תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

KLA-Tencor: סיפוקים מיידים בעולם ההיי-טק

מהנדסי חברת KLA-Tencor ממגדל העמק מציגים מידי שנתיים מכונות חדשניות המאפשרות לתעשיית השבבים העולמית לנוע לעבר שיאים חדשים של מזעור וביצועים

עוזי מירון
מהנדסים השותפים לתהליכי פיתוח בתעשייה, נאלצים לא פעם להמתין חמש ואף עשר שנים עד להגעה לייצור סדרתי. לעומת זאת, ב- KLA-Tencor, חברה לפיתוח וייצור מכונות לתעשיית המוליכים למחצה, המצב שונה לחלוטין. קצב החדשנות שמציגה החברה, הנחשבת למובילה עולמית בפיתוח וייצור מכונות לבדיקת תקינות תהליכי הייצור בתעשית מוליכים למחצה, מהיר במיוחד ומאפשר למהנדסי הפיתוח לראות, במהירות רבה יחסית, תוצאה מוגמרת.

בראיון עם יעקב זליקוביץ, סגן נשיא לתפעול בחברת KLA-Tencor ומי שהיה שותף לחזון הקמתה של תעשיית ההיי-טק בגליל, הוא מספר על הסיבות שבגללן גם היום, נחשבת ישראל לאתר ייצור מועדף וכלכלי יותר מכל אתר ייצור אחר בעולם.

יעקב, בעידן שבו מפעלי ייצור מקומיים נודדים לארצות רחוקות כמו סין, הודו או וייטנאם, כיצד מצליחה חברה כמו KLA-Tencor לשרוד ולהוות תחרות לאלטרנטיבות הללו?

באופן מפתיע למדי החזון שהונח כאן לפני 26 שנים הצליח לקרום עור וגידים. מיסדיי המפעל, ובראשם דן ווילנסקי ולאחריו אבי כהן, עופר גרינברגר, נועם קנול וד"ר עמי אפלבום, חשבו מלכתחילה על הרעיון של הקמת מפעל בגליל, שיצטיין בייחוד טכנולוגי ובמקביל יאפשר פיתוח תעשייה שתעסיק מאות אנשים בצורה ישירה ועוד אלפי אנשים בצורה עקיפה. בדיעבד, הוכחנו, לא רק שהדבר אפשרי, אלא שניתן להגיע למובילות טכנולוגית בייצור, שתאפיל על כל יתרון כלכלי מכיוון אתרי ייצור חלופיים ברחבי העולם.
שלשה גורמים מובילים את הצלחת KT ישראל: 1. כח האדם האקדמי והמקצועי בישראל. 2. נגישות לרשת ספקים תחרותית מבחינת איכות ועלויות. מה שנקרא בעגה המקצועית שרשרת ספקים (Supply Chain). 3. מדיניות הממשלה לעידוד השקעות באזורי פיתוח בנגב ובגליל.
הפעילות של KLA-Tencor מאופיינת במיקור-חוץ נרחב, המתבצע אף הוא על ידי חברות מקומיות הפזורות ברובן בגליל. זו הסיבה לכך שעל כל אדם, מתוך 500 העובדים של KT ישראל, ישנם לפחות עוד 5-6 עובדים נוספים המועסקים אצל קבלני המשנה שלנו. ובאמת, במבט לאחור, יש סיפוק בלתי רגיל לראות כיצד מפעל הממוקם במגדל העמק שבגליל, מצליח לייצר הצלחה מקומית ובינלאומית מרשימה כל כך, לפי כל קנה מידה. כהוכחה לכך ניתן לראות את החלטת הנהלת החברה, שמרכזה בעמק הסיליקון בקליפורניה, להעביר לייצור בישראל חלק משמעותי מהמכונות המפותחות בארה"ב.

מהם המאפיינים של האנשים שמועסקים אצלכם כיום ומאפשרים את ההצלחה הזו?

אחוז גדול מהמועסקים בחברת KLA-Tencor הנם אקדמאים בעלי תואר ראשון, אחוז קטן יותר בעלי תואר שני ומעל 25 בעלי תואר דוקטור. מרביתם מגויסים מאזור הצפון ומקבלים הזדמנות בלתי רגילה להיות שותפים לתהליכי פיתוח רב תחומיים וליצירת מכונות ופתרונות המוצבים בחזית תעשיית ההיי-טק העולמית. רמת ההשכלה של האנשים אצלנו, בשילוב עם המומחיות הרב תחומית שהם צוברים תוך כדי העבודה, מספקת להם יתרון תחרותי עצום על פני כל עובד מארץ אחרת. זו עובדה הנתמכת גם במספרים – החלק של ישראל במפת ההכנסות העולמית של KT ישראל הנו ללא פרופורציה למספר האנשים המועסקים בה. זאת, ביחס לכל אתר ייצור אחר בעולם. ניתן לזקוף זאת בהחלט לאיכות האנשים המועסקים כאן – לרמה הטכנולוגית הגבוהה שלהם, המשולבת ביצירתיות, יוזמה ואמביציה ישראלית.

מה מאפשר לכם לשמר את כח האדם הטכנולוגי הזה אצלכם?

הצלחנו ליצור כאן סביבה מאתגרת מאוד מבחינה מקצועית, המשולבת בסביבת עבודה עם אווירה משפחתית וקהילתית. רמת הנאמנות של העובדים לחברה הנה יוצאת דופן והיא בהחלט נובעת מהשילוב בין לכידות צוותית והתפתחות מקצועית בלתי פוסקת.
מעבר לכך, KT ישראל הוכיחה לאורך השנים יציבות ועוצמה בלתי רגילה, גם בשנות המשבר הגדולות שעברה הכלכלה העולמית בשנים 2008 ו 2009. יציבות זו גרמה למהנדסים רבים להבין, ללא צל של ספק, שאנו כאן בכדי להישאר ושיש ביכולתנו להתגבר על כל משבר בהצלחה ואף לצאת ממנו מחוזקים.

נתון מהותי נוסף הנו הסיפוק הרב ששואבים מהנדסי הפיתוח מהמהירות שבה מכונות חדשות שפיתחו עוברות לייצור. למעשה, מידי כשנתיים אנו מוציאים לשוק מכונות חדשות, כך שכל מהנדס יכול לראות במהירות את תוצאות הפיתוח שלו עובדות במפעלים המובילים בעולם. ההקשר בין העשייה השוטפת לתוצאה הסופית מאוד גבוהה ומהירה אצלנו.

מעבר לכל אלה יש את הנושא של חיבור להצלחה. אין ספק שעבודה בחברה מצליחה ובעלת עוצמה פיננסית כ- KLA-Tencor משרה אווירה של גאוות יחידה ותחושת שייכות. זה תמיד כיף להיות חלק מגוף הנחשב כמוביל טכנולוגי שמספק יציבות וביטחון בעתיד. בהקשר זה ראוי לציין שהחברה השקיעה במהלך חצי השנה האחרונה למעלה מ-100 מיליון בפיתוח אתר הייצור, הרחבת החדרים הנקיים, שדרוג המשרדים והקמתו של חדר אוכל גדול וחדש, המותאם לגידול המתמשך במספר העובדים אצלנו. השקעה נרחבת זו הנה חיזוק נוסף לכך שאנו נמשיך להיות כאן במגדל העמק, בגליל, בישראל – לתמיד.

 

עוד על חברת KLA בישראל>>

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#