תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

סימנים להיפוך מגמה בוולסטריט

האם נחזה בהיפוך מגמה בתקופה הקרובה? מבט על הסימנים בשטח

מי שסוחר ומשקיע באופן פעיל בשוק המניות האמריקאי מתעניין בימים אלו בשאלה האם נראה היפוך מגמה מטה בקרוב, האם הצורה שבה המדדים עולים, הדומה במקצת למסלול שליחת טיל לחלל החיצון, מהווה הקדמה לסיום של משהו, לטווח הארוך, או לטווח הקצר בלבד?

מצד אחד, זה נכון שעומדת מאחורי המשקיע מכונת הדפסה של 85 מיליארד דולר לחודש. נכון גם שהתשואות הסולידיות ברצפה, ודוחפות את המשקיעים לכיוון השוק ה"מסוכן" יותר, ונכון שהציבור הרחב בארה”ב נמנע עד כה מלהשתתף בחגיגה הגדולה הזו באותה רצינות שראינו בחלק השני של שנות ה-90 ובין 2004-2007.

לכן כדי לקבל תשובה ברורה יותר יש להסתכל על מספר גורמים:

האם 'הפד' נותן סימנים של האטה במאמצי ההרחבה שלו? ממש לא. בפרוטוקול 'הפד' האחרון נרשם כי התקיים דיון בנושא אבל בסופו של דבר הובעה החלטיות לפעול על פי נתוני הכלכלה האמיתית שעדיין רחוקים מלהיות מרשימים.
האם מחירי המניות בשמיים? מול התמ"ג הלאומי אולי, אבל בהשוואה היסטורית של גורמי הרווחיות, ועל פי אחוזי הדיבידנד הנוכחיים, עדיין לא. במיוחד כאשר לוקחים בחשבון שדי הרבה חברות, הנמצאות במדדים הקובעים, ייחשבו לחברות גלובליות ולא מקומיות.

האם יש אופוריה בציבור? כאמור, יש סימנים של העברת כספים למניות, מן הצד הסולידי, יותר ויותר, אבל האופוריה נמצאת, אולי, רק אצל ה"בראנז'ה", ולא בציבור הרחב.
האם המניות הקטנות, וסקטורים מסוכנים במיוחד, מתחילים להראות סטיות שליליות? לא. למעשה, ה-Rotation האחרון מבוצע מן המניות השייכות לסקטורים הנחשבים כ"הגנתיים" (תשתיות, רפואה, מוצרי יסוד) לסקטורים היותר מסוכנים כמו טכנולוגיה, ואנרגיה.
האם נתוני רוחב השוק כמו ה-Advance-Decline-Line (המודד את ההצטברות של ההבדל הקיים בין כמות המניות העולות, מול אלו היורדות) מראה סטייה מול השוק? לא.

לעומת זאת יש מספר סימנים הפוכים, המעידים על אפשרות של תחילת היפוך מגמה:

התפוצצות של ה-Margin (האשראי הנלקח על ידי המשקיעים המקצועיים לצורך המשחק הספקולטיבי). יש קניות יתר, אדירי מימדים, באינדיקאטורים הטכניים השונים, ובמיוחד במומנטום.

שני מקרים אלו לא מהווים גורמי החלטה, אלא רק אזהרה. וכך, ניתן להגיע למסקנה שבינתיים שוק המניות האמריקאי יכול לחוות תיקונים טכניים, אפילו עמוקים (5-10%), אבל התשתית הנדרשת להיפוך מגמה עוד לא נבנתה. האם היפוך המגמה יגיע? ככל הנראה התשובה לכך חיובית: היסודות שמאפשרים לשוק לעלות אינם מעוגנים במציאות של כלכלה בריאה, ובעיית החוב רק מחמירה.
 

לחזרה למדור "חדר העסקאות"

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#