מקום. השטחה זו מייצרת חובה על כל מנהלי הכספים לקחת סיכונים גדלים והולכים, בכל האפיקים האפשריים, ובכל המוצרים שניתן להשיג על מנת לראות תוצאות. זיכרונות הכאב שנבעו מן הירידות של 2001, ושל 2008, מתחילים להימוג גם אצל הפנסיונר הבודד, והמשקיע הפרטי גם כן.
יש האומדים כ-10 טריליון דולר את כמות הכסף שיושב עדיין במזומן, או דמוי מזומנים, בארה"ב. אם נוסיף לכך את כל אלו שיתחילו להרגיש כאב בהחזקה של אג"ח מדינה במגמת ירידה לפנינו פוטנציאל לצונאמי אדיר מימדים של כסף חדש שמחפש תשואה. מה הפתרון? איך יהיה ניתן למנוע את הצד הרע של הניסוי הפיננסי הגרנדיוזי? קשה לומר.


בימים אלו כדאי לחזור על המנטרה המוכרת: פתחו לעצמכם שיטה עבודה הלוקחת בחשבון את מה שבפועל קורה, דהיינו את המגמה הנוכחית. זו, אין ספק, עדיין חיובית מאוד. לכן כסוחרים-משקיעים, עלינו לקנות כרטיס אצל בן ברננקי-קורודה-מרוין קינג-ומריו דראגי, ולנסוע בינתיים ברכבת ההרים הזו. ולמרות זאת, ולדעתי הצנועה, עדיין חובה עלינו לחשוב על הרקע הסוריאליסטי שבו מנוהלות החלטות ההשקעה.

לחזרה למדור "חדר העסקאות"

רוצים להמשיך ולעקוב אחר מה שקורה בשוק? רוצים לקבל מידע מעודכן בזמן אמת? מלאו את כתובת המייל שלכם ומומחיFXCM ידאגו שתישארו מחוברים לכל מה שחשוב לדעת.

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#