תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מתכננים משכנתא

מתי למכור דירה בעת רכישת דירה? האם לקחת משכנתא על הדירה החדשה עוד לפני שמכרנו את הישנה? אתם שואלים על המשכנתא שלכם, יועץ המשכנתאות של אזורים עונה.

השאלה: איך לקנות דירה חדשה, גם אם לא הצלחתם למכור את הנכס שבבעלותכם?

יהושוע ותמר (שמות בדויים), רוכשי דירה באזורי הפארק בפתח תקוה. בני הזוג שעיסוקם בתחום הרפואה הם בעלי הכנסות מעל הממוצע והורים לילדים מעל גיל 18. המשפחה רוצה לקנות דירה בשווי 1.75 מיליון וברשותה הון עצמי בסך 400,000 המהווים 23% משווי הנכס ונכס באחת מערי המרכז בשווי 1.6 מיליון . השיקול היה לאחד את שווי הנכס שבבעלותם עם הכסף הנזיל ולהגדיל את ההון העצמי ל-2 מיליון על מנת לקנות את דירת החלומות, לשלם את שכר טרחת עורך הדין ולהשקיע בשיפוץ הנכס.

יהושוע ותמר טרם הצליחו למכור את הנכס שבבעלותם בעוד מועד האכלוס באזורי הפארק שתוזמן לעוד 10 חודשים, הולך ומתקרב במהירות. הזוג חשש שאם תתעכב מכירת הנכס, לא יצליח לממן את הרכישה ויתקשה להשלים את העסקה ולקנות את הדירה.

הפתרון: כמו בחיים, גם במשכנתא, לפעמים צריך לבחור בגישור.

הצענו ליהושוע ותמר לשעבד את הנכס שבבעלותם, ולקחת משכנתא בגובה 900,000 במסלול של גישור. כך, בתוספת 400 אלף שברשותם הם יכלו לשלם 1.3 מיליון ש"ח עבור הדירה, מה גם שההחזר החודשי על הלוואה בגובה 900 אלף עומד על 1,600 , סכום נמוך יחסית שלא יעיק על יהושוע ותמר עד למכירת הנכס שבבעלותם.
"ומה יקרה אם עדיין לא נמכור?" שאלו השניים, ואנו המלצנו להם שבמקרה כזה, ייקחו משכנתא נוספת בגובה 500 אלף , בהחזר חודשי של 900 בחודש כדי לכסות את עלות הדירה באזורי הפארק. כך סך ההחזרים על כלל המשכנתאות יהיה 2,500 ומנגד תניב הדירה שבבעלותם הכנסה משכירות של 4,500 שתספיק לכסות את תשלומי המשכנתא ואף יותר!

התוצאה: הזוג נשאר עם הנכס שבבעלותו בלי שהדחיפות תאלץ אותו להוריד את מחירו וגם הצליח לרכוש את דירת חלומותיו.

עידן אלקבץ, מנכ"ל חברת עתיד משכנתאות ויועץ הבית של אזורים
רוצים גם להפנות שאלות? פנו לכתובת המייל: idan@atidmpm.co.il
 

לחזרה למדור "נפגש בבית"

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#